Blog

Jak sprzedać złoto?

Wiele osób posiadających złoto zastanawia się, jak i gdzie je sprzedać, by na tym nie stracić. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia – różnice w cenach złota mogą bowiem wynosić nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt procent! O czym trzeba więc pamiętać, by nie stracić na sprzedaży?

Kiedy warto sprzedawać złoto?

Odpowiedź na pytanie „kiedy opłaca się sprzedawać złoto?” zależy oczywiście od sytuacji i naszych potrzeb. Jeśli zakupiliśmy kruszec w celu zarobienia na inwestycji, to z pewnością warto czekać na moment, w którym cena za uncję będzie zdecydowanie wyższa, niż w chwili zakupu. Zawsze bowiem musimy pamiętać, że zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży zostaniemy obciążeni marżą, która w przypadku niewielkiej różnicy cen „zje” cały nasz zysk.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy po prostu potrzebujemy gotówki, a zapasy złota mamy sprzed lat. W takim przypadku aktualna sytuacja na rynku sprzyja naszym działaniom - co prawda kurs złota nie jest obecnie rekordowo wysoki, ale mimo to dość solidnie trzyma cenę. Nie będziemy więc musieli później wyrzucać sobie, że wyprzedaliśmy nasze zapasy za bezcen.

Inwestujesz w złoto? Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać! 

Co może mieć wpływ na cenę skupu złota?

Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy sprzedać nasze złoto lub też jego część, bezwzględnie musimy wiedzieć, co ma wpływ na jego cenę. Najważniejszy oczywiście będzie sam kurs złota oraz miejsce, w którym dokonujemy transakcji (o tym w kolejnym akapicie). Istnieje jednak wiele innych czynników mających spore znaczenie. Pierwszym z nich jest to, czy sprzedajemy złoto inwestycyjne, czy użytkowe. W przypadku tego drugiego cena skupu będzie z pewnością dużo mniej korzystna względem kosztu zakupu, który obejmował też robociznę jubilera i ewentualne dodatki z innych materiałów. Jednak także w przypadku sztabek oraz monet bulionowych mogą pojawiać się różnice. Najlepsze ceny osiągną z pewnością znane i pewne marki, które nie będą budzić niczyich wątpliwości.

Sprzedajesz złoto inwestycyjne? Dowiedz się więcej!

Gdzie sprzedać złoto?

Największy wpływ na uzyskaną przez nas cenę będzie jednak miało miejsce, w którym dokonamy transakcji. W praktyce opcji nie ma zbyt wiele. Przez długi czas najpopularniejsze było zastawianie złota w różnego rodzaju lombardach, jednak cena uzyskiwana z takiego ruchu jest zdecydowanie niższa niż rynkowa – często nawet o kilkadziesiąt procent! Alternatywą jest sprzedaż złota poprzez komis. W tym przypadku możemy liczyć na dużo lepszą cenę, jednak wadą takiego rozwiązania jest konieczność oczekiwania na pieniądze, które wypłacane są dopiero po dalszym upłynnieniu kruszcu przez komis.

Zdecydowanie najbardziej opłacalnym i pewnym sposobem na sprzedaż złota jest pójście do profesjonalnego skupu, takiego jak np. skup złota. Gwarantuje to nam najlepszą cenę, pewność odkupu złota oraz natychmiastową wypłatę gotówki. Co więcej, dobre skupy zapewniają także pełne bezpieczeństwo i profesjonalizm usług, z czym nierzadko może być problem w przypadku nieznanych lombardów czy komisów.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe