Blog

Srebro fizyczne ‒ czy jego kupowanie nadal ma sens?

Jedną z bardziej popularnych inwestycji alternatywnych jest kupno srebra. Ten metal budzi jednak dużo większe emocje, niż jego starszy brat – złoto. Nie brak bowiem osób, które uważają zakup srebra fizycznego za całkowicie pozbawiony sensu, inni z kolei twierdzą, że to najlepsza inwestycja. A więc ‒ czy kupowanie srebra fizycznego nadal ma sens?

Inwestycje w srebro ‒ czym się cechują?
Mówiąc o celowości zakupów srebra warto rozpocząć od przedstawienia ogólnych cech tej inwestycji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że srebro jest dużo tańsze od złota. Cena jednej uncji tego metalu w ostatnim dziesięcioleciu nie przekroczyła 130 zł, podczas gdy żółty metal chwilami zbliżał się do 6000 zł. Sprawia to, że srebro jest dostępne dla dużo szerszej grupy inwestorów. Niska cena szarego metalu powoduje jednak także, że zakup dużej jego ilości rodzi problemy z przechowywaniem. Wbrew pozorom dość szybko może się to okazać kłopotliwe ‒ obecnie bowiem inwestując tyle samo, staniemy się właścicielem około 75 razy większej ilości srebra niż złota.

Poznaj najciekawsze mity na temat srebra!

Kolejną ważna cechą inwestycji w srebro są dużo większe wahania kursów. Przyglądając się cenom z ostatnich lat, praktycznie zawsze metal ten dużo dynamiczniej tracił na wartości, ale też tak samo często bardzo silnie zwyżkował. Automatycznie sprawia to, że dobrzy czy też może mający szczęście inwestorzy mogli na srebrze zarobić zdecydowanie więcej. Koniecznie trzeba w tym miejscu jednak dodać, że srebro ‒ w odróżnieniu od złota ‒ jest obłożone podatkiem VAT, co w widoczny sposób podnosi cenę tego metalu.

Inwestycje w srebro ‒ dowiedz się więcej!

Srebro fizyczne czy papierowe?
Jeśli więc przyjrzeć się cechom inwestycji w srebro, to już na pierwszy rzut oka widać, że zachęcają one bardziej do działań spekulacyjnych (wahania cen) niż zabezpieczających kapitał (trudności z przechowywaniem). Wobec tego ciekawą opcją wydaje się zrezygnowanie z fizycznej postaci metalu na rzecz srebra papierowego. Teoretycznie daje ono bowiem wszystko to, czego potrzebują inwestorzy spekulacyjni ‒ szybki dostęp do swoich zasobów poprzez internet oraz łatwość dokonywania kupna i sprzedaży.

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że papierowa forma srebra, nawet jeśli jest na niej zapisana gwarancja wydania fizycznego metalu na żądanie, jest wartościowa tak długo, jak długo bezproblemowo działa nasza gospodarka. W związku z tym zawsze będzie istnieć ryzyko, że nasz wirtualny kapitał przepadnie.

Czy wiesz, co to są inwestycje alternatywne?

Nie powinno się też całkiem skreślać srebra fizycznego jako kapitału zabezpieczającego. Jest ono bowiem doskonałą opcją dla mniej zamożnych osób oraz daje szanse na duży zarobek przy niewielkich wkładach finansowych.

Srebro czy złoto ‒ co wybrać?

Czas fizycznego srebra w inwestycjach na pewno nie przeminął. Faktem bowiem jest, że w niektórych sytuacjach może być ono niewygodne, czasem lepszą opcją będzie też skorzystanie ze srebra papierowego. Z drugiej strony jednak fizyczny metal zawsze będzie pod ręką, dobrze zabezpiecza kapitał, a także pozwala na elastyczniejsze nim zarządzanie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe