Blog

Rynek złota – prognozy na III kwartał 2019 roku

Wielu analityków i ekspertów rynku złota twierdzi, że rok 2019 może być dla żółtego kruszcu dużo bardziej udany niż poprzedni. W 2018 mieliśmy do czynienia przede wszystkim z przeceną tego surowca, wynikającą z kilku czynników. Czy obecny rok będzie łaskawszy dla inwestorów? Rzućmy okiem na to, jak kształtują się prognozy cen złota na 2019, a dokładnie na III kwartał tego roku.

Prognozy dla złota – jak rynek złota kształtował się dotychczas w 2019?

Ostatni kwartał 2018 roku cechował się trendem wzrostowym ceny złota. Według wielu analityków wzrosty te miały być dopiero początkiem wielkiego odrodzenia rynku złota. Większość ekspertów wskazuje jednak, że prawdziwych wzrostów możemy się spodziewać dopiero po przekroczeniu przez cenę złota silnej linii oporu w okolicach 1360–1380 dolarów za uncję. Pierwsza połowa roku nie przyniosła niestety diametralnych zmian, a kurs złota wahał się w przedziale od mniej więcej 1265 do 1345 dolarów. Pamiętajmy, że przez ostatnich kilka lat mieliśmy do czynienia z nadwyżką złota. Oznacza to, że popyt nie nadążał za podażą. Mówiąc wprost na rynku było więcej złota niż chętnych na jego zakup.

Kurs złota – wykres

kurs złota wykres

Na powyższym wykresie znajdziemy notowania złota na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Widać wyraźnie trend wzrostowy zapoczątkowany w ostatnim kwartale 2018 roku. W drugiej połowie lutego 2019 cena złota zbliżyła się do linii oporu (1380 USD) jednak nie udało jej się przekroczyć. Od tego czasu notowania są dosyć stabilne, o czym wspominaliśmy już wcześniej. A więcej o cenach złota w I i II kwartale 2019 roku możecie przeczytać tutaj.

Prognozy cen złota na III kwartał 2019

Jakie są więc prognozy złota na dalszą część 2019? Czy trzeci kwartał przyniesie w końcu oczekiwany przez wielu skok ceny złota? Czy będzie to stabilny, powolny wzrost, czy też diametralny skok? Analitycy rynków finansowych wskazują na szereg czynników, które mogą kształtować cenę złota w III kwartale 2019 i spowodować jej wzrost. W prognozach tych najczęściej pojawiają się takie elementy jak:

 • Zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez amerykański System Rezerwy Federalnej (FED).
 • Bessa na rynku akcji, czyli dominacja tak zwanego rynku niedźwiedzia. Zmniejszenie zainteresowania akcjami tradycyjnie powoduje zwrot inwestorów w kierunku bardziej konserwatywnych lokat kapitału jak złoto. Wzrost ceny złota w listopadzie 2019 również pokrywał się z korektą na amerykańskich rynkach kapitałowych.
 • Rosnący popyt na złoto ze strony Indii. Kraj ten jest obecnie jednym z największych konsumentów złota na świecie. W latach 2011 – 2016 zainteresowanie złotem w Indiach systematycznie spadało. W roku 2019 trend ten zaczyna się odwracać.
 • Pogłębienie „wojny handlowej” między Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz związane z tym zawirowania na światowych rynkach finansowych.
 • Przewidywane osłabienie kursu dolara. Siła amerykańskiej waluty jest jednym z podstawowych wskaźników przy prognozowaniu ceny złota. Słabnący dolar powoduje zwykle wzrost ceny złota.

Powyższe elementy mogą być niezwykle przydatne przy prognozowaniu ceny złota na III i IV kwartał 2019 roku. Spełnienie tych warunków nie jest oczywiście absolutnym gwarantem skoku ceny złota. Zdecydowanie jednak zwiększa to szansę na, spodziewaną już od jakiegoś czasu, hossę na rynku złota. Większość analityków jest również zgodna co do tego, że powinniśmy się spodziewać raczej stabilnych wzrostów niż gwałtownego skoku.

Wzrost cen złota daje możliwość zarobku nie tylko na fizycznym złocie: złotych monetach czy sztabkach. Dobrą inwestycją mogą być również akcje firm wydobywczych. A także inne, bardziej złożone instrumenty pochodne, jak opcje na cenę złota czy kontrakty terminowe. Korzystanie z takich narzędzi wymaga jednak często fachowej wiedzy, większego wkładu i nierzadko wiąże się ze sporym ryzykiem. Fizyczny zakup złota inwestycyjnego i późniejsza jego sprzedaż z zyskiem nie wymaga od nas znajomości tajników rynków finansowych. Taką operację może, w bardzo prosty sposób, przeprowadzić praktycznie każdy. Poszukującym zaufanego miejsca do sprzedaży złota polecamy skup złota, w którym staramy się oferować konkurencyjne ceny i najwygodniejszy dla klienta sposób finalizacji transakcji. Mennica Skarbowa działa na polskim rynku już od wielu lat i jest jednym z największych sprzedawców złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe