Blog

Próby srebra – co każdy inwestor musi o nich wiedzieć?

Rosnący wzrost zainteresowania inwestycjami w srebro sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji, w jakie srebrne wyroby warto inwestować i czym się one charakteryzują. Podstawowa wiedza w tym zakresie nie tylko ułatwia dokonanie zakupu, ale również chroni przed zakupem fałszywych produktów. Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na cenę wyrobów ze srebra, jest ich próba. Jakie próby srebra obecnie obowiązują i co oznaczają? Sprawdźmy.

Srebro inwestycyjne jest godnym polecenia sposobem lokowania zasobów finansowych. Sztabki srebra mogą być dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Perspektywy zysku są zachęcające. Zasoby srebra maleją, a jego zapotrzebowanie w przemyśle – wprost przeciwnie. Spadki cen srebra są mniej gwałtowne niż w przypadku złota. Jak w przypadku wszystkich inwestycji trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, bo jeśli już dochodzi do wahań na rynku srebra, to są one z reguły bardzo odczuwalne.

Każdy przyszły inwestor powinien zaznajomić się z podstawowymi pojęciami, które mają wpływ na cenę srebrnych wyrobów. Termin „próba srebra” określa zawartość czystego metalu w danym przedmiocie. Nie spotyka się wyrobów wykonywanych ze 100% srebra.  Wynika to z fizycznych właściwości srebra, które jest bardzo miękkim metalem, a stosowanie dodatków jest sprawdzonym sposobem zabezpieczania ich przed uszkodzeniami.

Jaka próba srebra jest dobra?
Zawartość srebra w stopie ma wpływ na cenę. Im jest ona wyższa (a tym samym wyższa próba), tym droższy dany przedmiot. I tak najwyższa próba srebra 925 oznacza, że dany wyrób składa się w 92,5% czystego srebra. W analogiczny sposób należy odczytywać próbę srebra 875, która oznacza 87,5% czystego srebra, i pozostałe próby 800 i 830.

Na wyrobach ze srebra obowiązkowe jest jeszcze stosowanie tzw. znaków probierczych. Są one małe i umieszcza się je zwykle w mało widocznych miejscach. Znak probierczy jest potwierdzeniem zawartości srebra w stopach. Symbole graficzne cech probierczych, ich opisy oraz sposoby znakowania są określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie wyrobów z metali szlachetnych. Inwestorzy noszący się z zamiarem zakupu srebrnych precjozów o masie powyżej 5 kg powinni również wymagać opisu badania przez Urząd Probierczy.

Próby srebra i inne oznaczenia
Inwestycje w srebro mają długą tradycję i na przestrzeni wieków stosowane były różne znaki na srebrnych wyrobach. Powszechną praktyką było np. umieszczanie symboli typowych dla miast czy cechów rzemieślniczych. Współcześnie spotykamy się ze znakami firmowymi określonych pracowni, czy nawet inicjałami jubilerów, którzy poprzez własne oznaczenia starają się wyróżnić na rynku swoje wyroby i traktują je jako dodatkowy element reklamowo-promocyjny.

Srebro inwestycyjne, czyli srebrne sztabki i monety, jest polecanym sposobem na wzbogacenie portfela inwestycyjnego. Zachowuje swoją wartość w czasach różnych zawirowań, łatwo je sprzedać. Dzięki znajomości prób złota łatwiej jest dokonać opłacalnego zakupu na miarę posiadanych środków finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat srebra? Zobacz najczęściej powtarzane mity na jego temat.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe