Blog

Jak rozpoznać fałszywe srebro?

Rosnąca popularność srebra nie umknęła uwadze fałszerzy. Kupujący metale szlachetne powinni więc zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli mają zamiar dokonywać szybkich zakupów po okazyjnych cenach. Najlepszym środkiem zapobiegawczym, by nie dać się oszukać, jest zdrowy rozsądek. Warto też zaznajomić się z kilkoma sposobami, jak sprawdzić srebro, nie dysponując urządzeniami i wiedzą profesjonalnych sprzedawców metali szlachetnych lub jubilerów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Oszuści nie śpią i często udaje im się wykorzystać naturalną chęć szybkiego zysku – zwłaszcza u osób, które nie dysponują dużymi kwotami na inwestycje. W kronikach policyjnych nierzadko można przeczytać doniesienia o relacjach zrozpaczonych ludzi, którzy stracili wszystkie oszczędności, bo wydawało im się, że na bazarze zrobią interes życia. Okazje się zdarzają, stąd też dobrze jest wiedzieć, jak w domowych warunkach sprawdzić srebro. A co, jeśli sprzedający nie będzie skory do przekazania swoich srebrnych sztabek czy monet to badania? W takim przypadku pozostaje mu być wdzięcznym, bo na 100% była to próba oszustwa.

Jak rozpoznać srebro?
Złotnicy w zakładach jubilerskich czy dilerzy metali szlachetnych mają do dyspozycji bardzo precyzyjne narzędzia sprawdzania autentyczności prawdziwego srebra i złota. Jednak nawet w warunkach domowych nie jesteśmy skazani na kupowanie kota w worku. Gdy chcemy sprawdzić autentyczność srebra, przyda się dobre oko, żyłka detektywistyczna i trochę cierpliwości. Zaprzyjaźnieni z fizyką mogę pokusić się o przeprowadzenie małego eksperymentu. Ale po kolei.

W sieci można znaleźć kilkanaście filmów pochodzących od policji, które pokazują, jak dobrze podrobione są niekiedy fałszywki srebra. Oznacza to, że najlepiej jest posłużyć się kilkoma metodami identyfikacji fałszywego srebra. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak sprawdzić srebro.

Dokładne oględziny fałszywego srebra
Najprostszym sposobem są dokładne oględziny srebrnych monet lub sztabek. Niepokojące powinny być wszelkie nierówności, szorstkie krawędzie, wypukłości, nieczytelne próby i znaki probiercze.

Różnice w kolorze mogą wskazywać na domieszkę innych metali i również powinny od razu uruchomić sygnał ostrzegawczy.

Waga i wymiary prawdziwego srebra
Innym sposobem na sprawdzenie autentyczności srebra jest kontrola wagi i wymiarów. Domowa waga na nic się tu jednak nie przyda. By sprawdzać srebro, niezbędny jest miernik elektroniczny. Dobrej jakości podróbki srebra mają wahania wagi poniżej 1 grama, a wagi jubilerskie dysponują działką odczytową o dokładności 0,1 mg.

Podobnie rzecz się ma ze sprawdzaniem wymiarów. Tylko elektroniczna submiarka jest w stanie zidentyfikować odchylenia od oryginału. Sama metoda jest jednak prosta i szybka do przeprowadzenia. Pomocne mogą być też bransolety pomiarowe, choć trudno przypuszczać, by ten prosty i niedrogi przyrząd przypadkowo znalazł się w przeciętym domu.

Pamiętajmy też, że choć producenci podają wymiary sztabek i monet, to nie da się dokładnie wymierzyć sztabek w certipackach. Nie oznacza to jednak, że metodę tę trzeba od razu skreślić. Jest ona bardzo przydatna zwłaszcza w przypadku mniej finezyjnie wykonanych fałszywek.

Nie wiesz, czy inwestowanie w srebro ma sens? Przeczytaj nasz artykuł.

Porównanie z szablonami srebrnych monet
Oryginalne srebrne monety bulionowe mają charakterystyczny wzór. Nie zawsze jednak można na podstawie internetowych zdjęć dokładnie zidentyfikować drobne szczegóły, więc nawet jeśli ten test nie wzbudzi w nas wątpliwości, to i tak dla zasady (i uspokojenia nerwów) konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów.

Chcesz sprawdzić prawdziwość złotych monet? Zobacz nasze wskazówki.

Domowy test Archimedesa
Kto czuje się na siłach, może także przeprowadzić mały eksperyment. Wystarczy szkolna wiedza z fizyki i nieco odwagi – nawet jeśli lata podstawówki mamy już dawno za sobą. Metoda ta opiera się na fizycznych właściwościach metali szlachetnych. Jej plusem jest też fakt, że nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi. Jeśli wiemy, jaką wagę i wymiary ma sztabka lub srebrna moneta to wystarczy tylko naczynie z wodą i waga, by przeprowadzić test na gęstość.

A zatem jak sprawdzić autentyczność srebra przy pomocy tej metody? Potrzebne będzie naczynie z podziałką. Może też to być zwykła szklanka z wodą. Kolejny krok to obliczenie jego objętości. Ten wynik otrzymamy mnożąc wysokość naczynia, promień jego podstawy do kwadratu i liczbę Pi. Następnie wkładamy badany przedmiot do naczynia z wodą i sprawdzamy, ile wody zostało wyparte. Wynik należy zanotować w cm3. Całe badanie już prawie za nami. Pozostaje jeszcze sprawdzenie, jaki wynik da podzielenie masy wody przez jej objętość. Jeśli otrzymana wartość będzie wynosiła ok. 10,5 g/cm3 to najprawdopodobniej mamy do czynienia z prawdziwym srebrem.

Dodatkowe testy jubilerskie
Jeśli domowe metody nas nie satysfakcjonują, to najprościej jest udać się do fachowców. Dysponują oni odpowiednim sprzętem i dzięki temu są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym srebrem. Najczęściej stosowane profesjonalne sposoby wykrywania fałszywego srebra wykorzystają działanie kwasów, promieni rentgena i ultrasonografu. Te bardziej zaawansowane technologie są jednak dużo droższe, więc ich zlecanie na własną rękę podraża wartość transakcji. Najlepiej jest więc dokonywać zakupu w sprawdzonych miejscach, gdzie mamy pewność, że sprzedawca oferuje nam certyfikowany towar i na życzenie jest w stanie pokazać niezbędne certyfikaty.

Okazyjny zakup srebra nie jest niczym nagannym. Zdarzają się różne sytuacje losowe, kiedy sprzedającym zależy na szybkiej gotówce, więc cała transakcja jest korzystna dla obu stron. Jednak inwestycje w metale szlachetne cieszą się takim powodzeniem, że nie brakuje również sytuacji, kiedy ktoś próbuje wykorzystać naszą naiwność czy niewiedzę. Dlatego oprócz domowych sposobów, które tutaj przytoczyliśmy, przy większych transakcjach najlepiej zwrócić się do specjalistów i kupować srebro w pewnych miejscach. Wówczas operacja, która ma na celu zabezpieczenie spokojnej przyszłości, na pewno nie spędzi snu z oczu.

Zobacz też nasz tekst o tym, jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe