Blog

Jak zacząć inwestować? 6 porad dla laików

Inwestowanie, obok wizji szybkiego pomnażania pieniędzy, niesie ze sobą wiele wyzwań i potencjalnych zagrożeń. Aby osiągnąć sukces inwestycyjny, wyzwaniom tym trzeba umieć sprostać. Co powinni wiedzieć początkujący inwestorzy, dopiero co wkraczający na rynek finansowy? Przedstawiamy kilka podpowiedzi na to, jak zacząć swoją przygodę z inwestowaniem.

1. Wyznacz sobie realne cele

Każdy początkujący inwestor ma przed sobą wizję szybkiego i dużego zarobku. Niestety takie podejście nie jest właściwe, gdyż prowadzi do szybkiego zniechęcenia. Zarabianie kilkunastu procent rocznie, w dodatku na bezpiecznym funduszu, jest rzeczą praktycznie niemożliwą do osiągnięcia. Swoją przygodę z rynkiem finansowym powinniśmy zatem rozpocząć od wyznaczenia realnych celów. Trzeba zatem przyjąć, że na funduszach dłużnych lub pieniężnych i gotówkowych jesteśmy w stanie zyskać około 4% w skali roku, a w przypadku ryzykownych funduszy akcyjnych może to być około 8% w skali rocznej. Tylko wyznaczenie realnych celów pozwoli uniknąć podstawowych błędów inwestycyjnych.

2. Określ, ile jesteś w stanie zaryzykować

Każdy inwestor ma swoje własne oczekiwania względem prowadzonej przez niego inwestycji. Są tacy, którym w głównej mierze zależy na osiąganiu wysokich stóp zwrotu, bez względu na istniejące ryzyko. Inni z kolei są bardziej ostrożni, chcą inwestować spokojnie, bez większego ryzyka i przejściowych strat. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inwestowaniem, powinieneś dokładnie określić, ile jesteś w stanie zaryzykować. Jeżeli nie należysz do osób odważnych i lubiących duże ryzyko, nie powinieneś opierać swoich inwestycji o rynek forex czy rynek akcji. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć wysokie wyniki inwestycyjne, lokaty i fundusze pieniężne mogą okazać się dla Ciebie niewystarczające.

3. Miej na uwadze nagłą zmianę planów

Warto już na samym początku założyć sobie pewne limity, które będą dla nas oznaczać moment wycofania się z danej inwestycji. To, że dotychczasowe działania spisywały się świetnie i przynosiły nam oczekiwane rezultaty, wcale nie oznacza, że będą skuteczne już do samego końca. Jeżeli wyniki spadną do założonego przez nas wcześniej poziomu, warto zastanowić się nad nagłą zmianą planów.

4. Postaw na długoterminowe inwestycje

Niektóre produkty dostępne na rynku finansowym, z uwagi na skalę podejmowanego ryzyka, nadają się do inwestowania w średnim lub też długim terminie. Mowa tu przede wszystkim o instrumentach opartych o rynek akcji. Prawdopodobieństwo zarobku z inwestycji rośnie razem z jej horyzontem. Większe szanse na osiągnięcie zarobku mamy oczywiście po kilku latach niż po kilku miesiącach.

5. Postaw na różne instrumenty w jednym portfelu

Oparcie inwestycji tylko i wyłącznie o jeden instrument jest działaniem dość ryzykownym. Oznacza bowiem, że wyniki tej inwestycji będą wiązać się mocno z koniunkturą na danym rynku finansowym. Dlatego w celu ograniczenia tego ryzyka można opierać swój portfel inwstycyjny o różne instrumenty, które wiążą się z różnymi regionami, klasami aktywów czy sektorami. Dzięki takiemu rozwiązaniu ewentualną stratę, którą poniesiemy na jednym instrumencie, mamy szansę zniwelować poprzez dobre wyniki na drugim instrumencie.

Więcej o osobistym portfelu inwestycyjnym przeczytasz tutaj.

6. Rozważ inwestycje alternatywne

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się inwestycje alternatywne, do których zalicza się między innymi lokowanie oszczędności w metale szlachetne, a więc w złoto, srebro, platynę, palad i inne metale. Metale szlachetne należy rozważać bardziej jako formę oszczędzania oraz lokowania swojego kapitału niż zarabiania. Inwestowanie w szlachetne kruszce to doskonała metoda na zabezpieczenie naszego majątku przez kolejne dekady. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim inwestowanie w złoto. Metal ten o wiele lepiej niż jakikolwiek inny kruszec utrzymuje swoją wartość na przestrzeni wieków, a wahania jego siły nabywczej są znacznie mniejsze niż ma to miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego pieniądza.

Początek przygody z inwestowaniem może okazać się niezwykle trudny, ale jeżeli zachować rozsądek i będziesz stosować się do powyższych rad i wskazówek, z pewnością unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe