Blog

9 mitów o złocie – poradnik inwestora

Inwestycje w złoto to temat, wokół którego narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Często wydaje nam się, że ta forma lokowania kapitału zarezerwowana jest dla najbogatszych lub, że wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Dziś sprawdzimy, czy tak jest naprawdę i postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące inwestowania  złoto.

Inwestowanie w złoto – najpopularniejsze mity

Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę mitów, pytań i wątpliwości dotyczących inwestowania w złoto. Mamy nadzieję, że dzięki naszym odpowiedziom rynek inwestowania w złoto, nie będzie miał przed Wami żadnych tajemnic.

Złoto fizyczne czy papiery? To bez znaczenia

Tu zdecydowanie warto postawić na złoto fizyczne. Niesławna afera Amber Gold pokazała, czym może grozić inwestycja w złoto na papierze. Oczywiście istnieją również stosunkowo bezpieczne formy inwestowania w złoto bez jego fizycznego zakupu. Są to chociażby akcje spółek zajmujących się wydobyciem złota czy fundusze skupiające się na inwestowaniu w złoto. Jeśli jednak traktujemy naszą inwestycję jako zabezpieczenie, zdecydowanie lepiej kupić złoto bulionowe czy złote sztabki. Więcej na ten temat możecie przeczytać we wpisie Złoto fizyczne czy papierowe – w co inwestować?

Inwestycja w złoto – czy warto? Tak, jeśli jesteś bogaty

To, że inwestycja w złoto zarezerwowana jest wyłącznie dla ludzi bogatych, to zdecydowanie mit. Dziś złoto inwestycyjne dostępne jest w przeróżnych formach i rozmiarach. Najpopularniejsze są ważące 1 uncję monety bulionowe czy sztabki inwestycyjne. Jeśli jednak jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych przerasta nasze możliwości, bez trudu możemy kupić gram złota w postaci niewielkiej sztabki. Wychodząc naprzeciw drobnym inwestorom, największe mennice oferują złote monety bulionowe o wadze ½, ¼ czy nawet ⅛ uncji. Dzięki szerokiej dostępności takich niewielkich monet i sztabek możemy zacząć inwestować w złoto nawet z kapitałem rzędu kilkuset złotych.

Gdzie trzymać złoto? Na pewno nie w domu!

Odpowiedź na pytanie, gdzie przechowywać złoto, zależy głównie od tego, jaką ilością kruszcu dysponujemy. Przy niewielkich ilościach możemy pokusić się o ukrycie złota w domowej skrytce. W przypadku większej ilości złota zdecydowanie lepiej zadbać o bezpieczne miejsce do jego przechowywania. Naturalnym wyborem będzie skrytka bankowa. Są one jednak dostępne tylko w niektórych, większych oddziałach banków, a dostęp do naszego złota będziemy mieli wyłącznie w godzinach otwarcia placówki. Opcjonalnie możemy skorzystać z oferty prywatnych firm zapewniających bezpieczne skrytki. W takim przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić umowę, w szczególności części dotyczące gwarancji, ubezpieczenia itd. Część osób inwestujących w złoto decyduje się również na zakup domowego sejfu. Jednak ceny dobrej jakości sejfów zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Żeby inwestować w złoto, trzeba mieć o tym dużą wiedzę

W dzisiejszych czasach stwierdzenie tego rodzaju możemy zdecydowanie uznać za mit. Jeśli kupujemy złoto inwestycyjne u sprawdzonych dostawców, możemy mieć pewność, że próba złota i jego masa, będą takie jak w opisie produktu. Jako inwestor powinniśmy oczywiście wiedzieć, co to jest próba złota i jak przekłada się ona na to, ile za gram kosztuje złoto. Są to jednak bardzo podstawowe informacje, które bez trudu znajdziemy online i które nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy.

Złoto drożeje – jego cena zawsze będzie rosła

Spoglądając na notowania ceny złota za uncję na przestrzeni ostatnich 20 lat, widać wyraźnie, że wartość złota cały czas rośnie. Okresowo cena może oczywiście spadać, a korekty ceny złota od czasu do czasu są czymś naturalnym. W perspektywie kilku miesięcy czy nawet 2–3 lat możemy więc stracić, jednak w dłuższej perspektywie cena złota za kg, uncję czy gram będzie z dużym prawdopodobieństwem rosnąć.

Gdzie kupić złoto? U dowolnego dostawcy

Zdecydowaliśmy się na inwestycję, musimy więc zdecydować też gdzie kupić złoto. Zakup złota to zwykle duży wydatek, należy więc do niego podejść z dużą ostrożnością. Kupno złota powinno odbywać się wyłącznie u sprawdzonych dostawców, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią. Wybierając sprzedawcę złota, warto również sprawdzić, od kiedy firma działa na rynku i czy posiada punkty stacjonarne, które można osobiście odwiedzić.

Wartość złota jest przesadzona

W przeszłości, w pewnych okresach eksperci rynków finansowych mówili o bańce spekulacyjnej czy sztucznie windowanych cenach złota. Jeśli jednak spojrzymy na notowania cen złota na przestrzeni kilkunastu czy kilkudziesięciu lat widać wyraźny trend wzrostowy. Warto również pamiętać o tym, że na świecie jest ograniczona ilość złota, a jego naturalne złoża zostaną kiedyś wyczerpane, co może mieć duży wpływ na jego cenę.

Czy opłaca się kupować złoto? Nie, to materiał na biżuterię

Biżuterię możemy zakwalifikować jako złoto użytkowe. Wykonana z tego materiału biżuteria niekoniecznie jest dobrą inwestycją. Kupując biżuterię czy inny rodzaj złota użytkowego, płacimy bowiem nie za sam materiał, ale również za pracę włożoną w stworzenie danego przedmiotu. Zdecydowanie lepiej zainwestować więc w monety bulionowe i złote sztabki niż w złoto jubilerskie. Więcej o złotej biżuterii możecie przeczytać w poradniku Czy złota biżuteria to dobra inwestycja?

Należy kupować tylko złoto inwestycyjne NBP

W tym przypadku też nie możemy w pełni zgodzić się z tym twierdzeniem. Sprzedaż złota nie jest dla NBP jedynie działalnością poboczną. Musimy się więc liczyć z tym, że kupując złoto w NBP, zapłacimy za nie nieco więcej niż w wyspecjalizowanych w handlu złotem sklepach. Lepiej więc skorzystać z usług jednego ze sprawdzonych sprzedawców, którzy na polskim rynku złota operują już od kilku lat.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe