Blog

Cena złota w skupie – od czego zależy?

Łatwy dostęp do złotych monet czy sztabek sprawił, że inwestowanie w ten kruszec już dawno przestało być nieosiągalne dla szarego zjadacza chleba. Inwestycję w złoto możemy zacząć już nawet od kilkuset złotych. Na rynku dostępne są także sztabki i monety z innych metali szlachetnych jak platyna czy srebro. Złoto pozostaje jednak bezdyskusyjnym królem metali inwestycyjnych.

Notowania złota – jak kształtuje się cena złota za gram?

Cena złota w skupie jest oczywiście uzależniona od światowych notowań tego kruszcu. Złoto notowane jest na wielu światowych giełdach. Jednak największy wpływ na kurs złota ma Giełda Londyńska. To właśnie w tym mieście powstały London Gold Market i Silver Gold Market – pierwsze na świecie giełdy zajmujące się obrotem metalami szlachetnymi. Aktualna cena złota jest natomiast ustalana w stolicy Wielkiej Brytanii, a nad całym procesem czuwa specjalna instytucja – Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (London Bullion Market Association). To właśnie ten organ podaje aktualny, oficjalny kurs złota dwa razy na dobę. Ustalanie ceny nie zależy jednak wyłącznie od Brytyjczyków. Do procesu tego zaproszono kilkanaście dużych banków i holdingów finansowych z całego świata. Są to między innymi tacy giganci rynku finansowego jak Goldman Sachs, JP Morgan, HSBC czy Bank of China.

Światowe notowania złota mają oczywiście bezpośredni wpływ na aktualne ceny złota za 1 g w skupie. Jednak to jaką cenę możemy uzyskać sprzedając złote monety czy biżuterię w skupie, zależy również od próby złota. Mówiąc kolokwialnie próba złota określa, ile czystego złota znajduje się danym elemencie biżuterii czy monecie. Najdroższe będzie oczywiście złoto o najwyższej próbie – 999. W jednym gramie takiego kruszcu znajduje się 99,9% złota. Jest to więc praktycznie czysty metal szlachetny. Z metalu tej próby wykonywane są najczęściej sztabki złota i wiele złotych monet bulionowych. Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana w przypadku złotej biżuterii. Większość tego typu wyrobów wykonana jest ze złota próby 585. Możemy jednak spotkać też biżuterię z mniejszą zawartością złota, o próbie 333. Rzadziej mamy do czynienia ze stopami złota o próbie 375, 500, 750 czy 960. Często również można się spotkać z określeniem czystości złota za pomocą karatów. Złoto najwyższej próby (999) ma 24 karaty, a złoto najniższej (333) 8 karatów. Łatwo więc policzyć, że najpopularniejsza wśród złotej biżuterii próba 585 odpowiada 14 karatom.

Każdy skup złota opiera więc oferowany kurs przede wszystkim o światowe notowania i jakość kruszcu. Mimo tego lokalnie mogą oczywiście występować różnice w tej cenie.

Złoto inwestycyjne – prognozy cen złota

Podobnie jak w przypadku innych aktywów i instrumentów finansowych mało, kto jest w stanie przewidzieć cenę złota w przyszłości. W prognozowaniu ceny złota może nam jednak pomóc obserwacja kilku czynników, które zazwyczaj mają nią wpływ.

• Kurs dolara amerykańskiego – spadający kurs USD powoduje często wzrost ceny złota.
• Popyt i podaż na złoto.
• Nastroje społeczne – w czasach kryzysu czy zagrożenia konfliktem zbrojnym, złoto staje się atrakcyjniejszą inwestycją.
• Obowiązujące stopy procentowe – niskie stopy procentowe przekładają się zwykle na większe zainteresowanie złotem.

Skup złotych monet – gdzie sprzedasz złote monety?

Dynamiczny rozwój rynku złota inwestycyjnego sprawił, że również sprzedaż złotych monet nie jest żadnym problemem. Skorzystać możemy z wielu miejsc i sposobów zbycia złotych numizmatów. Aby sprzedać je z największym możliwym zyskiem trzeba się kierować kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze warto sprawdzić aktualny kurs złota oraz obowiązującą cenę danego numizmatu. Większość monet bulionowych warta jest dokładnie tyle ile złoto, z którego są wykonane. Jest jednak kilka wyjątków i rzadsze monety mogą kosztować nieco więcej. Podobnie jak w przypadku zakupu, również przy sprzedaży, warto wybrać zaufanego partnera o nieposzlakowanej opinii i doświadczeniu na rynku. W przypadku sprzedaży złotych monet w banku lub za pośrednictwem serwisu aukcyjnego należy się liczyć z prowizją, która uszczupli nasze zyski. Najlepiej więc wybrać skup złotych monet, który oferuje korzystny kurs i nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Zapraszamy oczywiście do naszego skupu. Staramy się, aby nasze ceny były konkurencje, a nasi pracownicy zawsze starają się wybrać najdogodniejszy dla klienta, sposób realizacji transakcji.

Inwestycja w złoto należy raczej do tych długoterminowych, a decyzja o jego sprzedaży nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Warto dokładnie zapoznać się cenami złota za gram oraz prognozami dla rynku złota. Dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko ceny lokalne w stacjonarnych punktach, ale także ceny oferowane przez internetowe skupy złotych monet i biżuterii.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe