Blog

Twoja pierwsza moneta inwestycyjna – jak zacząć kupować złote i srebrne monety bulionowe?

Złoto i inne metale szlachetne już wielokrotnie dawały dobrą okazję do zarobku małym i dużym inwestorom. Ostatnie lata przyniosły spore ułatwienia, zarówno przy zakupie jak i sprzedaży monet bulionowych. Jeśli chcesz zacząć inwestować w złote lub srebrne monety, pomożemy Ci zacząć.

Złoto czy srebro – jakie monety zyskują na wartości?

Złote czy srebrne monety – to pierwsze pytanie na jakie musi odpowiedzieć sobie początkujący inwestor w rynek metali szlachetnych. Każdy z tych kruszców ma swoje zalety. Srebrne monety bulionowe oferują bardzo niski próg kapitałowy. Monetę o wadze jednej uncji możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jest to więc inwestycja dostępna praktycznie dla każdego. Ze względu na stosunkowo niską wartość, monety bulionowe ze srebra są często sprzedawane w pakietach po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sztuk.

Wybierając złote monety inwestycyjne musimy liczyć się z koniecznością posiadania większego kapitału. Zakup monety o wadze jednej uncji to wydatek kilku tysięcy złotych. Dokładna cena uzależniona jest oczywiście od światowych notowań złota. Na obecną chwilę za monetę z czystego złota, o wadze 1 uncji, zapłacimy około 5,5 tysiąca złotych. Dostępne są oczywiście także złote monety inwestycyjne o mniejszej wadze, np. ½ uncji lub nawet niewielkie monety ważące 1 gram.

To, jakie monety zyskują na wartości, zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Największy wpływ na wartość monet inwestycyjnych ma oczywiście cena metalu, z którego są wykonane. Także każdy zakup lub sprzedaż złotych monet powinna być poprzedzona analizą historycznych notowań kruszcu oraz zapoznaniem się z prognozami dla danego rynku. Może to pomóc określić, czy dany metal jest aktualnie w trendzie wzrostowym czy spadkowym i czy jest to dobry moment na transakcję. A kilka porad dla osób stawiający pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym metali szlachetnych zamieściliśmy we wpisie „6 porad dla laików”.

Drugim elementem powodującym wzrost cen danej monety jest jej wartość numizmatyczna. W przypadku monet bulionowych jest ona stosunkowo niewielka. Jednak monety o niskich nakładach mogą z czasem dodatkowo zyskiwać na wartości. Jeśli preferujecie inwestycję opartą tylko i wyłącznie na wartości metalu, to możecie sprawdzić w jakie złote sztabki najlepiej zainwestować.

Krugerrand – dobra złota moneta na początek

Południowoafrykański Krugerrand to jedna z najpopularniejszych złotych monet bulionowych. Bita jest już od drugiej połowy lat 60–tych. Dzięki dużej popularności i dostępności nie powinniśmy mieć żadnych problemów ani z zakupem, ani ze sprzedażą takiej monety lokacyjnej. Jej wartość numizmatyczna jest znikoma, tak więc cała nasza inwestycja będzie się opierać na wartości złota. Co ciekawe Krugerrand, w przeciwieństwie do większość innych monet bulionowych, nie jest wykonany z czystego złota. Do bicia tej monety używa się złota o próbie 916. Z tego względu 1 uncjowa moneta jest tak naprawdę kilka gramów cięższa. Zawieraj w sobie dokładnie 1 uncję czystego złota oraz domieszki innych stopów zwiększające jej twardość, odporność na zarysowania itd.

Poza Krugerrandem istnieje również cały szereg innych odpowiednich monet dla początkujących inwestorów. Dużą popularnością cieszą się złote monety amerykańskie czy kanadyjskie. Więcej na temat monet bulionowych, w które warto inwestować, pisaliśmy w tym wpisie.

Gdzie sprzedać monety i zarobić na naszej inwestycji?

Celem każdej inwestycji jest osiągnięcie określonego zysku przez inwestora. Nie inaczej jest w przypadku złotych czy srebrnych monet inwestycyjnych. W momencie gdy ceny kruszcu osiągną zadowalającą nas cenę, przychodzi moment upłynnienia naszej lokaty w metale szlachetne. Jednak gdzie sprzedać monety, aby nasz zysk nie został niepotrzebnie pomniejszony przez prowizje pośredników?

Do wyboru mamy kilka lepszych i gorszych możliwości. Do najmniej atrakcyjnych należą punkty w rodzaju lombardów czy sklepów jubilerskich, prowadzących dodatkowo skup złota. Zaletą tych punktów jest jedynie ich duża ilość i dostępność. Jednak ceny skupu złotych monet mogą być w takich miejscach niższe o nawet kilkanaście procent niż aktualne notowania złota. Złote i srebrne monety bulionowe możemy sprzedać również w niektórych placówkach bankowych. Jednak tu również musimy się liczyć z pomniejszeniem naszego zysku o prowizję banku.

Często najlepszym rozwiązaniem będzie wyspecjalizowany skup złotych monet. Monety bulionowe w stanie menniczym można sprzedać tam po zdecydowanie lepszym kursie niż na przykład w lombardzie. Skupy takie działają zarówno poprzez punkty stacjonarne w większych miastach, jak i za pośrednictwem internetu. Jeśli chcesz akurat sprzedać złote monety bulionowe zapraszamy do zapoznaniem się z cenami w naszym skupie, prowadzonym przez firmę Mennica Skarbowa. Jeśli chciałbyś dokonać transakcji bez wychodzenia z domu, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza. Następnie nasz pracownik nawiąże z Tobą kontakt w celu omówienia dalszych kroków.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe