Blog

Ile zainwestować w złoto?

Inwestowanie jest obecnie modne. Coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że wytworzoną nadwyżką pieniędzy dużo lepiej jest obracać na rynku niż trzymać ją w szufladzie. Co ciekawe, szczególną popularnością obecnie cieszą się metale szlachetne. Wiele osób zastanawia się więc – ile zainwestować w złoto?

Inwestycje w złoto – czyli wszystko zależy od celu

Rozmowę o zakupie złota warto jednak zacząć od odpowiedzi na pytanie – jak cel przyświeca naszym działaniom? Wynika to z unikalnej charakterystyki tego metalu, na którym można zarabiać na zasadzie spekulacyjnej – taniej kupując i drożej sprzedając – lub też traktować go jako zabezpieczenie kapitału przed krachem gospodarczym. W pierwszym przypadku przyjmuje się, że nie warto wkładać w złoto więcej niż 10-20% posiadanego kapitału. Żółty metal daje bowiem spore szanse na zarobek i jest dość bezpieczną inwestycją, jednak istnieją dużo lepsze sposoby na szybkie wzbogacenie się. Zostając na rynku metali szlachetnych trzeba stwierdzić, że większy potencjał zarobkowy daje np. srebro.

Jeśli jednak nasz zakup złota powodowany jest jedynie strachem przed załamaniem gospodarki, to powinniśmy odwrócić proporcje i przeznaczać na ten cel nawet około 80% środków. Reszta naszych oszczędności może budować kapitał na kolejne zakupy tego metalu. Warto w tym miejscu też dodać, że jeśli dysponujemy naprawdę sporymi sumami pieniędzy, to dobrym rozwiązaniem będzie też dywersyfikacja naszego portfela. Obok dużych ilości złota warto też pomyśleć o diamentach czy platynie.

Jak rozpocząć inwestycje w złoto?

Zanim zdecydujemy się na inwestycje w złoto, warto, byśmy postarali się poszerzyć naszą wiedzę w tym zakresie. Dowiedzmy się, czy bardziej opłaci nam się inwestować w sztabki, czy też w monety bulionowe, poczytajmy o tym, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić oraz upewnijmy się, że wiemy, jak rozpoznać fałszywe złoto, by nie dać się oszukać. Zacznijmy uważnie śledzić notowania tego metalu szlachetnego na rynku, by wiedzieć, kiedy opłaca się inwestować, a kiedy najlepiej sprzedawać. Nie inwestujmy w złoto, nie wiedząc nic na jego temat, bo łatwo możemy paść ofiarą oszustów lub zwyczajnie stracić dużą część oszczędności przez niezrozumienie sytuacji na rynku.

Warto też pamiętać o tym, by nie inwestować od razu w złoto wszystkich swoich oszczędności. Zanim zdecydujemy się lokować swój kapitał w metalach szlachetnych, uzbierajmy najpierw na koncie oszczędności na poziomie 5-10 tysięcy złotych na tak zwaną „czarną godzinę”, gdy będziemy pilnie potrzebować gotówki, a notowania złota będą niekorzystne dla jego sprzedaży.

Inwestycje alternatywne – dowiedz się więcej

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe