Blog

Złote monety kolekcjonerskie – czy warto w nie inwestować?

Inwestując w złote monety należy rozumieć podstawowe rozróżnienie pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a monetami bulionowymi. Pierwsze z nich odznaczają się niebywałą wartością estetyczną, z kolei drugie produkowane są jako bezpieczna forma lokaty w kruszce. O czym należy pamiętać, decydując się na zakup złotych monet kolekcjonerskich? I czy inwestycja ta może przynieść nabywcy wysokie korzyści?

Monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

Od lat inwestowanie w złoto nie traci na swojej popularności, zdobywając coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, bowiem stanowi formę lokaty zgromadzonych oszczędności, bezpieczną od nieprzewidzianych zmian na giełdzie – więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Zakup złota inwestycyjnego może polegać na nabywaniu sztabek lub monet, przy czym początkujące osoby decydują się najczęściej na te drugie.

Tu jednak pojawia się pytanie: jakie złote monety kupować? Bulionowe czy kolekcjonerskie? Pierwsze z nich, czyli monety inwestycyjne (np. American Eagle czy Wiener Philharmoniker) bite są głównie z myślą o stabilnej lokacie w kruszcu. Koszt ich zakupu jest nieznacznie wyższy od światowych cen metali szlachetnych, za które możne je zresztą później sprzedać. Nabywanie tych okazów działa na tej samej zasadzie, co kupowanie złotych sztabek, gdyż stanowi inwestycję w czysty kruszec.

O początkowej cenie monet kolekcjonerskich decyduje jakość stopu, próba oraz nakład. Po wielu latach dodatkową wartością w oczach kolekcjonera jest najczęściej wiek złotej monety. Oczywiście, im rzadsza kolekcja, tym większa szansa, że cena monety znacznie wzrośnie, czego doskonałym przykładem są serie złotych monet kolekcjonerskich NBP. Inwestowanie w numizmatykę wymaga od nabywającego zdobywania wszelkiej, potrzebnej wiedzy oraz stałego jej konfrontowania z aktualnościami na rynku.

Jeśli inwestowanie w monety bulionowe jest o wiele bezpieczniejsze od lokowania pieniędzy w monety kolekcjonerskie, to czy warto skupiać się na tych drugich?

Złote monety kolekcjonerskie – dlaczego warto w nie inwestować?

Pierwszym argumentem, który przemawia za inwestowaniem w złote monety kolekcjonerskie, jest możliwość uzyskania większych zysków, niż w przypadku monet bulionowych. W chwili, gdy wartość monety inwestycyjnej się podwaja, cena monety kolekcjonerskiej może ulec potrojeniu. Oczywiście zakup monet kolekcjonerskich obarczony jest o wiele większym ryzykiem, gdyż wiąże się z wyższymi kosztami zakupu. Warto jednak mieć na uwadze, że nigdy nie będą one mniej warte od bulionowych, jeśli posiadają taką samą zawartość metalu.

Kolejnym powodem, który przemawia za inwestowaniem w monety kolekcjonerskie jest fakt, iż o wiele trudniej jest je sfałszować. Przez szereg szczegółów, podrabianie numizmatów jest bardzo trudnym i czasochłonnym procesem, dlatego jest to tak nieopłacalne dla oszustów. O tym jak sprawdzić autentyczność złotych monet przeczytasz tutaj.

Jak inwestować w złote monety kolekcjonerskie?

Inwestując w monety kolekcjonerskie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie należy lokować wszystkich pieniędzy w jeden rodzaj monet, czyli nie kupować np. 50 tych samych sztuk. Nie oznacza to jednak, że dla zachowania tej zasady należy kupować nieznane monety. Aby mieć pewność, że nabyte monety kolekcjonerskie uda się sprzedać, muszą one pochodzić ze znanych mennic np. z Kanady, USA, Australii, Chin czy Wielkiej Brytanii.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, iż złote monety kolekcjonerskie różnią się od bulionowych wartością artystyczną. Wobec tego należy kupować jedynie okazy odznaczające się wysublimowaną estetyką. Ponadto o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupowanie złotej monety o wadze jednej uncji, gdyż dzięki temu standardowemu parametrowi będzie ją o łatwiej sprzedać.

Inną, równie istotną kwestią jest kupowanie monet kolekcjonerskich po cenie zbliżonej do światowej ceny złota. Dotyczy to szczególnie początkujących inwestorów, którzy nie posiadają tyle doświadczenia i wiedzy, aby trafnie oszacować, czy zakup danej monety po wygórowanej cenie za kilka lat przyniesie ogromne korzyści. O tym, od czego zależna jest cena złota, przeczytasz tutaj.

Mówi się, że lokowanie pieniędzy w złote monety kolekcjonerskie zarezerwowane jest wyłącznie dla inwestorów z wieloletnim stażem oraz specjalistyczną wiedzą numizmatyczną. Z pewnością jest to o wiele bardziej ryzykowne przedsięwzięcie od nabywania monet bulionowych – ale potrafi przynieść również o wiele większą stopę zwrotu.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe