Blog

Inwestycje alternatywne – co musisz o nich wiedzieć?

Na świecie, a także w Polsce, różne sposoby lokowania kapitału są coraz bardziej popularne. Oprócz klasycznych form tego typu działań – zakupu akcji czy obligacji – w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się tzw. inwestycje alternatywne. Czym są i czy faktycznie warto zwrócić na nie uwagę?

Co to jest inwestycja alternatywna?
Mówiąc w największym uproszczeniu, mianem inwestycji alternatywnej określa się na ogół lokowanie środków w aktywa słabo lub odwrotnie skorelowane z sytuacją rynkową. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że definicja taka jest bardzo ogólna i nie uwzględnia wielu przypadków szczególnych. Łatwiej więc po prostu wymienić najpopularniejsze formy inwestycji alternatywnych – są to zakupy dzieł sztuki, antyków, przedmiotów kolekcjonerskich, złota fizycznego, inwestycje w sport, zakup nieruchomości lub też innych rzeczy posiadających po prostu potencjał inwestycyjny. W praktyce więc wachlarz działań, które można określić jako inwestycje alternatywne, jest ogromny i uzależniony w dużej mierze do ludzkiej pomysłowości.

Jakie są zalety inwestycji alternatywnych?
Inwestycje alternatywne mają coraz więcej zwolenników głównie z powodu ich wielkiej zalety, którą jest brak uzależnienia wartości aktywów od aktualnej sytuacji gospodarczej. W założeniu więc mają one utrzymywać czy nawet zwiększać wartość także wtedy, gdy tradycyjne papiery wartościowe będą z dnia na dzień pikować. Inwestycje alternatywne traktowane są więc na ogół jako zabezpieczenie na wypadek poważnych perturbacji polityczno-gospodarczych.

Drugą bardzo ważną zaletą alternatywnego lokowania pieniędzy jest ich mniejsza elitarność. Czasem bowiem wkład własny niektórych inwestycji alternatywnych może być śladowy i przynosić całkiem spore dochody. Wszystko w tym wypadku zależy jednak od wiedzy, pomysłu i często szczęścia samego inwestora.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach inwestycji alternatywnych? Przeczytaj ten artykuł.

Wady inwestycji alternatywnych
Niestety jednak inwestycje alternatywne to nie tylko zalety. W ich przypadku największym problemem mogą się okazać problemy z zamianą lokaty w realny pieniądz. Rynek kolekcjonerski jest bowiem bardzo uznaniowy i uzależniony od aktualnej mody czy też zainteresowań innych inwestorów. Wynika z tego, że realna wartość danego przedmiotu, kolekcji czy innej lokaty alternatywnej jest poznawana dopiero w przypadku jej odsprzedaży.

Drugim poważnym problemem związanym z inwestycjami alternatywnymi jest bardzo mocne oparcie ich na wiedzy. Niedoświadczona osoba łatwo więc może trafić na bezwartościowe falsyfikaty czy też dać się nabrać różnego rodzaju naciągaczom. Kolejnym problemem w przypadku inwestycji alternatywnych mogą się okazać dodatkowe koszty czy też podatność na uszkodzenie lub zniszczenie. Przykładowo kolekcja starych samochodów będzie wymagała ciągłej opieki, napraw, konserwacji i garażowania. Kolekcja znaczków może z kolei zniknąć w kilka chwil, gdy tylko zbliży się do nich ogień. Problemów związanych z inwestycjami alternatywnymi jest więc całkiem sporo. Myśląc o tego typu lokatach warto więc zastanowić się, którą wybrać, by faktycznie zalety przeważyły nad wadami.

Złoto – najlepsza inwestycja alternatywna?
Rachunek zalet i wad jest więc dla każdej inwestycji alternatywnej inny. Jednym z najlepszych rozwiązań wydaje się jednak ulokowanie posiadanych środków w fizycznym złocie. Metal ten jest bowiem pozbawiony największej wady większości inwestycji alternatywnych – czyli niestałych cen i problemów z odsprzedażą – gdyż znajdą się na niego kupcy w każdym zakątku kuli ziemskiej. Co więcej, wartość złota na ogół rośnie najmocniej w okresach kryzysów politycznych i gospodarczych. Żółty metal zawsze był, jest i będzie wartościowy, a do tego jest on w normalnych warunkach praktycznie niezniszczalny, nie wymaga też szczególnej dodatkowej opieki.

Czy inwestycje w złoto się opłacają? Przeczytaj tutaj.

Złoto wydaje się jedną z najpewniejszych inwestycji alternatywnych. Gwarantuje utrzymanie wartości, łatwą odsprzedaż, nie generuje problemów i może wygenerować olbrzymie zyski. Jeśli więc nie mamy naprawdę dobrego i przekonującego pomysłu na inny rodzaj alternatywnej inwestycji, to z pewnością powinniśmy mocno zastanowić się właśnie nad zakupem złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe