Blog

Ceny złota w drugim kwartale 2020

– o czym musisz wiedzieć?

Cena złota bije kolejne rekordy. Królewski metal jest najdroższy od ośmiu lat, a ogromny popyt doprowadził wręcz do braków na rynku złota inwestycyjnego. Sprawdźmy, jak wygląda aktualnie cena złota i jakie są prognozy dla rynku złota na drugi kwartał 2020 oraz resztę roku.

Ile aktualnie kosztuje złoto?

Cena złota na giełdzie londyńskiej osiągnęła aktualnie poziom, którego nie widzieliśmy od lat. W momencie pisania tego tekstu za 1 uncję czystego złota trzeba na światowych rynkach zapłacić ponad 1720 USD. Ostatni raz za złoto musieliśmy zapłacić tyle 2012 roku. Wzrost ten nie dziwi w obliczu tego, co dzieje się aktualnie na świecie. Cena złota za uncję rosła już ostatnim kwartale 2019 roku. Wtedy jednym z czynników windujących notowania złota w górę była niepewność wynikająca z konfliktu celnego między USA i Chinami. Aktualnie na cenę złota wpływ mają zawirowania gospodarcze związane z epidemią koronawirusa. Bardziej niż kiedykolwiek sprawdza się zasada, że złoto jest atrakcyjną inwestycją w kryzysowych czasach. Z jednej strony mamy bardzo duży wzrost zainteresowania złotem inwestycyjnym. Z drugiej strony produkcja w wielu krajach została wstrzymana lub znacznie ograniczona. W wyniku decyzji administracyjnej stanęły na przykład największe rafinerie złota w Szwajcarii. Jeśli dołożymy do tego bardzo duże ograniczenia w transporcie, okazuje się, że obecnie jest o wiele więcej chętnych do zakupu złota, niż samego, fizycznego kruszcu. Oczywiście w związku z tym rośnie również cena złota w skupie. Jeśli więc od dłuższego czasu myślicie o sprzedaży złota, to najbliższe miesiące mogą być dobrym momentem na taką transakcję. Jak zawsze polecamy nasz skup złota inwestycyjnego, który prowadzimy zarówno w punktach stacjonarnych, jak i wysyłkowo. Złoto można więc sprzedać bez wychodzenia z domu.

Od czego będzie zależeć cena złota w drugim kwartale?

Nie ma wątpliwości, że cena złota w Polsce i na świecie, w drugim kwartale 2020, będzie kształtowana przede wszystkim przez skutki epidemii koronawirusa. Wiele zależy od tego, czy i kiedy wznowiona zostanie produkcja w krajach, w których powstaje najwięcej monet bulionowych i sztabek. Może nawet większe znaczenie będzie miało też to, czy utrzyma się tak wysoki popyt na złoto. Nagły spadek nowych zakażeń lub wynalezienie skutecznej szczepionki mogłoby odwrócić uwagę inwestorów od bezpiecznej przystani, jaką jest złoto. Jeśli więc planujecie większą inwestycję w złoto, warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące rozwoju epidemii i badań nad skutecznym lekarstwem na koronawirusa.

Prognozy cen złota na resztę 2020

Skutki gospodarcze koronawirusa nie ograniczą się oczywiście jedynie do drugiego kwartału 2020. Jest bardzo możliwe, że będą miały wpływ na cenę złota również przez kolejne miesiące tego roku. O spowolnieniu gospodarczym czy nawet recesji mówiło się coraz częściej już przed wybuchem pandemii. Wiele branż znalazło się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Coraz więcej firm upada lub zawiesza swoją działalność, istnieje więc duże zagrożenie rosnącym bezrobociem. Jeśli dołożymy do tego jeszcze rosnącą w naszym kraju inflację, wyłania nam się nieciekawy obraz przyszłości. Paradoksalnie są to jednak dobre wiadomości dla notowań złota. Pogłębiający się kryzys gospodarczy może bowiem windować cenę złota na kolejne, rekordowe poziomy. Wielu analityków wskazuje, że wycena złota na poziomie 2000 USD za uncję jest jak najbardziej realna. Najodważniejsze prognozy mówią nawet o tak astronomicznych kwotach, jak 10000 USD za uncję. Osiągnięcie aż tak wysokiej ceny jest mocno dyskusyjne. Z drugiej jednak strony ostatnie miesiące pokazały, że wiele rzeczy, które wydawałyby się możliwe, jest jak najbardziej realna.

Jeżeli interesuje Was tematyka inwestowania w złoto i sytuacji rynku złota na świecie, zapraszamy również do przeczytania: 

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe