Blog

Inwestycja w złoto – sposób na bezpieczną emeryturę

Z powodu niestabilnego systemu emerytalnego w Polsce wiele osób zastanawia się, jak się zabezpieczyć finansowo po przejściu na emeryturę. Możliwości jest wiele, ale najbardziej popularne są inwestycje w grunty, nieruchomości i w metale szlachetne – przede wszystkim w złoto i srebro. Nie bez powodu – to dobry pomysł na zebranie oszczędności na wymarzoną emeryturę. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze rozważymy wszystkie zalety i wady tego typu inwestycji. Specjaliści od rynku złota od wielu lat przekonują, że korzyści jest znacznie więcej niż potencjalnych strat.

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Zalety

Czy warto więc zainteresować się inwestycją w złoto? Na to pytanie odpowiadamy twierdząco z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim cena złota systematycznie wzrasta i nawet jeśli doszłoby do chwilowego jej obniżenia, z pewnością znowu zacznie się podnosić. Poza tym złoto można fizycznie przechowywać w domu, w magazynie czy jako depozyt w banku – jest praktycznie niezniszczalne i możemy je w każdym momencie zobaczyć w namacalnej postaci.

Nie jest to wirtualny pieniądz, który w sytuacji kryzysu na rynku finansowym czy z powodu problemów konkretnego banku (a nawet upadłości) może nie zostać nam wypłacony. Wiąże się z tym kolejna zaleta inwestycji w złoto – surowiec ten nie podlega inflacji, a jak wiadomo, wiele osób, które w przeszłości nie włożyły swoich oszczędności w dobra trwałego użytku, w czasie nagłego spadku wartości pieniądza straciło znaczną część środków do życia lub w ogóle zbankrutowało.

Ponadto złoto może kupić praktycznie każdy – zarówno złoto użytkowe, jak i złoto inwestycyjne. W pierwszym przypadku prywatni inwestorzy kupują najczęściej biżuterię, w drugim – sztabki lub monety kolekcjonerskie. O monetach przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

Wady

Inwestowanie w złoto oprócz zalet ma też swoje wady. Z opinii inwestorów na temat inwestowania w złoto można wywnioskować, że przynosi ono korzyści w długiej perspektywie czasowej – trudno liczyć na natychmiastowy zysk. Dla niektórych wadą jest też brak odsetek i dywidend, na które możemy liczyć, inwestując w lokaty.

Co więcej, zakup złota może stanowić jednorazowo dość spory wydatek, choć można oczywiście zdecydować się na mniejszą ilość, w zależności od zasobności portfela. Obawy inwestorów dotyczą także przechowywania złota. Dzisiejsze systemy zabezpieczeń pozwalają jednak minimalizować prawdopodobieństwo kradzieży.

Zauważmy więc, że zalety inwestowania w złoto rekompensują wady, czyniąc je opłacalnym, bez narażania nas na duże ryzyko. Pamiętajmy, że w razie potrzeby w wielu miejscach możemy złoto sprzedać, uzyskując za nie odpowiednią cenę – na przykład w naszym komisie.

Prognozy związane z inwestowaniem w złoto

Czy inwestycja w złoto w 2018 roku będzie się opłacać? Obecny rynek złota jest dosyć spokojny, ale ceny tego surowca powoli pną się w górę. Historia pokazuje, że złoto zawsze było uważane za wartościowe, szczególnie w czasie kryzysów polityczno ekonomicznych. Nie można też bagatelizować jego wymiaru estetycznego i kolekcjonerskiego.

Zauważmy także, że wobec niestabilnego rynku akcji (mogą one stać się bezwartościowe z dnia na dzień) prognozy związane z inwestycją w złoto pokazują, iż międzynarodowe konflikty handlowe czy problemy budżetowe gospodarczych gigantów (np. USA) są nie tyle zagrożeniem, co szansą dla rynku złota.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wasze wątpliwości związane z inwestycją w złoto. Jak każda inwestycja, wiąże się ona z pewnym ryzykiem, ale osoby cierpliwe i zdeterminowane z pewnością na rynku złota mogą odnieść sukces. Życzymy powodzenia!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe