Blog

Inwestowanie w złoto lub srebro – nasze porównanie

Ograniczone zasoby, trudne wydobycie, stałe zapotrzebowanie, możliwość fizycznego przechowywania, namacalna wartość – to wspólny mianownik wszystkich metali inwestycyjnych. Który wybrać? Złoto i srebro mają swoich zwolenników. Czy palma pierwszeństwa należy się któremuś z nich? A może bardziej opłacalny jest bezpieczny sojusz? Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej kupować złoto, czy srebro, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Srebro i złoto to bezpieczna przystań w kryzysowych czasach. Oba metale nie tracą na wartości, bo zapotrzebowanie na nie zgłasza zarówno przemysł, jak i indywidualni nabywcy. Oba metale to również inwestycja obarczona ryzykiem. Kurs srebra i złota może rosnąć, ale równie dobrze możemy spotkać się ze spadkami cen. O tym, co wpływa na cenę złota, przeczytasz więcej tutaj.

Dostępność złota i srebra
W przypadku srebra i złota mamy dwa główne powody do inwestowania. Po pierwsze, jest to dobre zabezpieczenie na czas kryzysu. Po drugie, ze względu na fakt, że są to metale, których zasoby ulegają naturalnemu wyczerpaniu, trzeba się liczyć ze wzrostem ich ceny w długofalowej perspektywie. Cena srebra jest, podobnie jak w przypadku złota, liczona za uncję. Tyle tylko, że jest ona dużo niższa. Stąd też inwestowanie w srebro jest często wybierane przez osoby, które chcą oszczędzać, a nie zawsze zasoby w portfelu pozwalają im na zakup droższych metali.

Podobnie jak w przypadku złota, zapotrzebowanie na srebro jest dość duże. Prognozy mówią tylko o 10-20 latach, kiedy naturalne zasoby srebra będą w stanie zaspokoić ten popyt np. ze strony przemysłu elektrycznego czy jubilerskiego. Zapotrzebowanie na złoto także systematycznie rośnie, ze względu na rosnącą zasobność społeczeństw w krajach, które stają się coraz większym rynkiem zbytu dla tego metalu.

Stopień trudności inwestycji
Srebro jest lokatą dla bardziej doświadczonych inwestorów. Inaczej niż przy złocie, kurs srebra jest dużo bardziej dynamiczny. Co to znaczy? Inwestycje w srebro są obarczone większym ryzykiem. Można dużo zyskać, ale również dużo stracić. Rynek inwestycji w srebro jest zdecydowanie mniejszy, ale, podobnie jak złoto, jest skorelowany z inflacją, kryzysami bankowymi czy gospodarczymi. Mówi się nawet, że cena srebra jest odbiciem stanu gospodarki.

Srebro jest metalem szeroko wykorzystywanym w przemyśle, więc sytuacja w tych sektorach, gdzie zapotrzebowanie na ten metal jest największe, ma wpływ na jego cenę. Chodzi przede wszystkim o przemysł chemiczny, elektroniczny i fotograficzny. Tu spadki koniunktury powodują mniejsze zapotrzebowanie na srebro, a tym samym spadek jego cen. Złoto uchodzi za metal, który jest wybierany przez inwestorów w niepewnych czasach. Jest wskaźnikiem obrazującym poczucie bezpieczeństwa. Im bardziej niepewne czasy i obawa co do przyszłości, tym większe zainteresowanie złotem, a tym samym jego cena.

Cena i możliwości lokowania środków
Złoto i srebro podlegają podobnym mechanizmom inwestycyjnym – z tą różnicą, że do ceny srebra trzeba doliczyć VAT. Mimo to inwestycje w srebro są dużo tańsze niże zakup złota fizycznego, stąd też są to lokaty dostępne dla szerszego grona kupujących.  Do wyboru mamy podobne sposoby inwestowania w te metale, czyli sztabki i monety (o tym, które z nich najlepiej wybrać, przeczytasz w tym artykule). W przypadku srebra trzeba się też liczyć z potencjalnymi trudnościami z jego przechowywaniem. Ze względu na różnicę cen pomiędzy tymi dwoma metalami, przy zakupie srebra za tę samą kwotę otrzymujemy zasoby aż 75 razy objętościowo większe niż w przypadku złota.

W obu przypadkach na cele inwestycyjne rekomenduje się zakup srebra i złota fizycznego, ale nie w postaci biżuterii czy przedmiotów użytkowych. Jako zabezpieczenie na przyszłość w grę wchodzi jedynie srebro lub złoto inwestycyjne, czyli sztabki lub monety emitowane przez znane mennice.

Złoto i srebro to metale, które nie powinny z sobą konkurować. Dla bardziej zasobnych inwestorów mogą być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych inwestycji. Taki duet dobrze ze sobą współgra. Dla osób, które nie dysponują zasobnym portfelem, zakup bardziej dostępnego srebra to mniej obciążająca budżet, ciekawa i sprawdzona forma alternatywnego oszczędzania. Oba metale traktowane jako długofalowa inwestycja są na pewno warte rozważenia.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe