Blog

Cena złota w 2018 – co trzeba wiedzieć?

Ostatnie miesiące były korzystne dla inwestorów w złoto. Aktualna cena złota to około 1330 dolarów za uncję. Czego możemy się spodziewać na koniec 2018 roku? Jakie sytuacje mogą mieć wpływ na cenę złota w kolejnych miesiącach? Oto kilka słów o tendencjach na rynku złota w bieżącym roku.

Kurs złota to korelacja licznych czynników politycznych, finansowych, a także psychologicznych. Część ekspertów dużą rolę w kształtowaniu się kursu złota upatruje też w poczuciu bezpieczeństwa obywateli i zaufaniu do instytucji publicznych, m.in.: banków. Wartość złota w 2018 roku będzie więc zależała od kilku czynników.

Polityka monetarna USA
Przed nami zmiana na szczycie amerykańskiego Banku Centralnego. W lutym stery tej instytucji obejmie Jerome Powell, który na przesłuchaniu w komisji bankowej w Senacie dał do zrozumienia, że zamierza kontynuować dotychczasowy kurs. Kluczowa dla relacji dolar-złoty będzie druga połowa roku, kiedy to ma nastąpić kumulacja podwyżek zapowiadanych stóp procentowych. Skutkiem takich działań może być wzmocnienie dolara, co przekłada się na wyższą cenę złota w naszej walucie.

Sytuacja polityczna na świecie
Złoto jest typową lokatą na czasy kryzysu. W minionych miesiącach nie brakowało napięć politycznych i trudności gospodarczych i raczej nie zapowiada się, by sytuacja w najbliższym czasie uległa poprawie. Niepewności na linii Zachód-Moskwa, sytuacja w krajach arabskich, demonstracja siły Korei Północnej – to tylko niektóre z punktów zapalnych, o których z pewnością jeszcze usłyszymy. Nie prognozuje się spadku zapotrzebowania na fizyczne złoto. Zakupy oczekiwane są ze strony Chin, Kazachstanu, Turcji i Indii. W Europie jednymi z największych nabywców złota fizycznego są Niemcy i Rosja – i tu też nic nie zapowiada zmniejszenia popytu.

Zapotrzebowanie na złoto w przemyśle
Złoto jest metalem wykorzystywanym w przemyśle, zwłaszcza w elektronice. Kruszec ten jest niezastąpiony przy produkcji światłowodów, układów tranzystorowych czy półprzewodników. Złoto jest odporne na korozję i jest dobrym przewodnikiem prądu, stąd też chętnie sięga się po nie w laboratoriach. Szerokie zastosowanie ma też złoto w medycynie, zwłaszcza w stomatologii. Niewiele osób wie, że złoto jest również wykorzystywane w testach ciążowych oraz tych wykrywających salmonellę i HIV.

Złoto znajdziemy też w przemyśle kosmicznym. Jako ciekawostkę można podać, że na wahadłowcu Columbia można znaleźć aż 41 kilogramów złotego kruszcu. Jego zadaniem jest ochrona astronautów przed promieniowaniem. Metal ten zabezpiecza też urządzenia elektryczne przed korozją.

Te sektory gospodarki od lat interesują się złotem i zapotrzebowanie na nie z ich strony utrzymuje się na stałym poziomie. Wiele złota zużywa też branża jubilerska i zegarmistrzowska, jednak zakupu tych akcesoriów nie polecamy z punktu widzenia inwestycyjnego. O innych ciekawych zastosowaniach złota przeczytacie tutaj.

Jaka cena złota na koniec 2018 roku?
Aktualna cena złota oscyluje w granicach 1330 USD za uncję, co przekłada się na cenę złota za gram sztabki na ok. 143 zł. W ciągu kolejnych miesięcy na pewno będziemy mieli do czynienia z wahaniami kursu. Trudno przewidzieć, jak dokładnie zamknie się rok. Eksperci szacują końcówkę 2018 na 1360 USD za uncję. Kto lokuje oszczędności w złocie na wypadek kryzysu, w obliczu pogorszenia się koniunktury czy zaistnienia różnych napięć gospodarczo-politycznych na pewno na tym nie straci.

2017 rok był korzystny dla inwestorów w złote sztabki czy monety. Cena złota wzrosła. Początek roku także zapowiada się optymistycznie. Jednak czy najbliższe miesiące przyniosą zwyżki cen, to się dopiero okaże. Prognozy są dobre. Zaleca się umiarkowane lokowanie oszczędności w złoto niezależnie od bieżącej ceny i traktowanie ich jako zabezpieczenia na niepewne czasy. Jeśli więc chodzi Wam po głowie rozpoczęcie kupowania fizycznego złota i nie wiecie, od czego zacząć, zapoznajcie się z tym artykułem. Jeśli natomiast chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat kursu złota, zajrzyjcie tutaj.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe