• Strona główna
  • Blog
  • Dlaczego Centralny Bank Polski skupuje złoto? Dlaczego inwestycja w złoto się opłaca?

Dlaczego Centralny Bank Polski skupuje złoto?
Dlaczego inwestycja w złoto się opłaca?

Ostatnie 12 miesięcy przyniosły bardzo znaczący wzrost polskich rezerw złota. Rezerwy walutowe NBP, w tym kruszcu, zwiększyły się o ponad 100%. Czy to, że Centralny Bank Polski kupuje złoto oznacza, że taka inwestycja się teraz opłaca? Jakie są plusy inwestowania w złote sztabki i monety? Sprawdźmy!

Ile złota ma Centralny Bank Polski – czyli polskie rezerwy złota

Bank centralny w Polsce jest obecnie w posiadaniu niecałych 230 ton złota. Dla porównania jeszcze na początku 2018 rezerwy tego kruszcu wynosiły nieco ponad 100 ton. Polska nadal znajduje się daleko za największymi posiadaczami złota, jednak obecne rezerwy zbliżają nas do średniej Banków Centralnych na świecie. W rankingu światowym jesteśmy aktualnie na 22. pozycji pod względem ilości złota posiadanej przez Bank Centralny. To duży skok w porównaniu z poprzednim, aż 34 miejscem. Jeżeli spojrzymy wyłącznie na kraje europejskie, to plasujemy się zaraz za pierwszą dziesiątką, na 11. pozycji. Do największych „złotych potęg” w Europie sporo nam jednak jeszcze brakuje. Zarówno Włochy jak i Francja posiadają ponad 2400 ton rezerw w złocie, natomiast Niemcy aż 3300 ton.

W tym roku Narodowy Bank Polski podjął również decyzję o przeniesieniu ponad połowy rezerw złota do skarbców w Polsce. Dotąd polskie złoto przechowywane były w skarbcach Bank of England.

Notowania cen złota w 2019 – ile kosztuje złoto za gram?

Końcówka pierwszej połowy roku 2019 przyniosła przez wielu analityków długo zapowiadany wzrost cen złota. Spoglądając na archiwalne notowania złota widzimy, że w maju uncja, czyli 31,1 gram złota, kosztowała poniżej 1300 USD. Pod koniec czerwca 2019 cena złota przekroczyła 1400 USD i od tego czasu oscyluje w przedziale 1400–1450 dolarów. Widać więc, że sprawdziły się przewidywania części analityków, o których pisaliśmy we wpisie dotyczącym prognozowanych cen złota w II kwartale 2019. Aktualna cena złota za gram ustalona przez NBP na początek sierpnia 2019 wynosi około 176 zł. Ta cena złota dotyczy oczywiście czystego złota najwyższej próby.

Czy opłaca się kupno złota w sztabkach lub monetach?

Złoto inwestycyjne przyciąga inwestorów już od lat. Jednak to, że Narodowy Bank Polski dokonuje dużych zakupów wcale nie musi oznaczać, że zakupy te będą atrakcyjne także dla osób prywatnych lub instytucji finansowych nastawionych na zysk. Banki Centralne podejmują decyzję o zakupie złota w oparciu o nieco inne czynniki. Są to między innymi: sytuacja geopolityczna, możliwości finansowe danego kraju, czy nawet klimat polityczny. O pierwszym z tych czynników możecie szerzej poczytać w naszym wpisie Sytuacja geopolityczna, a złoto.

Kupno sztabki złota jako inwestycja krótkoterminowa

Z kolei dla prywatnego inwestora będzie liczył się przede wszystkim zysk, to ile kosztuje złoto obecnie oraz ile może kosztować za jakiś czas. Wiele osób uważa, że na kupnie złota nie można stracić. Nie jest to do końca prawda. Jeśli myślimy o krótkoterminowej inwestycji, to kupno złota w sztabkach czy monetach może, w niektórych sytuacjach, przynieść stratę. Jeśli decyzję o zakupie podejmiemy na tak zwanej górce, to możemy stanąć przed wyborem, czy sprzedać złoto ze stratą, czy czekać na wzrosty.

Metale szlachetne jako lokata długoterminowa

Kupno złota jako lokata długoterminowa lub sposób na oszczędzanie daje nam dużo większe możliwości. Możemy na bieżąco obserwować notowania cen złota i podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży na spokojnie, po dłuższej analizie. Złote sztabki czy monety możemy sukcesywnie kupować latami, kumulując posiadaną ilość złota.

Gdy ceny złota osiągną oczekiwany pułap, możemy upłynnić część lub całość naszej inwestycji. Sprzedaż złota nie powinna nastręczać obecnie żadnych problemów. Jeśli szukacie sprawdzonego partnera do sprzedaży złotych sztabek, monet lub tak zwanego złotego złomu, zapraszamy do skorzystania z naszego skupu złota, której właścicielem jest Mennica Skarbowa.