Blog

Ceny złota – nasze prognozy na 2018 rok!

Koniec roku jest dla inwestorów okresem oczekiwania na spekulacje na temat kolejnych 12 miesięcy. Choć prognozy te nie zawsze się sprawdzają, z pewnością warto wiedzieć, jakie są przypuszczenia analityków. Sprawdzamy, co specjaliści sądzą o cenach złota w 2018 roku.

Cena złota w 2017 roku – jak wpłynie na 2018?
Rok 2017 był niewątpliwie był dla złota bardzo dobry. Oczywiście wyniki tego metalu z ostatnich 12 miesięcy trudno porównywać z tymi z początku drugiej dekady XXI wieku, jednak trzeba stwierdzić, że praktycznie wszystkie wskaźniki były lepsze niż dwa lata temu (tutaj znajdziesz nasze podsumowanie 2017 roku). Najważniejszą informacją jest z pewnością to, że po ciągłych spadkach od 2013 roku ostatnie dwa lata to znów wzrosty. Co nie mniej ważne, 2017 rok jest przy tym dużo lepszy od poprzedniego. Aktualnie (połowa grudnia 2017 r.) 1 uncja złota kosztuje bowiem 1265 USD, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku była o ponad 140 USD tańsza. Oznacza to, że wzrost cen był dwukrotnie wyższy niż w 2016 roku. Jedynym wskaźnikiem, który w 2016 roku wypadł lepiej, jest maksymalna cena złota – jednak różnica wynosi w tym wypadku kilkanaście dolarów.

Czy dobry rok 2017 może wpłynąć na ceny w 2018 roku? Z pewnością tak! Wielu inwestorów po kilku latach spadków zaczęło już bowiem wątpić w siłę złota. Dwa pomyślne lata mogą ich jednak przekonać do powrotu do złotych inwestycji.

Chcesz wiedzieć więcej o kursie złota? Przeczytaj ten artykuł.

Co może wpłynąć na cenę złota w 2018 roku?
Tradycyjnie największy wpływ na kurs złota ma sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie. To ona bowiem, obok spekulacji giełdowych, wzmacnia lub osłabia zainteresowanie inwestycjami w złoto. Patrząc realnie, trudno jednak znaleźć przyczyny, które mogłyby doprowadzić do skokowego wzrostu popytu. Skoro bowiem szereg wyborów, trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie i konfrontacyjna polityka Korei Północnej nie wywołała „gorączki złota”, to trudno przypuszczać, by w 2018 roku było inaczej. Mimo to z pewnością rynek będzie w napięciu wyczekiwał dalszych kroków Kim Dzong Una, zwłaszcza w kontekście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, czy też wyników wyborów prezydenckich w Rosji – choć w tym przypadku trudno sobie wyobrazić niespodziankę w postaci zwycięstwa kogoś innego niż obecny prezydent. Jeśli więc nie wydarzy się nic naprawdę niespodziewanego, to trudno wierzyć w skokowy wzrost wartości złota – podobnie jak w jego skokowy spadek.

Więcej informacji na temat tego, od czego zależy cena złota, znajdziesz w tym artykule.

Prognoza cen złota w 2018 roku
Wszystko wydaje się wskazywać na to, że kolejny rok może być znów pomyślny dla złota. Warto w tym miejscu jednak zauważyć, że raczej będziemy mieli do czynienia z podobnym modelem jak w ostatnich latach – wzrostami w I połowie roku i spadkami w kolejnych sześciu miesiącach. Trudno też zakładać, że w najbliższym roku nastąpi większy przełom i powrót do cen z 2011 i 2012 roku. Sytuacja gospodarcza wydaje się bowiem nie gorsza, niż w roku ubiegłym, a patrząc po wydarzeniach w kalendarzu politycznym – przewidywane „tąpnięcia” związane z wyborami czy kryzysami w Korei i na Bliskim Wschodzie nie okazały się takie korzystne dla cen złota, jak przypuszczano.

Aktualna cena złota na poziomie 1265 USD wydaje się więc całkiem atrakcyjna. Na pewno więc można się zastanowić nad jego zakupem!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe