Blog

Cena złota w czwartym kwartale 2017 – czego możemy się spodziewać?

Kto szuka bezpiecznych i atrakcyjnych inwestycji, może śmiało wybierać złoto. Specjaliści szacują, że cena złotego kruszcu będzie systematycznie rosła. Złota gorączka na pewno wciąż jeszcze przed nami. Szereg czynników makroekonomicznych i rosnące zainteresowanie złotem w krajach zachodnich i na rynkach rozwijających się sprawiają, że lokaty w złoto na pewno nie stracą na atrakcyjności. Co przyniesie nam końcówka roku? Sprawdźmy, co może mieć wpływ na cenę złota w najbliższych tygodniach i jakich wartości możemy oczekiwać.

Końcówka roku to dla inwestorów gorący okres. Nadchodzi czas na podsumowanie kontraktów i trafności lokat. Ostatnie tygodnie roku to ostatni moment, by dokonać drobnych korekt. Lokaty w złoto nie wywołują z reguły nerwowej gorączki, bo zazwyczaj ocenia się je w perspektywie długoterminowej.

Cenę złota kształtuje kilka istotnych czynników, o których pisaliśmy już szczegółowo na naszym blogu. Tekst o tym, od czego zależy cena złota znajdziecie tutaj.  A co jeszcze warto wiedzieć?

Jak będzie wyglądała cena złota pod koniec roku?
Przewidywanie cen złota to nie wróżenie z fusów. Analiza danych historycznych pozwala z dużym prawdopodobieństwem mówić o kilku trendach, z którymi zetkniemy się w najbliższych tygodniach. Pamiętajmy, że myślenie o tym, od czego zależy cena złota, należy prowadzić w ujęciu globalnym i nie skupiać się tylko na rynku krajowym.

Przed nami Boże Narodzenie i Nowy Rok, kiedy to w zachodniej Europie, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, czyli dużych rynkach zbytu złota, tradycyjnie notujemy „złote żniwa”. Złoty drobiazg to idealny prezent pod choinkę niemal pod każdą szerokością geograficzną. Ze względu na wzmożony popyt, nie należy się więc w tym okresie spodziewać spadku cen złotego kruszcu.

Niestety w ten szczególny okres w roku raczej nie należy się spodziewać ciszy i spokoju. Sytuacja w Europie i na świecie jest daleka od stabilizacji, a wszelkie niepokoje społeczne i gospodarcze od razu kierują uwagę inwestorów w stronę bezpiecznych lokat, za które uchodzi złoto inwestycyjne.

Złoto występuje jednak również w postaci papierowej. Czy warto w niej inwestować? Więcej o tym napisaliśmy tutaj.

Jaka cena złota za gram? Prognozy
Czy to oznacza, że cena złota na przełomie roku przekroczy 1300 dolarów za uncję? Takiego krótkoterminowego wzrostu raczej nie należy się spodziewać, podobnie jak równie mocnych spadków.  Analitycy podkreślają jeszcze jedną prawidłowość na rynku cen złota. Spora grupa inwestorów szukających bezpiecznych, długoterminowych lokat „na spokojną starość” lokuje nadwyżki wypracowane w danym roku właśnie w złoto.

Takie postępowanie to rozsądna próba dewersyfikacji środków. Inwestowanie części oszczędności w złoto można więc polecić każdemu, kto rozsądnie podchodzi do lokowania swoich zasobów. O tym, ile inwestować w złoto, także pisaliśmy już na naszym blogu.  

Obligacje, akcje, lokaty pieniężne długofalowo wydają się mało bezpieczne. Banki mogą zbankrutować, papiery wartościowe stracić wartość. Niepewnie wygląda również rynek nieruchomości, a złoto zawsze fizycznie pozostaje niezniszczalne i w każdych okolicznościach trzyma swoją cenę. Nic więc dziwnego, że jego cena najpewniej nie spadnie również i w najbliższych miesiącach.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe