Blog

Nowe podatki w 2022 – jak na nich nie stracić?

Zmiany podatkowe uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu, wywoływały kontrowersje jeszcze przed ich wprowadzeniem. Niestety w praktyce okazało się, że niepokój ten był jak najbardziej zrozumiały. Dlatego też warto wiedzieć, jak radzić sobie w 2022 roku, by nie stracić względem lat poprzednich.

Nowe podatki 2022 – jak dać sobie radę z Polskim Ładem?

System podatkowy w Polsce nie był idealny – co do tego nie ma i nie było żadnych wątpliwości. Dlatego też kolejne rządy wprowadzały szereg zmian w przepisach, dotyczących zarówno osób fizycznych, jak i firm. Jednak z reguły były one niezbyt duże lub też obejmowały tylko wybranych podatników. Zmiany podatkowe, które nastąpiły wraz z początkiem 2022 roku, są jednak zupełnie inne – z racji swojego zasięgu i złożenia. Co więcej, sporym problemem w tym przypadku było też tempo wprowadzania przepisów, które uchwalono jesienią 2021 roku, nie dając podatnikom i specjalistom (księgowym i doradcom podatkowym) szans na gruntowne zapoznanie się z przepisami. Wszystko to sprawiło, że pierwsze miesiące 2022 roku były okresem sporego chaosu związanego z nowymi podatkami, dodatkowo wzmaganego przez liczne luki, błędy inne problemy gospodarcze. Kłopoty te okazały się zresztą na tyle poważne, że rząd zapowiedział wprowadzenie nowelizacji, które mają załatać system i rozwiązać główne problemy. Co jednak jasne, nastąpi to dopiero za jakiś czas. Co więc zrobić w tej chwili? Większość specjalistów zaleca, by wszelkie decyzje konsultować z doradcami podatkowymi i doświadczonymi księgowymi. Dodatkowo też w przypadku luk warto, póki co interpretować je na swoją niekorzyść, by nie narażać się później na problemy z urzędami skarbowymi. Mówiąc więc ogólnie, warto po prostu zachować spokój i wstrzymać się z podejmowaniem decyzji podatkowych, które mogłyby być później kłopotliwe.

Jak i gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Jakie nowe podatki w 2022 roku – najważniejsze zmiany!

Zmiany podatkowe, które zostały wprowadzone w 2022 roku, są na tyle duże, że na ich temat powstają dziesiątki artykułów i opracowań. Dlatego też w tym tekście nie jest możliwe szczegółowe ich omówienie. Warto jednak wiedzieć, jakie najważniejsze zmiany zostały wprowadzone:

 • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30000 zł,
 • Podniesienie kwot dla stawek podatkowych w skali podatkowej 17 i 32 procent,
 • Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej i zmiany zasad jej naliczania,
 • Zmiany stawek ryczałtu ewidencjonowanego dla niektórych zawodów,
 • Zmiany podatkowe dla osób przenoszących swą rezydencję podatkową do Polski,
 • Likwidacja opcji rozliczania dochodów z najmów w skali podatkowej,
 • Wprowadzenie przepisów podatkowych mających ograniczyć szarą strefę

Głównym celem powyższych zmian miało być zmniejszenie obciążeń dla osób biedniejszych i podwyższenie podatków dla bogatszych. Szybko się jednak okazało, że powyższe zmiany odbijają się także na osobach średniozamożnych. Dlatego też wprowadzono szereg rozwiązań mających ograniczyć straty podatników – takie jak chociażby ulga dla klasy średniej.

Gdzie sprzedać złoto?

Podatki w 2022 – jaki mają wpływ na inwestycje?

Rok 2022 jest więc dla wszystkich podatników sporym wyzwaniem. A czy wprowadzone zasady mogą mieć znaczenie dla inwestorów? Odpowiedź na to pytanie w teorii jest prosta. W ramach polskiego ładu nie są wprowadzane żadne rozwiązania podatkowe, które wpływałyby na osoby kupujące akcje, obligacje czy złoto inwestycyjne. Z drugiej jednak strony wzrost obciążeń podatkowych dla osób lepiej zarabiających połączony z rosnącą inflacją na pewno ograniczy ich możliwości inwestycyjne. Oczywiście nie będzie to dotykało najbogatszych. Chodzi w tym przypadku o osoby średniozamożne, które mogły sobie wcześniej pozwolić sobie a odłożenie 1-2 tys. zł miesięcznie na inwestycje – wzrost wysokości rat kredytów, niższe dochody oraz wysoka inflacja mogą skutecznie pochłonąć większość takiej kwoty.

Polski Ład to duże zmiany, które dotykają wszystkich Polaków. Nie ma on jednak większego wpływu na inwestorów, którzy powinni zastanowić się jak kupować złoto? Zakup tego typu może skutecznie ochronić posiadane aktywa przed inflacją, co jest nie do przecenienia w obecnej sytuacji.

Czy wiesz, gdzie kupić złoto na najlepszych warunkach?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe