Blog

Inwestycje w złoto – podsumowanie roku 2017

Pozostało tylko kilka tygodni do końca 2017 roku, więc możemy już pokusić się o podsumowanie trafności inwestycji w złoto w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Czy posiadacze złotych sztabek i monet mogą mieć powody do zadowolenia? Sprawdźmy, co działo się na rynku złota.

Na początku 2017 roku cena złota wynosiła ok. 1180,00 USD za uncję. Obecnie, tj. w ostatnich dniach listopada, cena złota wynosi 1292,73 USD za uncję. Przy średnim kursie dolara w NBP z dnia 28.11.2017, który kształtuje się na poziomie ok. 3,5 zł wynosi to ok. 4500 zł. Czy ok. 400 zł na uncji w ciągu roku – to dużo czy mało?

Dla porównania weźmy lokaty bankowe złotówkowe. Średnio na tej formie oszczędzania można zyskać ok. 1,15-2% w skali roku. Oprocentowanie depozytów zależy jeszcze od wysokości wkładu i długości umowy, ale mimo wszystko widać na tym przykładzie, że dużo na tym zarobić się nie da. Choć jest to inwestycja bez ryzyka, coraz więcej osób odchodzi od tej formy oszczędzania i szuka nowych – też względnie bezpiecznych – sposobów na lokowanie kapitału. Mogą to być np.: coraz bardziej popularne inwestycje alternatywne, jak chociażby inwestycje w złoto. Czy to oznacza, że powoli przekonujemy się do złota inwestycyjnego? Posiadacze złotych zasobów mogą spać spokojnie.

Prognozowana cena złota na 2018 rok
Przed złotem inwestycyjnym rysuje się kolejny dobry rok. Analitycy przewidują dalszy umiarkowany wzrost na początku 2018 roku i średnią cenę na poziomie 1303,00 USD za uncję. Ożywieniu mają sprzyjać niepokoje polityczne, a także tradycyjnie widoczny w tym okresie wzrost zapotrzebowania na złoto w Chinach i Indiach. W Polsce trzeba wziąć pod uwagę jeszcze dodatkowe czynniki, która mają wpływ na cenę złota w naszej walucie. Są to kurs złotego do dolara i cenę złota do dolara na rynku amerykańskim.

Czy warto inwestować w złoto?
Czy teraz warto rozpocząć inwestowanie w złoto? Inwestycje w złoto można rozpocząć w każdej chwili, nie czekając na jakąś spektakularną obniżkę cen – tym bardziej, że w najbliższym czasie nic na to nie wskazuje.

Zazwyczaj inwestowanie w złoto zaczyna się od mniejszych kwot, poza tym nierozsądne jest lokowanie wszystkich oszczędności tylko w jedno źródło. Bezpieczny próg to 10-20% oszczędności. Błędem byłoby też zaciąganie kredytu i przeznaczenie tak zdobytych środków na zakup złotych monet czy sztabek. Prognozowane zyski mogą nie wystarczyć na pokrycie odsetek. By inwestycje w złoto były opłacalne, najlepiej zaczynać od zakupu sprawdzonych monet i sztabek. Mogą to być np.: Amerykański Orzeł, Wiedeński Filharmonik, Krugerrandy, Kanadyjski Liść Klonowy.

Pamiętajmy, by zakupu dokonywać w sprawdzonym miejscu. Nie warto szukać pseudo okazji z drugiej ręki czy ogłoszeń w Internecie, bo łatwo trafić tam na wolframowe podróbki. Nie zawsze też domowe sposoby na sprawdzenie autentyczności złota mogą wystarczyć, by rozpoznać fałszywe złoto. Przy zakupie złota inwestycyjnego najważniejsza jest rozwaga i ostrożność.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe