Blog

Złoto papierowe – co to właściwie jest?

Czy złoto może być z papieru? Oczywiście, że nie! „Papierowe złoto” w ostatnich latach cieszyło się jednak sporym zainteresowaniem inwestorów. O co w tym wszystkich chodzi?

Czym jest złoto papierowe?
Historia papierowego złota rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Uwolnienie ceny złota względem dolara doprowadziło do gwałtownego wzrostu ceny tego metalu, co z kolei wywołało boom na złoto. Wymagał on oczywiście otwarcia nowych kopalń, które to inwestycje trzeba było kredytować – jednak spłata zobowiązań miała nastąpić w fizycznym złocie. Sytuacja ta sprawiła z kolei, że banki, posiadając kontrakty na fizyczne złoto, zaczęły nimi handlować, co doprowadziło w niedługim czasie do powstania i uregulowania rynku papierowego złota. Co ważne, działa on na zasadzie rezerw cząstkowych, co sprawia, że ilość papierowego złota w obiegu jest wielokrotnie wyższa, niż faktyczne rezerwy fizycznego metalu.

Obecnie rynek papierowego złota dostępny jest dla wszelkich inwestorów, powstały też tzw. ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne, które naśladują kurs złota i pozwalają na swobodny obrót papierowym złotem. Co ważne, część z nich oparta jest na depozytach w realnym złocie, inne z kolei zbudowane są na instrumentach pochodnych – np. kontraktach terminowych na złoto. W teorii ETF-y pozwalają w każdej chwili na wymianę papierowego złota na fizyczne, na ogół jednak jest to obwarowane pewnymi warunkami. A jakie są zalety i wady papierowego kruszcu?

Wady i zalety złota papierowego
Szybki rozwój rynku papierowego złota nie wziął się z niczego. Najbardziej przyczynił się do tego drastyczny wzrost cen kruszcu na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, który dał nadzieję na olbrzymie zyski. Bez wątpienia jednak fundusze naśladujące ceny złota są po prostu praktyczną formą inwestowania. Kupno i sprzedaż jednostek ETF są zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż w wypadku złota fizycznego – w praktyce, by ich dokonać, wystarczy kilka kliknięć myszką, niezależnie od pory dnia czy nocy. Co więcej, w przypadku papierowego złota nie musimy się też martwić jego przechowywaniem czy autentycznością. Ważną zaletą ETF-ów jest też szansa większego zarobku, dzięki możliwości skorzystania z dźwigni finansowej.

W praktyce więc omawiane fundusze ETF wydają się doskonałą opcją inwestycyjną. Posiadają one jednak kilka wad – w tym jedną zasadniczą. Chodzi tu oczywiście o tylko częściowe pokrycie ETF-ów realnym kruszcem. Oznacza to, że w przypadku nagłego zwrócenia się większej liczby inwestorów z prośbą o wydanie fizycznego złota, może po prostu zabraknąć kruszcu dla wszystkich – nie da się go bowiem sztucznie wytworzyć. Oczywiście jeszcze gorzej wygląda sytuacja funduszy bez jakiegokolwiek pokrycia w realnym złocie. Ogólnie rzecz biorąc papierowe złoto zachowuje się bowiem podobnie do prawdziwego metalu, nie posiada jednak swojej funkcji zabezpieczającej kapitał.

Czy w złoto papierowe opłaca się inwestować?
Znając wady i zalety papierowego złota inwestycyjnego nietrudno więc zauważyć, że będzie ono dobrym rozwiązaniem tylko dla niektórych inwestorów. Jak bowiem wspomniano – brak pokrycia większości ETF-ów w realnym złocie sprawia, że lokata kapitału obciążona jest pewnym ryzykiem. Jeśli więc zależy nam tylko na zarobku spekulacyjnym na transakcjach kupna i sprzedaży, to z całą pewnością papierowe złoto można polecić. Możemy nim bowiem wygodnie obracać i wszystkie operacje wykonywać zza komputera. Jeśli jednak złoto traktujemy nie tylko jako szansę na zysk, ale także zabezpieczenie kapitału, to ETF-y będą zdecydowanie gorszym rozwiązaniem niż fizyczne złoto. W przypadku gwałtownego kryzysu bardzo szybko może się bowiem okazać, że posiadane na papierze złoto w realnym świecie nie istnieje i nie da się go wypłacić – a to sprawi, że cały kapitał zainwestowany w papierowe złoto przepadnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestycjach w papierowe złoto? Przeczytaj ten tekst.

Papierowe złoto – czyli różnego rodzaju fundusze naśladujące kurs tego metalu są więc ciekawym rozwiązaniem biznesowym. Bezwzględnie ma ono sporo zalet, nie da się jednak ukryć też jego wad. Dlatego też decyzję o zainwestowaniu w papierowe złoto warto bardzo dokładnie przemyśleć.

Interesuje Cię złoto fizyczne? Kup je tutaj.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe