Blog

Dlaczego wydobycie złota wciąż spada?

Do czynników mających decydujący wpływ na wzrost cen złota, zarówno w średniej, jak i długiej perspektywie czasowej, zalicza się się między innymi koszty, jakie ponoszą spółki wydobywcze. Istotne okazuje się również zawężanie się różnicy pomiędzy tymi kosztami a aktualną, nadal niską ceną złota. Jakie znaczenie mają koszty związane z produkcją złota dla jego przyszłej ceny? Dlaczego wydobycie złota ciągle spada?

Malejące wydobycie złota na świecie

Z końcem 2017 roku odnotowano najniższy wzrost w górniczej produkcji złota od czasu kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2007 roku. Ryzyko pogłębiania się tej sytuacji niestety ciągle rośnie. W pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku produkcja złota zmalała o 2% w stosunku do wydobycia złota w analogicznym okresie 2016 roku. Z kolei w maju 2017 roku produkcja była niższa aż o 3,1% w stosunku do produkcji w maju 2016 roku.

Spadek wydobycia złota na świecie – przyczyny

Taka sytuacja nastąpiła wskutek wielu ważnych zmian polityczno-gospodarczych w krajach, które są wiodącymi producentami tego kruszcu. W I połowie 2017 roku produkcja złota w Chinach zmniejszyła się o prawie 10% w stosunku do tego samego okresu w roku 2016. Na obniżkę wpływ miały między innymi nowe przepisy związane z ochroną środowiska naturalnego. Wprowadzone zaostrzenia poskutkowały falą zamknięć najstarszych działających kopalń, a co za tym idzie – spadkiem wydobycia złota w najmłodszych kopalniach.

W Indonezji wprowadzono nowe zezwolenia na wydobycie złota i jego eksport. W efekcie amerykańska firma Freeport zamknęła kopalnię Grasberg, która do tej pory mogła się pochwalić ogromnym wydobyciem złota na świecie. Z indonezyjskiej kopalni pochodziło aż 2% całej światowej podaży tego kruszcu.

Na szczególną uwagę zasługuje również obecna sytuacja największego południowoafrykańskiego producenta złota. Mowa o Sibanye Gold, który w zeszłym roku zaczął odnotowywać ogromne straty i w rezultacie zamknął wiele swoich kopalń. W I połowie 2017 roku przedsiębiorstwo straciło co najmniej 360 mln dolarów. Najważniejszą przyczyną kryzysu tej firmy okazało się przede wszystkim gwałtowne umocnienie się lokalnej waluty – w przeciągu 6 miesięcy nastąpił jej wzrost o 14%. Kolejna ważna kwestia to błędne decyzje inwestycyjne ze strony zarządu firmy, które w efekcie przyniosły wiele bardzo odczuwalnych strat.  

Z czego jeszcze wynika mniejsza podaż złota?

Zmniejszona podaż złota wynika także z warunków naturalnych. Od momentu odkrycia złóż tego kruszcu w okolicach Johannesburga w 1886 roku aż do wspomnianego już wcześniej kryzysu finansowego w 2007 roku, największym wydobyciem złota na świecie mogło pochwalić się RPA. Niestety zasoby z tego regionu, podobnie zresztą jak w całej Afryce, zostały już w znacznej części wyczerpane – szczególnie te, których eksploatacja była do tej pory najtańsza. Z każdym kolejnym rokiem wydobycia złoto na świecie jest droższe. Aby je zdobyć, trzeba niestety kopać głębiej. Nowych odkryć z kolei jest bardzo mało.

Więcej na temat krajów z największymi rezerwami złota przeczytasz w tym artykule.

Jakie są prognozy dla wydobycia złota w najbliższych latach?

Analitycy GFMS i CPM Group zgodnie przyznają, że spadek wydobycia złota na świecie ma jeszcze przyspieszyć w okolicach 2020 roku. Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że nawet jeśli zaobserwujemy znaczny wzrost notowań, który poskutkuje zwiększeniem rentowności kopalń, istotnym problemem będzie nadal brak nowych odkryć. Największe wydatki związane z poszukiwaniem złota poniesione zostały w 2012 roku – wydano wówczas aż 6 miliardów dolarów na jego eksplorację.

Dekadę temu dokonywano na świecie 18 nowych odkryć znaczących złóż złota, a więc takich o szacowanej zawartości miliona uncji. Na ten moment odkrycia takie zdarzają się niestety bardzo rzadko, średnio raz na rok. Rozpoczęte nawet na początku obecnej dekady wielkie projekty związane z wydobyciem złota zostały porzucone. W niektórych przypadkach z kolei związane z tym wydatki zmusiły firmy górnicze do kontynuacji mało opłacalnych działalności, jak miało to miejsce w kopalni Pueblo Viejo.

Spadek globalnego wydobycia złota powoduje wzrost popytu inwestycyjnego na ten surowiec. Ilość dostępnego na rynku złota ma też kluczowy wpływ na jego cenę (o innych czynnikach przeczytasz tutaj). Podaż tego surowca pochodzi z produkcji kopalń lub też z odzysku ze złotych wyrobów. Dawniej wzrost podaży powodowały wyprzedaże złota, które realizowały międzynarodowe instytucje finansowe lub banki centralne. W związku ze spadkiem podaży złota i idącym za tym jego niedoborem na rynku, możemy spodziewać się tego, że inwestujący będą w stanie zapłacić za nie znacznie wyższą cenę.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe