Blog

Jak kupić i sprzedać sztabkę złota?

Odpowiedzią, która ciśnie się na usta, jest „z zyskiem”. Ale o czym należy pamiętać, aby nie tylko zarobić na obrocie złotem, ale i bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy inwestycji? Co musimy wiedzieć decydując się na kupno złota inwestycyjnego i jego dalszą sprzedaż? Gdzie kupić, za ile sprzedać i jak długo będziemy musieli czekać na zysk? Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat złota zebrane w jednym tekście.

 

Inwestycja w złoto – biznes dla cierpliwych

Jak inwestować w złoto? To zajęcie zdecydowanie dla tych, którym się nie śpieszy. Szybko. Z dużym zwrotem. Z małym ryzykiem. Niestety, żadna forma inwestowania nie zapewni nam wszystkich trzech punktów. Jeśli zależy nam na czasie i sporym zarobku, możemy spróbować swojego szczęścia na giełdzie. Ale zakup i sprzedaż akcji obarczone są sporym ryzykiem. Natomiast złoto, choć w poszczególnych kwartałach jego cena może drastycznie spadać bądź rosnąć, to w wieloletniej perspektywie zauważalny jest stały wzrost jego ceny. Dlatego gromadząc złoto, które nazywane jest także bezpieczną przystanią dla inwestorów, pamiętajmy, że spieniężymy je najpewniej za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. A przynajmniej tak byłoby najrozsądniej.

 

Sztabka złota, moneta bulionowa – złoto w jakiej formie kupić?

Przed zakupem złota należy także zdecydować, w jakiej formie chcemy je zakupić. Pierwszy podział to papierowe złoto i fizyczne złoto. Papierowe złoto to kontrakt terminowy, pewnego rodzaju certyfikat potwierdzający zakup określonej ilości złota. Problem w tym, że ilość złota znajdującego się w obiegu w tej formie w ogóle nie ma pokrycia z rzeczywistymi zasobami fizycznego złota. Jeśli więc posiadacze takich dokumentów postanowili wymienić swoje certyfikaty na sztabki, to bańka od razu by pękła, a na rynku pojawiłby się spory problem…

Takiego niebezpieczeństwa nie ma, kiedy kupujemy fizyczne złoto. Najpopularniejsze formy złota inwestycyjnego to sztabki złota i monety bulionowe (a więc bez wybitej wartości). Ceny sztabek są zazwyczaj niższe niż monet. Są także monety kolekcjonerskie. Jednak ich wartość mniej opiera się na samym kruszcu, a bardziej na elemencie kolekcjonerskim. Jest jeszcze biżuteria, ale tutaj znowu na cenę ma wpływ wiele czynników – waga złota, inne elementy, jak kamienie szlachetne, czy rok powstania i stan zachowania.

 

Cena złota – ile wynosi i od czego zależy?

Przed zakupem złota, ale i przed sprzedażą, należy sprawdzić jego cenę. Oczywiście jeśli interesuje nas rynek złota, to regularnie powinniśmy obserwować kursy i notowania kruszcu. Ale co wpływa na cenę złota? Powinniśmy także śledzić najnowsze informacje ze świata, bowiem na cenę złota duży wpływ na sytuacja geopolityczna. Wszelkiego rodzaju niepokoje i spadki na giełdzie to czasy, kiedy ludzie wracają do bezpiecznych inwestycji, jak złoto.

Cena złota będzie także zależała od jego próby. Próba złota informuje nas o tym, ile w złota rzeczywiście znajduje się w danej sztabce czy monecie. Najwyższa próba ma wartość 999 i oznacza niemal stuprocentową obecność złota. Inny rodzaj oznaczenia to karaty. Próba złota 999 odpowiada złotu 24-karatowemu. Więc ile kosztuje sztabka złota? Obecnie cena za uncję wynosi ok. 1240 dolarów. Cena złota za gram to ok. 140 zł dla złota o próbie 999 (24-karatowego).

 

Złoto a podatek

Warto również pamiętać o kwestii podatku. Sam zakup złota objęty jest co prawda podatkiem VAT, ale ten wynosi 0%. Jest to raczej sposób państwa na zdobycie naszych danych niż wzbogacenie się. Ale inna kwestią jest podatek od sprzedaży złota. Jeśli między datą zakupu a sprzedaży upłynie mniej niż 6 miesięcy, to sprzedaż złota objęta będzie podatkiem w wysokości 18% lub 32%, a o sprzedaży będziemy musieli wspomnieć w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto więc nie spieszyć się ze sprzedażą złota!

 

U kogo kupić i sprzedać złoto?

W końcu, dochodzimy do momentu, kiedy odpowiemy na pytanie, gdzie i jak kupić oraz sprzedać złoto. Złoto możemy kupić zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i przez internet. Podobnie jest ze sprzedażą. Kupujemy tylko z oficjalnych i sprawdzonych źródeł – kupno złota w NBP albo od sprawdzonego dilera to pewność, że nikt nas nie oszuka. E-skup złota i transakcje online to jednak dodatkowy plus – anonimowość. Dlaczego jest to ważne? Cóż, już kilka razy w historii zdarzyło się, że państwo, będąc w potrzebie, konfiskowało złoto swoich obywateli w zamian za bardzo niskie odszkodowania. Anonimowy zakup chroni nas przed takim niebezpieczeństwem.

Nie dajmy skusić się na niesamowite okazje – cena złota za uncję jest po pierwsze raczej stała, a po drugie, podobna dla wszystkich oficjalnych sprzedawców. Wszelkie oferty z podejrzanie niską ceną, odrzucajmy – jest to najprawdopodobniej próba oszustwa. Złoto kupujmy tylko z legalnych, oficjalnych źródeł. Takim rozsądkiem musimy się również wykazać podczas sprzedaży złota – nie tylko inwestycyjnego, ale również złota użytkowego.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe