Blog

Inwestowanie – 5 błędów, które popełnia prawie każdy początkujący inwestor

Inwestowanie w metale szlachetne może okazać się bardzo korzystnym sposobem na lokowanie oszczędności pieniężnych. Nie jest to jednak ekspresowa forma pomnażania majątku, a inwestowanie w złoto czy też w srebro niesie ze sobą też pewne ryzyko. Kluczem do bezpiecznej lokacji w kruszce jest unikanie podstawowych błędów, popełnianych najczęściej przez osoby początkujące. Czego warto się wystrzegać, aby inwestowanie w złoto i srebro przynosiło najwyższą stopę zwrotu?

1.  Zapamiętaj: inwestowanie w złoto i srebro to lokata długotrwała

Lokowanie pieniędzy w złoto inwestycyjne lub inne metale szlachetne stanowi doskonały sposób na ochronę zgromadzonych oszczędności. Nie jest to jednak metoda na szybkie wypracowanie pokaźnego zysku pieniędzy. Trzeba to jasno podkreślić: zakup złota i srebra stanowi inwestycję długoterminową, będącą przede wszystkim doskonałą ochroną kapitału, uniezależnioną od gwałtownych zmian na rynku finansowym.

W przypadku lokowania pieniędzy w kruszce bardzo ważna jest umiejętność pohamowania emocji. Kategorycznie nie należy więc kupować ani sprzedawać kruszców w poruszeniu i panice. Osoby początkujące, pod wpływem nerwów bardzo często dokonują impulsywnych decyzji, tym samym nabywając złoto po wygórowanych cenach, a następnie dokonując sprzedaży za bezcen.

2.  Brak podstawowej wiedzy

Każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko, nie inaczej jest w przypadku metali szlachetnych. Podstawowym błędem początkujących osób jest brak odpowiedniego przygotowania w postaci zgłębienia podstawowej wiedzy. Osoby zainteresowane inwestowaniem powinny więc zdobyć najważniejsze informacje na temat wybranego kruszcu, dostępnych możliwości, a także sprawdzonych miejsc, w których warto je kupować.

Pytania: “jak inwestować w złoto?” oraz “jak inwestować w srebro” posiadają inne odpowiedzi. W związku z tym oba procesy lokacji charakteryzują się odmiennymi niuansami, a tym samym wymagają oddzielnego etapu przygotowawczego – o porównaniu między inwestowaniem w złoto lub srebro przeczytasz tutaj.

Tylko gruntowna wiedza pozwala początkującemu inwestorowi wypracować właściwą strategię, która opiera się także na ciągłej obserwacji. Śledzenie notowań cen kruszców umożliwia wybranie właściwego momentu do lokacji, ale to tylko z pozoru jest prostym zadaniem. Wobec tego początkującym zaleca się systematyczne inwestowanie w srebro bądź złoto, ale w niewielkich ilościach.

3. Inwestowanie w złoto na papierze

Inwestowanie w kruszce może odbywać się na kilka sposobów, niemniej jednak zakup złota i srebra wyłącznie w fizycznej postaci jest rozsądnym posunięciem. Należy unikać tzw. złota papierowego lub rozmaitych produktów oszczędnościowych, gdyż ich stopa zwrotu ma związek z aktualnym kursem kruszcu, a więc są dość niepewnym rozwiązaniem. Jak bezpiecznie inwestować? Najlepiej kupując sztabki lub monety – więcej o nich przeczytasz tutaj.

4. Inwestowanie w biżuterię

Jak już zostało wspomniane, kupowanie złota i srebra w fizycznej postaci jest możliwie najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie w kruszce. Nie dotyczy to jednak biżuterii, której koszt zakupu u jubilera obciążony jest dodatkowo wysoką marżą i podatkiem VAT.

Biżuteria powinna więc pełnić wyłącznie swoją funkcję zdobniczą, a nie stanowić przedmiot inwestowania, gdyż jest to po prostu nieopłacalne rozwiązanie. Cena złotych i srebrnych pierścionków, naszyjników, bransoletek tylko w pewnej części obejmuje wartość wykorzystanego do ich produkcji kruszcu.

5. Kupowanie od niesprawdzonych sprzedawców

To, jaki zysk przyniesie inwestowanie w złoto lub srebro, zależy w dużej mierze od ceny, po jakiej nabywa się kruszce. Niestety początkujące osoby bardzo często ulegają ofertom, które wabią je niskim kosztem zakupu. Te niezwykle atrakcyjne ceny powinny jednak budzić w inwestorze pewną dozę niepewności, gdyż może to mieć związek z autentycznością nabywanego złota lub srebra.

Początkujący inwestorzy bardzo często nie posiadają potrzebnej wiedzy do prawidłowej oceny i rozróżniania metali szlachetnych od imitacji np. tombaku, który barwą do złudzenia przypomina złoto. Dlatego warto nie ulegać zaskakującym ofertom, a tym samym korzystać jedynie z autoryzowanych punktów sprzedaży.

Jak inwestować? Przede wszystkim: ostrożnie. Osoby początkujące powinny na początku zdobyć podstawowe informacje na temat inwestowania w złoto lub w srebro, a następnie małymi krokami systematycznie lokować pieniądze w niewielkich ilościach kruszców.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe