Blog

Dlaczego warto inwestować w diamenty?

Diamenty są drugim obok złota synonimem bogactwa. Te kamienie szlachetne, będące najtwardszą substancją występującą w przyrodzie znalazły sporo zastosowań w przemyśle. Jednak największe emocje wzbudzają po oszlifowaniu, w postaci brylantów, zdobiących naszyjniki, pierścionki czy inne przedmioty zbytku. Czy jednak inwestycje w nie są opłacalne?

Od czego zależy cena diamentów?

Ten krystaliczny węgiel wydobywany w różnych częściach świata jest bardzo ceniony od setek lat. Inaczej jednak niż w przypadku złota, nie ma jednolitej ceny za określoną ilość diamentów, którą mierzy się w karatach(jeden karat - kt lub ct - to 0,2 g). Pewnym wyznacznikiem wartości tych kamieni szlachetnych jest cotygodniowy tzw. raport Rapaporta, dotyczy on jednak ceny detalicznej już oszlifowanych kamieni.

Wycenę danego diamentu prowadzi się na podstawie czterech zmiennych. Są to tzw. 4C - carat (masa), colour (kolor), clarity (czystość) i cut (szlif). Oczywiście najwyższe ceny osiągają nieprzeciętnie duże diamenty o idealnej czystości, kolorze i doskonałym szlifie. Jednak większość kamieni posiada jakieś wewnętrzne skazy, a ich masa jest stosunkowo niewielka. Więcej o wycenie diamentów dowiesz się tutaj.

Jak kształtują się ceny diamentów?

Ogólnie rzecz biorąc wartość diamentów rośnie. To bezsprzeczny fakt, który wynika z porównań ceny poszczególnych kamieni teraz i kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Nie można co prawda w ich przypadku jednoznacznie określić wielkości wzrostów, gdyż jak już wspomniano - wycena tych kamieni jest uzależniona nie tylko od wielkości, ale też od jakości i sposobu obróbki. Ogólnie jednak oblicza się, że cena diamentów w ujęciu realnym wzrosła przez ostatnie 55 lat o około 45%. W ujęciu nominalnym wzrost ten byłby jednak prawie dwunastokrotny! O możliwościach skupu diamentów po najwyższych cenach dowiesz się więcej z tego tekstu.

W jakie diamenty warto inwestować?

Inwestowanie w diamenty jest niestety dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku złota czy innych metali szlachetnych. Ceny są tu bowiem dużo bardziej zróżnicowane i uzależnione od szeregu czynników. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad.

     Przede wszystkim lepiej inwestować w diamenty większe i o jak najwyższej jakości. Są one co prawda droższe, ale dużo szybciej zyskują na wartości, w porównaniu z gorzej klasyfikowanymi kamieniami.

     Drugą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, to ogólnie pojęta "moda". Niektóre kolorowe diamenty zyskują bowiem znacznie na wartości dzięki dobrze prowadzonym działaniom marketingowym. Niestety jednak trendy czasem przemijają, stąd też zawsze należy podchodzić ostrożnie do takich nowinek.

     Nadspodziewane korzyści może z kolei przynieść zainwestowanie w diament z ciekawą historią. Pamiątki po znanych osobach często bowiem z biegiem lat zyskują dużo więcej na wartości, niż są tak naprawdę warte.

Inwestycje w diamenty są na pewno opłacalne. Należy je jednak dokładnie przemyśleć i zapoznać się z różnymi możliwościami zarobienia na tych kamieniach szlachetnych. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe