Blog

Ile złota zostało jeszcze na świecie?

Dzisiaj w dyskursie publicznym coraz więcej miejsca poświęca się kwestii wydobycia surowców naturalnych, a zwłaszcza globalnym skutkom, jakie pociąga za sobą wykorzystanie zasobów nieodnawialnych. Należą do nich nie tylko paliwa kopalne, ale również metale szlachetne, na przykład złoto. Chociaż ewentualny brak złota spowoduje mniejsze skutki dla gospodarki niż wyczerpanie się węgla, ropy czy gazu, to i tak deficyt złotego kruszcu może być odczuwalny – ten surowiec ma przecież szerokie zastosowanie i jest wykorzystywany nie tylko w jubilerstwie. Dlatego pojawia się pytanie: ile jest jeszcze złota na świecie?

Wydobycie złota na świecie

Według Światowej Rady Złota na świecie zostało jeszcze 30% zasobów złota, czyli około 54 000 ton. Nawet przy udziale 90% złota z odzysku ilość tego metalu powinna wystarczyć globalnemu przemysłowi na mniej więcej 20 lat. Po tym czasie złoża się wyczerpią.

Oczywiście należy brać pod uwagę to złoto, którego nie klasyfikuje się jako rezerwy, ponieważ jego wydobycie jest nieopłacalne lub nie zostało dotąd zbadane pod względem jakości i opłacalności. Raport Metals Focus – Gold Focus 2017 podaje, że takiego dodatkowego złota jest około 110 000 ton. Być może jednak kruszcu wystarczy na dłużej, ponieważ, jak pisaliśmy w innym naszym artykule, wydobycie złota na świecie spada, między innymi z powodu zmian polityczno-gospodarczych w tych krajach, które są liderami na międzynarodowym rynku złota.

Złoża złota na świecie – mapa

A gdzie wydobycie złota jest największe? Chcąc stworzyć mapę złóż złota na świecie, warto zauważyć, że ten surowiec rozmieszczony jest na globie dość równomiernie, ale największe zasoby posiadają kraje o dużej powierzchni, takie jak Chiny, Rosja, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Peru czy Meksyk. Najmniej złotego kruszcu jest w Europie i w Indiach, choć należy brać pod uwagę ewentualne nieodkryte jeszcze złoża.

Poza tym wciąż prowadzi się projekty poszukiwawcze i dokonuje nowych odwiertów, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. W Afryce zaś, ze względu na bariery techniczne i finansowe, odnotowuje się zastój, jeśli chodzi o intensywne prace poszukiwacze.

Na mapie złóż złota na świecie można by uwzględnić największe kopalnie tego surowca. Zalicza się do nich znajdujący się w Indonezji Okręg Wydobywczy Grasberg, odkrywkową kopalnię złota Super Pit w Australii czy Suchoj Łog na Syberii.

Gdzie jest najtańsze złoto na świecie?

Chcąc zainwestować w złoto użytkowe lub w złoto inwestycyjne, pewnie zastanawiasz się, gdzie jest najtańsze złoto na świecie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Często w tym przypadku wymienia się Turcję, kraje Bliskiego Wschodu czy Republikę Południowej Afryki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cena złota nie jest stała, a różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są niewielkie.

Co więcej, wschodnia biżuteria i inne drobne przedmioty niekoniecznie wykonane są z wysokiej próby złota – najczęściej produkuje się je z dodatkiem złotego kruszcu. Na koszt wpływa też estetyka wykonania produktów. Bez fachowej wiedzy trudno też stwierdzić, czy mamy przed sobą faktycznie złoto, czy tylko jego imitację. Jeśli chcesz zainwestować w złoto, zajrzyj do naszego poradnika oraz skonsultuj się ze specjalistami działającymi od wielu lat na rynku złota.

Rezerwy złota na świecie w 2017 roku

Zakładając, że w najbliższym czasie złoża złota na naszej planecie się wyczerpią (trzeba przy tym uwzględnić recykling tego metalu szlachetnego), jesteś pewnie ciekaw, gdzie na świecie znajdują się największe rezerwy złota?

W 2017 roku polskie rezerwy złota Narodowy Bank Polski przechowywał w skarbcu w Londynie, zarabiając na ich obrocie. Polskie zasoby znajdują się jednak dopiero na 33. miejscu pod względem rezerw tego surowca na świecie. W pierwszej dziesiątce krajów posiadających największe rezerwy złota na świecie w 2017 roku plasują się: Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Rosja, Szwajcaria, Japonia, Holandia i Indie. Tym samym posiadanie największych rezerw złota nie w każdym przypadku pokrywa się z największym wydobyciem.

Pomimo negatywnych prognoz związanych z wyczerpaniem się złóż złota na świecie, nic ostatecznie nie jest przesądzone. Być może w przyszłości zostaną odkryte nowe sposoby wydobywania tego cennego metalu z dna morskiego czy z innych planet. Ponadto podawane przez różne organizacje dane są tylko szacunkami. Dlatego polecamy na bieżąco śledzić zmiany zachodzące na polskim i światowym rynku złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe