Blog

Złota moneta Liberty – co trzeba o niej wiedzieć?

Amerykańskie złote monety Liberty należą do jednych z najbardziej uznanych, a tym samym najdroższych monet bulionowych. Wszystko za sprawą gwałtownych transformacji gospodarczych, mających miejsce w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. Liczne legendy i niesamowite historie wiążące się ze złotymi 10-dolarówką oraz 20-dolarówką Liberty, nadały monetom niezwykle wysokiej wartości. Co należy o Liberty wiedzieć i czy warto w nią inwestować?

Burzliwa historia monety Liberty

Dzieje złotej monety Liberty to bardzo długa i złożona historia. Dla zrozumienia, dlaczego stanowi na rynku tak wartościowe złoto inwestycyjne, warto zapoznać się z najważniejszymi jej etapami.

Pierwsza złota moneta ukazała się w 1795 roku, ważyła 16,718 g i została potocznie nazywana “Eagle”, ze względu na znajdującego się na rewersie orła bielika z rozpostartymi skrzydłami. Na awersie tej 10-dolarowej monety widnieje z kolei, otoczony 13 gwiazdami, kobiecy profil Liberty, oznaczający: zwycięstwo, wolność i niezależność.

Pierwsza kalifornijska gorączka złota stała się przyczyną powstania nowej monety o nominale 20 dolarów. W związku z coraz większą ilością dostarczanego do mennic złota, w 1849 roku kongres zatwierdził emisję większej monety o wadze 33,43 g, która stała się symbolem bogactwa Ameryki tamtego wieku. W nawiązaniu do jej poprzedniczki 10-dolarówki, monetę nazwano potocznie “Double Eagle”.

W latach 1929-1934, czyli czasach tzw. wielkiego kryzysu doszło do drastycznej obniżki wartości dolara oraz wprowadzono zakaz posiadania złota i jego rekwizycję przez rząd. Wyprodukowane w 1933 złote monety Liberty w wyniku wydanego przez władze rozporządzenie miały być poddane przetopieniu. W 1937 roku, kiedy miano tego dokonać, postanowiono dokładnie zważyć złote 20-dolarówki Liberty, aby sprawdzić, czy wszystkie z 445 tysięcy sztuk oddano konfiskacie.

Brak kilkunastu monet stał się początkiem ciekawych historii, takich, jak choćby: odnalezienie złotej Liberty na aukcji w Kairze, sprzedaż 20-Dolarówki na aukcji w 2002 roku za cenę 7,59 mln dolarów czy nagłe odnalezienie kilku sztuk w domu Israela Switta, pracownika mennicy w latach wielkiego kryzysu.

Fakt, iż rząd USA w rozliczeniach międzynarodowych, posługiwał się m.in. złotymi 20-dolarówkami Liberty, sprawia, że są one w posiadaniu wielu światowych inwestorów. Ponadto zakaz gromadzenia złota w roku 1933 nie powstrzymał fałszerzy z Europy, którzy postanowili produkować 20-dolarówki, które bardzo często były podrabiane kruszcem tej samej próby, co oryginalne złote monety Liberty, przez co posiadały podobne wymiary i wagę.

Złota moneta Liberty – czy warto w nią inwestować?

Wiele osób zastanawia się, czy rosnące ceny złota i jednoczesny spokój na rynku akcji stwarzają dobre warunki do inwestowania w ten kruszec. O tym, jak ten proces powinien przebiegać, przeczytasz tutaj.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że złote monety Liberty należą do jednych z najbardziej znanych i atrakcyjnych pod względem sprzedaży monet bulionowych. Ich ogromna rozpoznawalność na całym świecie przekłada się jednocześnie na łatwą zbywalność w każdym punkcie zajmującym się skupem złota.

Złote monety posiadają akceptację na wszystkich światowych rynkach inwestycyjnych. Wiążące się z monetą Liberty wieloletnia tradycja i niepowtarzalna historia, to tylko jedne z czynników, świadczących o jej wysokiej wartości – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak przechowywać złote monety Liberty?

Należy pamiętać, że złoto inwestycyjne to niezwykle delikatny stop, wymagający odpowiedniego przechowywania m.in. w specjalnych opakowaniach czy kapslach menniczych. O tym, gdzie najbezpieczniej trzymać wartościowe złote monety – przeczytasz tutaj.

Nie zaleca się dotykania złotych monet nieosłoniętymi palcami, które mogą pozostawiać na powierzchni rozmaite odciski, rysy lub wgniecenia. Do ich oglądania najodpowiedniejsze są więc wełniane rękawiczki, które pozwalają na zachowanie pełnej ostrożności.

Złote monety Liberty to jedne z najdroższych monet bulionowych, których cena poparta jest burzliwą historią Stanów Zjednoczonych przełomu XIX i XX wieku. Niezwykła wartość kryje się także w symbolicznym wizerunku orła i profilu kobiecym, który miał być oznaką prężnie rozwijającej się gospodarczo Ameryki.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe