Inwestycje alternatywne – największe  zalety i wady

O konieczności oszczędzania nikogo nie trzeba przekonywać. Otwarte pozostaje pytanie, jak robić to mądrze, tym bardziej, że na finansowy efekt tych działań trzeba poczekać kilka lat. Posłuchajmy więc ekspertów i ich opinii o najkorzystniejszej formie lokowania pieniędzy. W niniejszym artykule skupimy się na alternatywnych inwestycjach. To artykuł przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się odrobiny ryzyka, a chcą trwale pomnażać swój dochód. Oto, co się kryje pod pojęciem alternatywnych inwestycji i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Alternatywne inwestycje coraz bardziej zyskują na popularności. Od 2005 roku zainteresowanie taką formą oszczędzania wzrosło dwukrotnie w porównaniu do tradycyjnych lokat. Specjaliści szacują, że w kolejnych latach przewidywany jest roczny wzrost alternatywnych inwestycji na poziomie około 10%. Jeśli więc szukasz podpowiedzi, w co inwestować pieniądze, koniecznie przeanalizuj tę formę lokowania kapitału.

Pojęcie alternatywnych inwestycji to nie jest nowe. Pojawiało się dotychczas przede wszystkim w kontekście uzupełnienia tradycyjnego portfela inwestycji, który najczęściej stanowią akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne. Obecnie inwestycje alternatywne funkcjonują już niezależnie, jako dodatkowa, sprawdzona forma oszczędzania.

Co to są alternatywne inwestycje?
Mogą to być inwestycje w mało popularne instrumenty, czyli na przykład:
•    nieruchomości,
•    diamenty,
•    dzieła sztuki,
•    metale szlachetne,
•    przedmioty kolekcjonerskie,
•    alkohole, na przykład wino czy whisky.

Tego typu inwestycje charakteryzują się z reguły wyższą barierą wejścia, a także mniejszą zbywalnością – trudniej je sprzedać od ręki. Zarazem jednak rzadziej tracą na wartości, a zwrot z takiej inwestycji może być bardzo wysoki.

Dlaczego warto wybrać alternatywne inwestycje?
Jest dość powodów, by zainteresować się alternatywnymi inwestycjami. Banki nie rozpieszczają nas niestety wysokim oprocentowaniem lokat. Zarobek bardzo często nie pokrywa inflacji, a konieczność opodatkowania właściwie przejada cały zysk. Lokaty bankowe przy standardowo oferowanych stawkach dawno już przestały być zadowalającym sposobem na lokowanie kapitału. Zwróćmy też uwagę na częste wahania na rynku akcji, które nerwowo reagują na zawirowania polityczne.

Nie chcemy też zniechęcać do oszczędzania w różnych funduszach emerytalnych. Wiele firm oferujących tego typu usługi to podmioty, które powstały w ostatnich kilku latach, więc trudno tu mówić o szacowaniu zysków w perspektywie następnych dwudziestu czy więcej lat. Dywersyfikacja lokat jest więc bardzo rozsądnym ruchem, a wybór metali szlachetnych np.: złota lub srebra sprawdzonym i godnym polecenia sposobem na bezpieczne oszczędzanie. O tym, jak zacząć lokować w złoto przeczytacie tutaj.

Alternatywne inwestycje – zalety i wady
Alternatywne inwestycje są dla inwestorów łakomym kąskiem, bo oferują ponadprzeciętne zwroty. Działają też niezależnie od rynku akcji czy inwestycji. Trzeba też jednak otwarcie dodać, że ryzyko takich inwestycji jest wyższe. Nie każdy selektywny zakup w perspektywie kilku lat może okazać się trafiony. Często też nie są to produkty szybko zbywalne, więc w razie jakichś perturbacji na rynku trudno jest ich właścicielom szybko reagować. Dzieła sztuki czy unikalne trunki muszą znaleźć nabywcę z odpowiednio zasobnym portfelem. Stosunkowo bezpieczne są inwestycje w metale szlachetne: złoto czy srebro. Nie potrzeba tu bardzo fachowej wiedzy, a ich odsprzedaż też jest nieskomplikowana, szybka i, co najważniejsze, jeśli właściwie dobierzemy złotą biżuterię, obędzie się bez strat.

Inwestycje w złoto to dobra forma oszczędzania na ciężkie czasy, więc każdy, kto zadaje sobie pytanie, w co inwestować, powinien się nimi zainteresować. Ten praktykowany od wieków sposób nie stracił również dzisiaj nic ze swojej atrakcyjności.