Blog

Dlaczego złoto nazywamy bezpieczną przystanią dla inwestorów?

Złoto od zawsze traktowane było przez inwestorów jak „bezpieczna przystań”. W odróżnieniu od innych aktywów, nie podlega ryzyku bankructwa czy niewypłacalności. Jego wartość docenia się zwłaszcza w czasie kryzysu i niskich stóp procentowych. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela?

Na cenę złota ma wpływ szereg różnych czynników, które należy rozpatrywać w skali globalnej i lokalnej. Kruszec ten od wieków wyznacza status społeczny i jest sposobem mierzenia bogactwa. Złoto można niezwykle łatwo ukryć, przetransportować, przechować, ale nie można go tak łatwo podrobić – i w tym właśnie tkwi jego atrakcyjność. Na tej najstarszej inwestycji świata nie można stracić. Ryzyka wahania kursu złota jednak nie znikną, ponieważ nie ma sposobu na przewidzenie rozwoju wszystkich wypadków w gospodarce i polityce.

Czy można bezpiecznie inwestować w złoto?

Wystarczy prześledzić historyczną wartość kursu złota w odniesieniu do różnych, niepokojących wydarzeń na świecie. Złoto inwestycyjne, w odróżnieniu od lokat bankowych, akcji czy pieniędzy ukrytych w komodzie, zyskuje na wartości wraz z kolejnymi kryzysami.

Na cenę złota ma też wpływ rosnące zapotrzebowanie na ten kruszec ze strony przemysłu jubilerskiego czy medycznego. Kopalń złota nie przybywa, a zasoby tego kruszcu są ograniczone. Wystarczy spojrzeć na porównanie rentowności inwestycji w złoto w ostatnich latach. W 2017 roku zwrot inwestycji w złoto wyniósł 13,5% (gold spot (XAUUSD)). Złoto może być dobrym rozwiązaniem dla osób z mniejszym doświadczeniem inwestorskim, a także tych, którzy poszukują bezpieczniejszych i mniej skomplikowanych inwestycji.

Czy warto inwestować w złoto w 2018 roku?

Obecna cena kursu złota wynosi 1196 dolarów za uncję. Przed nami koniec roku i okres, kiedy tradycyjnie już rośnie zainteresowanie złotem, czyli czas Świąt Bożego Narodzenia. W wielu krajach wyroby ze złota są ulubionym upominkiem pod choinkę.

Pamiętajmy jednak, jak inwestować w złoto. Jak każda forma spekulacji, inwestycja w złoto ma swoje zalety i wady. Nie jest to sposób na szybkie wzbogacenie się. Tę formę oszczędzania należy traktować długofalowo. Na przestrzeni lat warto zachować zimną krew, jako że z pewnością będzie dochodzić do wahań kursu.  Z perspektywy wieloletniego inwestowania odpowiedź na pytanie, czy opłaca się inwestować w złoto, zawsze będzie pozytywna. Rozsądne jest lokowanie w złoty kruszec jedynie części oszczędności i regularne powiększanie jego zasobów (więcej o tym, ile zainwestować w złoto, przeczytasz można przeczytać tutaj). Istotne jest też to, jakie złoto kupujemy. Do celów inwestycyjnych nie nadają się przedmioty użytkowe i biżuteria ze złota. Trzeba więc wcześniej rozeznać się w tym, jak kupować złoto. Najbardziej odpowiednie są złote monety i sztabki. Są dostępne w różnych wagach, a co za tym idzie – w różnej cenie. Znaczenie ma też to, jakie nominały kupujemy. Najwyższa marża handlowa występuje na najmniejszych sztabkach i na monetach o najniższych nominałach.  Najważniejsze, najbardziej znane i poszukiwane monety bulionowe to: Krugerrand, Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur.

Gdzie kupować złoto?

Pozostaje więc pytanie, gdzie kupić złoto najtaniej. Tu z pomocą przychodzą handlarze złotem online. Zakup złota w sieci jest zaskakująco prosty i bezpieczny. W podobny sposób można też korzystnie sprzedać swoje złote zasoby. Kupowanie złota przez internet ma też tę zaletę, że przed transakcją można dokładnie porównać ceny, czas aktualizacji kursu złota i wybrać dilera z najkorzystniejszą ofertą.

Kto z końcem roku spodziewa się nadwyżek finansowych i rozgląda za atrakcyjnymi oraz pewnymi inwestycjami, koniecznie powinien wziąć pod uwagę inwestowanie w złoto. Ta forma oszczędzania jest polecanym przez ekspertów sposobem na dywersyfikację portfela (więcej o budowaniu portfela inwestycyjnego pisaliśmy tutaj). Rosnący popyt na złoto ze strony przemysłu jubilerskiego, elektronicznego, medycznego, a także prywatnych inwestorów i banków centralnych wielu państw sprawia, że inwestowanie w złoto może być traktowane jako sprawdzona i pewna forma zabezpieczenia na przyszłość. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe