Srebro - 4 najczęściej powtarzane mity na jego temat

Srebro to najbardziej powszechny metal szlachetnych w naszych domach. Wynika to z faktu, że obecnie jest on stosunkowo tani oraz dobrze sprawdza się w różnych zastosowaniach jubilerskich i przemysłowych. Powszechność srebra, a także jego charakterystyczna cecha - ciemnienie - sprawiły, że narosło wokół niego mnóstwo mitów. Jakie są najczęstsze? Zapraszamy do lektury!

1. Srebro nie nadaje się do poważnych inwestycji

Dużym problemem srebra jako kruszcu jest traktowanie go jako ubogiego krewnego złota. Na pewno po części wynika to z subiektywnych przekonań inwestorów żyjących w naszej kulturze. To bowiem złoto było od zawsze symbolem bogactwa i splendoru, materiałem przysługującym władcom i elitom (o inwestycjach w złoto poczytasz TUTAJ).  Srebro nie ma tak dobrej sławy, co więcej, jest ono dość powszechnie wykorzystywane w przemyśle czy medycynie, stąd jego bardziej powszechny charakter.

Wielu specjalistów jednak zauważa, że srebro względem złota jest wyraźnie niedoszacowane (względnie cena złota jest przeszacowana). Oznacza to, że w bliższej lub dalszej przyszłości może nastąpić zdecydowana zmiana kursów i zmniejszenie różnicy między tymi metalami. I w tym momencie inwestycje w srebro mogą okazać się nie tylko dobrym, co nawet doskonałym pomysłem! (więcej o inwestycjach w srebro przeczytasz TUTAJ

2. Srebro ciemnieje w kontakcie z tlenem

Najwięcej mitów odnośnie srebra wiąże się jednak z jego ciemnieniem. Ten naturalny proces nie następuje jednak, tak jak często się uważa, na skutek kontaktu z tlenem. Ciemnieniu winne są zawarte w powietrzu związki siarki, które wchodzą w reakcję ze srebrem. Warto więc zauważyć, że proces ten będzie postępował z inną szybkością w różnych warunkach. Jeśli mieszkamy w mieście i terenie uprzemysłowionym, to na pewno ciemnienie nastąpi dużo szybciej, niż w przypadku, gdy nasza srebrna zastawa będzie przechowywana w domku myśliwskim w Bieszczadach.

3. Ciemnienie srebra jest oznaką choroby

Innym z popularniejszych przekonań związanych z ciemnieniem srebra jest twierdzenie, że proces ten jest oznaką choroby. Przyznać tu należy, że w pewnych warunkach może okazać się to prawdą. Wynika to z faktu, że jak już wspomniano, proces ciemnienia zachodzi pod wpływem reakcji ze związkami siarki, które są zawarte m.in. w ludzkim pocie. Jak wiemy, niektóre choroby sprzyjają obfitemu poceniu bądź wpływają na skład potu. W takich sytuacjach faktycznie używane srebro może nieco przyspieszyć zmianę barwy. Nie można jednak zapominać, że obfitemu poceniu sprzyja też chociażby aktywność fizyczna, a skład potu zależny jest od mnóstwa czynników. Nie udowodniono z kolei jakiegokolwiek powiązania między faktycznym zachodzeniem procesu chorobowego z organizmie, a ciemnieniem srebra. Warto o tym pamiętać, nim udamy się do lekarza!

4. Prawdziwe srebro nie ciemnieje

Skoro poruszyliśmy już mity związane z ciemnieniem srebra, to warto też zwrócić uwagę na dość powszechne przekonanie, że... ciemnienie srebra to mit! Już nie jeden jubiler przekonał się na własnej skórze, jak mocno takie przekonanie jest zakorzenione wśród społeczeństwa. Niestety prawda jest taka, że srebro w naturalny sposób zmienia barwę pod wpływem tlenków siarki zawartych w powietrzu. Jeśli więc nasza "srebrna" zastawa mimo używania po kilku latach doskonale się błyszczy, to znaczy, że prawdopodobnie ktoś nas oszukał! Ciemnieniem nie trzeba się jednak za bardzo przejmować, gdyż na szczęście srebro da się przy użyciu odpowiednich środków wyczyścić, by znowu wyglądało atrakcyjnie!

Mitów odnośnie srebra jest oczywiście dużo więcej. Jak każdy metal szlachetny wzbudza on bowiem duże zainteresowanie inwestorów. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą bądź kupnem srebra, to korzystaj z usług profesjonalnych dystrybutorów