Blog

Co to jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na zmniejszenie ryzyka poszczególnych aktywów. Wielu początkujących inwestorów zapomina o tym, jak ważna jest dywersyfikacja. Sprawdźmy, czym dokładnie jest dywersyfikacja inwestycji i jak wygląda w praktyce.

Dywersyfikacja co to takiego?

Nawet początkujący inwestor zdaje sobie sprawę, że inwestycje przynoszące największe, potencjalne zyski, należą do najbardziej ryzykownych. Analogicznie inwestycje o małym ryzyku przyniosą nam zwykle niewielki zysk. Ulokowanie pieniędzy na lokacie czy rachunku oszczędnościowy zagwarantuje co prawda pewien zysk, ale może być on nawet niższy niż inflacja. Z kolei inwestowanie na giełdzie może nam przynieść nawet kilkadziesiąt procent zysku w skali roku, jednak strata może być równie duża. Inwestowanie całych naszych oszczędności w jednym miejscu może być błędem o potencjalnie poważnych konsekwencjach.

Pojęcie dywersyfikacji powinno być znane każdemu, kto zastanawia się jak zacząć inwestować. Odpowiadając w prosty sposób na pytanie, co to jest dywersyfikacja – jest to strategia inwestowania, w której ewentualne straty jednego z aktywów, są rekompensowane przez zysk z innych. Ilość instrumentów finansowych w dobrze zdywersyfikowanym portfelu zależy oczywiście od wielkości inwestycji. Eksperci wskazują liczbę od 5 do 20 różnych instrumentów finansowych. Jednak w przypadku mniejszego kapitału możemy z powodzeniem podzielić nasz portfel na 2 – 3 różne instrumenty.

Strategia dywersyfikacji naszej inwestycji może obejmować różne jej wymiary. Najczęściej spotkamy się z dywersyfikacją:

• Dywersyfikacja według rodzaju rynku – np. akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, złoto inwestycyjne itp.

• Dywersyfikacja według branż – polega na inwestowaniu w firmy z różnych branż, np. poprzez zakup ich akcji. W takim przypadku kryzys danej branży wpłynie tylko na część naszych aktywów.

• Dywersyfikacja według regionów – inwestowanie w firmy z różnych części świata czy różnych regionów kraju. Zdarzenia losowe w jednym z obszarów, czy niekorzystne zmiany ustawodawstwa w jednym z krajów, będą miały ewentualny wpływ jedynie na część naszego portfela.

• Dywersyfikacja według czasu trwania inwestycji – polega na podziale kapitału na narzędzia finansowe o zróżnicowanym czasie trwania. Np. lokaty o różnej długości, obligacje skarbowe itd.

Zdywersyfikowany portfel to bezpieczny portfel

Odpowiednio zdywersyfikowany portfel pozwoli na zabezpieczenie naszych oszczędności. Większość ekspertów finansowych wskazuje, że od 50 do 70% naszych oszczędności powinniśmy ulokować w bezpiecznych narzędziach finansowych. Zależnie od naszego kapitału mogą to być lokaty, złoto inwestycyjne czy nawet nieruchomości. Pozostałą część możemy ulokować w instrumentach obarczonych większym ryzykiem, ale też o potencjalnie dużo większym zwrocie z inwestycji. Większość inwestorów wybiera w tym celu akcje. Ta część naszego portfela powinna być również odpowiednio zdywersyfikowana pod kątem branż czy regionów/krajów.

Dywersyfikacja inwestycji – kilka pomysłów 

Kilka propozycji na to, jak można zdywersyfikować nasze oszczędności. Są to zarówno mniej jak i bardziej ryzykowne instrumenty, które możemy włączyć w skład naszego portfela.

• Złoto inwestycyjne – czyli złote monety bulionowe, sztabki inwestycyjne itd. Bezpieczna, długoterminowa lokata kapitału. W perspektywie kilku miesięcy może przynieść niekiedy stratę, jednak w perspektywie lat inwestowanie w złoto od dawna przynosi zyski. Kluczowy przy inwestowaniu w złoto jest dobór odpowiedniego partnera do zakupu czy sprzedaży tego metalu. W przypadku sprzedaży złota zachęcamy do skorzystania ze skupu złota, który od lat prowadzi Mennica Skarbowa.

• Ropa naftowa – to surowiec, który w 2019 roku pozwolił zarobić. Inwestować w niego możemy na różne sposoby. Można na przykład ulokować środki w funduszu inwestycyjnym skupiającym się na tej branży. Inny sposób to zakup akcji spółek zajmujących się wydobyciem ropy. Jeśli mamy dużą wiedzę na temat finansów możemy również inwestować za pośrednictwem bardziej złożonych instrumentów jak np. kontrakty CFD.

• Obligacje skarbowe – to kolejne narzędzie pozwalające na bezpieczną lokatę kapitału. Mowa tu zarówno o polskich obligacjach skarbowych, jak i papierach innych krajów. Zyski nie są może porywające ale, pewne.

Podkreślmy na koniec jeszcze raz, że dywersyfikacja jest bardzo istotnym elementem bezpiecznego oszczędzania. Warto dobrze przemyśleć skład naszego portfela. Pozwoli to nie tylko zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami, ale również zmaksymalizować zyski.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe