Inwestowanie w złoto – czy zastanawiałeś się, dlaczego to robimy?

Często słyszymy, że inwestycje w złoto są bardzo opłacalne i coraz popularniejsze. Czy faktycznie tak jest? Rzeczywiście, coraz więcej osób inwestuje w metale szlachetne. By jednak tego rodzaju działania miały sens, trzeba wiedzieć, o co tak naprawdę chodzi w zakupie złota. W tym tekście postanowiliśmy więc powiedzieć wprost – kto i po co może inwestować w złoto!

Po co inwestować w złoto?

Bardzo wielu osobom inwestycje w złoto kojarzą się z działaniami niedostępnymi dla przeciętnych ludzi, a przeznaczonymi raczej dla bogatych biznesmenów i celebrytów. Fakty są jednak takie, że obraz ten jest zdecydowanie fałszywy – dziś bowiem złoto cieszy się „drugą młodością”, a inwestorzy – także ci o dochodach, które nie wskazują na nieprawdopodobne bogactwo – decydują się na jego zakup z czysto utylitarnych pobudek.

Przede wszystkim bowiem złoto jest doskonałym zabezpieczeniem posiadanego kapitału. W odróżnieniu od papierowego czy elektronicznego pieniądza, który w każdej chwili może stracić wartość, żółty metal dobrze broni się przed inflacją, a jego cena wzrasta proporcjonalnie do problemów światowych gospodarek.

Ale nie wszyscy traktują złoto tylko jako zabezpieczenie na trudne czasy. Wiele osób stara się po prostu zarabiać na sporych zmianach kursu tego surowca. O skuteczności tego typu działań najlepiej przekonali się inwestorzy w latach 2001-2011. W tym dziesięcioleciu wartość złota wzrosła bowiem sześciokrotnie!

Inwestycje w złoto? Dowiedz się więcej!

Kto może inwestować w złoto?

W złoto inwestuje się więc po to, żeby zarobić lub też ochronić posiadany kapitał przed różnego rodzaju zawirowaniami gospodarczymi i politycznymi – większość osób stara się zresztą w mniejszym lub większym stopniu osiągnąć oba efekty.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że aby inwestować w złoto, należy mieć potężne zasoby finansowe. To poważny błąd. Klasyczna 1-uncjowa złota moneta inwestycyjna – taka jak Kruggerrand, Wiedeński Filharmonik czy Kanadyjski Liść Klonu kosztuje bowiem w ostatnim czasie (w zależności od kursu) około 4500 zł. Oczywiście z pewnością nie jest to mało, jednak nawet kilka takich monet odłożonych na czarną godzinę w ciągu kilku lat na pewno stanowić będzie poważne zabezpieczenie. Co przy tym ważne, dzięki dużej gęstości złoto zajmuje bardzo mało miejsca, więc magazynowanie go nie jest kłopotliwe. Z kolei dla osób liczących głównie na szybki zarobek ciekawsze mogą się okazać inwestycje w wirtualne złoto – w postaci odpowiednich funduszy. Daje to możliwość szybkiego zakupu i sprzedaży przez internet, co zdecydowanie ułatwia życie inwestorom.

Jeśli więc posiadasz nadwyżki finansowe, to z pewnością warto pomyśleć o zainwestowaniu w złoto. Warto w tym miejscu też dodać, że czasem ciekawym rozwiązaniem może się okazać też zakup innych metali szlachetnych – np. srebra czy platyny. Bezwzględnie jednak złoto póki co jest najpopularniejsze i najpewniejsze – można bowiem dzięki niemu bardzo dobrze zabezpieczyć przed kryzysami, a także nieźle zarobić!

Chcesz sprzedać swoje złoto? Korzystaj z usług profesjonalnych skupów.