Co to są inwestycje alternatywne?

Z roku na rok w mediach coraz częściej wspomina się o inwestycjach alternatywnych jako świetnym rozwiązaniu zabezpieczającym kapitał i pozwalającym na doskonały zarobek. O co w nich tak naprawdę chodzi i czy faktycznie to takie świetne rozwiązanie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym tekście!

Inwestycja alternatywna – co to jest?

Mówiąc najprościej, inwestycja alternatywna to zakup produktów innych niż klasyczne akcje czy obligacje, celem zabezpieczenia lub zwiększenia kapitału. Definicja taka jest oczywiście bardzo szeroka i można się spierać o to, co tak naprawdę jest inwestycją alternatywną.

Ogólnie jednak aktywami w przypadku tego rodzaju działań będą na przykład:

  • różnego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie,
  •  towary zbytku,
  •  dzieła sztuki,
  • metale szlachetne,
  • diamenty,
  • nieruchomości,
  • a nawet sport.

Należy jednak pamiętać , że nie każdy zakup będzie faktycznie inwestycją. Ważna jest tu bowiem nasza intencjonalność oraz chęć zarobienia na ewentualnej późniejszej odsprzedaży. Dlatego też zakup zwykłego samochodu osobowego inwestycją nigdy nie będzie (wiemy, że jego wartość szybko spada i po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach trafi on na złom), z kolei nabycie limitowanej serii Ferrari jak najbardziej można za takową uznać.

Czy warto inwestować w złoto

Inwestycje alternatywne – czy warto?

Gdy już wiemy, czym są inwestycje alternatywne, to warto odpowiedzieć na pytanie, czy są one opłacalne. Odpowiedź oczywiście nie jest w tym przypadku prosta, zależy ona bowiem od konkretnego przedmiotu oraz sytuacji. Zdecydowanym plusem tego typu działań jest z pewnością niewielkie bądź nawet ujemne skorelowanie inwestycji alternatywnych z klasycznym zakupem akcji czy obligacji. Sprawia to, że kryzysy i zawirowania gospodarcze zasadniczo nie wpływają na ceny na rynku inwestycji alternatywnych – a jeśli już, to częściej jest to wpływ pozytywny.

Oczywiście ostateczna opłacalność uzależniona jest od realnych warunków. Kupując dzieła sztuki, unikatowe przedmioty czy dobra – na przykład samochody, wina, przedmioty kolekcjonerskie – w przypadku chęci sprzedaży jesteśmy uzależnieni od znalezienia kupca z odpowiednio zasobnym portfelem. Praktyka wskazuje, że w przypadku naprawdę ciekawych przedmiotów bez problemu udaje się na nich zarobić. Nie można tego jednak uznać za pewnik - nie zawsze da się zarobić od ręki na pierwszej gitarze Elvisa Presleya!

Inwestujesz w złoto? Dowiedz się więcej! 

Zakup metali szlachetnych – najpopularniejsza forma inwestycji alternatywnych

Jedną z form inwestycji alternatywnych jest zakup metali szlachetnych. Rozwiązanie takie warto polecać, gdyż jest ono stosunkowo proste i bezpieczne. Przede wszystkim, lokując swój kapitał w złocie, srebrze czy platynie nie potrzebujemy wielkiej wiedzy fachowej. Oczywiście musimy mieć jakieś podstawy, ale na pewno są to zakupy wymagające mniejszego znawstwa niż chociażby kupno win, znaczków czy monet okolicznościowych. Drugą dużą zaletą inwestowania w metale szlachetne jest brak problemów z ich sprzedażą. Możemy bowiem dokonać jej praktycznie w każdej chwili w odpowiednich skupach – takich jak skup złota (http://skup.zlota.pl/).

Czy wiesz, od czego zależą ceny metali szlachetnych

Praktyka inwestycji alternatywnych pokazuje, że najwięcej zarobić można na różnego rodzaju unikatowych przedmiotach czy pamiątkach. Jeśli jednak nie jesteśmy bogatymi fanami Franka Sinatry i zależy nam na pewności oraz stabilności, to lepiej rozważyć inwestycję w metale lub kamienie szlachetne – na przykład diamenty. Tego typu zakup jest bowiem gwarancją pewności sprzedaży i utrzymania wartości w każdej sytuacji.

Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w diamenty