Blog

Jak rozpoznać srebro?

Srebrne monety oraz sztabki są trochę mniej popularne niż te wykonane ze złota. Jednak ostatnie kilkanaście lat pokazało, że również srebro inwestycyjne może być świetną lokatą kapitału. Srebrne sztabki mogą kusić stosunkowo niską ceną. Jak jednak mieć pewność, że kupowany przez nas przedmiot jest na pewno srebrny? Sprawdźmy jakie są najprostsze sposoby na sprawdzenie autentyczności srebra.

Jak sprawdzić czy to srebro?

Najbezpieczniejszym sposobem na zakup srebra inwestycyjnego jest oczywiście skorzystanie z pewnych i renomowanych źródeł. Co jednak zrobić gdy chcemy zakupić srebro inwestycyjne z niesprawdzonego źródła? Jak upewnić się, że nie zostaniemy oszukani? Metodą dającą 100% pewności i pozwalającą na określenie dokładnej próby srebra jest oczywiście skorzystanie z diagnozy w Urzędzie Probierczym. Stosuje się tam tak zwaną metodę miareczkową sprawdzania srebra. W dużym uproszczeniu polega ona na pobraniu niewielkiej próbki materiału z badanego przedmiotu, dokładnym jej zważeniu i rozpuszczeniu w kwasie azotowym. Następnie do takiego roztworu dodaje się specjalne odczynniki, a podłączona aparatura rejestruje zmiany parametrów elektrycznych. Ta metoda pozwala na określenie zawartości srebra z dokładnością aż do 1 cząstki na tysiąc. Każdy może skorzystać z usługi diagnozy Urzędu Probierczego, jednak jest ona odpłatna.

Jak rozpoznać srebro domowym sposobem?

Istnieje całkiem sporo domowych sposobów na sprawdzenie autentyczności srebra. Pamiętajmy jednak, że bez naprawdę fachowej wiedzy lub chemicznych odczynników żaden z tych sposobów nie jest w 100% skuteczny. Mimo tego warto z nich skorzystać, gdyż często mogą nas uchronić od nietrafionej inwestycji. Zobaczmy więc, jak rozpoznać srebro domowym sposobem?

• Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie srebra w domu jest tak zwana próba magnesu. Srebro jest metalem diamagnetycznym i w żaden sposób nie reaguje na magnes. Jeśli więc interesujący nas przedmiot jest przyciągany przez magnes oznacza to, że nie jest on wykonany z czystego srebra. Oczywiście brak przyciągania nie oznacza, że przedmiot jest wykonany ze srebra. Często jednak taki prosty test srebra może nam pomóc.
• Jeśli nadal zastanawiasz się, jak sprawdzić czy moneta lub sztabka jest srebrna możesz spróbować testu białej kartki. Jest to bardzo prosty i szybki test, który może pomóc w rozpoznaniu srebra. Wystarczy przeciągnąć potencjalnie srebrnym przedmiotem po czystej, białej kartce. Ciemny ślad pozostawiony na kartce może wskazywać na to, że przedmiot nie jest wykonany ze srebra.
• Nieco bardziej naukowe podejście do sprawdzania autentyczności srebra oferuje próba Archimedesowa. Jak sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe tą metodą? Będzie to wymagało kilku obliczeń. Każdy metal posiada swoją charakterystyczną gęstość. W przypadku srebra jest to 10,5 g/cm³. Jeśli posiadamy zacięcie matematyczne możemy sprawdzić, czy gęstość odpowiada gęstości srebra na podstawie ilości wody wypartej przez przedmiot z naczynia.

Jak sprawdzić srebro kwasem?

Dosyć popularnym sposobem pozwalającym sprawdzić srebro w domu jest tak zwane sprawdzanie kwasem. Wymaga to posiadania specjalnej cieczy sprzedawanej pod różnymi nazwami. Może to być „ciecz chromowa”, czy po prostu „płyn do testowania srebra”. Jest to specjalny preparat, najczęściej na bazie kwasu azotowego lub wody królewskiej wraz z dodatkami innych związków. A jak przebiega sprawdzanie srebra kwasem? Szczegóły różnią się w zależności od tego, jaki dokładnie preparat zakupimy. Najczęściej jednak polega to na naniesieniu kropli płynu na potencjalnie srebrny przedmiot i sprawdzenie czy zmienił on kolor pod wpływem chemikaliów. Pamiętajmy, że tego rodzaju płyny są środkami inwazyjnymi. Test przeprowadzamy więc na mało widocznym elemencie (np. wewnątrz pierścionka, na dnie srebrnej cukiernicy itd.)

Srebro nie jest może tak wartościowe jak złoto, jednak również przy jego zakupie należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Najlepiej wybrać zaufanych, renomowanych sprzedawców o nieposzlakowanej opinii. A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zamiast opierać się na domowych metodach, lepiej zwrócić się o specjalistyczną opinię z niezależnego źródła.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe