Blog

Ceny złota w pierwszym kwartale 2019 i prognozy na drugi kwartał

Początek 2019 przywitał nas stabilnym wzrostem cen złota inwestycyjnego – to kontynuacja trendu obecnego w notowaniach złota z drugiej połowy 2018. Jeśli rok 2019 rzeczywiście okaże się rokiem Brexitu, sytuacja na giełdzie może okazać się nieprzewidywalna. A to wróży powrót inwestorów do bezpiecznej przystani i wzrost zainteresowania złotem inwestycyjnym.

Cena złota za gram na zamknięcie 2018 – podsumowanie roku poprzedniego

Chociaż złoto zakończyło rok 2018 na minusie (- 1,58% r/r), to w porównaniu z innymi metalami, jak srebro, platyna czy miedź, wypadło niezwykle korzystnie. Cena złota za gram od mniej więcej 2016 roku utrzymują się w przedziale 1200-1350 dolarów za uncję tego kruszcu (poza końcówką 2016 roku, kiedy uncja złota kosztowała nieco ponad 1130 dolarów za uncję – spadek rozpoczął się w listopadzie i silnie korelował z wynikami amerykańskich wyborów prezydenckich, które wygrał Donald Trump). Notowania złota inwestycyjnego od połowy 2018 napawają optymizmem – obserwować możemy stały, stabilny wzrost i powrót do cen rzędu ponad 1300 dolarów za uncję złota. Dlatego warto wstrzymać się jeszcze ze sprzedażą złota, tym bardziej, że niektórzy eksperci liczą nawet na przebicie granicy 1375 dolarów za uncję. Jeśli tak się stanie, to być może cena uncji złota powróci do swoich rekordów z 2011-2015, kiedy to cena złota inwestycyjnego przebiła pułap 1480 dolarów za uncję.

Cena uncji złota od stycznia do marca 2019

Złoto, obok brytyjskiego funta czy obligacji, będzie według ekspertów najciekawszym, ale też najbezpieczniejszym kierunkiem inwestowania. Pierwszy kwartał 2019 roku to kontynuacja wzrostu cen złota w Polsce i na świecie. Styczeń zakończył się na sporym wzroście, który osiągnął swoje apogeum 19 lutego, kiedy uncja złota kosztowała 1344 dolarów. Wynikało to przede wszystkim z niezwykle słabej w stosunku do amerykańskiego dolara polskiej złotówki. W marcu, po niewielkim spadku w pierwszym tygodniu, cena złota inwestycyjnego ponownie skoczyła, co wiązać można z wynikiem głosowania brytyjskiego parlamentu w sprawie Brexitu – brak rozwiązania impasu wpływa na coraz większe niepokoje społeczne, a to kieruje inwestorów ku bezpiecznej przystani, czyli złotu. Cena złota za uncję będzie więc najprawdopodobniej dalej wzrastać.

Ceny złota – wykres

Inwestowanie w złoto zawsze było bezpiecznym sposobem na lokowanie pieniędzy – musimy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że złoto inwestycyjne, ale także inne metale czy diamenty to inwestycje długoterminowe. Zmiany kursu złota na przestrzeni miesiąca czy dwóch nie są tak ważne, jak trendy dające zaobserwować się w dłuższej perspektywie czasowej. Warto wziąć pod uwagę, że cena sztabki złota zależy w głównej mierze od sytuacji geopolitycznej – zachowania rządów, Banków Światowych, giełd, ale także od konfliktów zbrojnych. Notowania złota można więc przewidywać na podstawie zapowiadanych zmian legislacyjnych czy finansowych. Niskie kursy złota to raczej okazja do inwestowania, niż powód do strachu.

Poniżej prezentujemy wykres cen złota od początku 2018 roku do marca 2019. Zauważyć można wielomiesięczny wzrost od połowy zeszłego roku, który według ekspertów będzie towarzyszył nam przez kolejne miesiące.

Ceny złota - wykres

Kurs złota w drugim kwartale 2019 – czy notowania złota nas zaskoczą?

Ceny uncji złota nie powinny ulegać gwałtownym zmianom w drugim kwartale 2019 roku. Zapowiadane, także przez nas w tekście „Inwestowanie w złoto – prognozy na początek 2019”, spowolnienie gospodarcze i inflacja, skutecznie przyczynią się do dalszego odpłynięcia inwestorów z ryzykownej giełdy. Jako że rok 2019 będzie zdecydowanie rokiem Brexitu – bez znaczenia, czy dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czy nadal pozostaniemy w stanie zawieszenia – towarzyszyć nam będą spore niepokoje społeczne. W takich czasach cena skupu złota i cena sprzedaży złota idą pewnie w górę. Prognoza cen złota na dalszą część 2019 jest zachęcająca. Nawet jeśli nie dojdzie do rekordowych wyników, jak w 2011 czy 2012 roku, to nadal kurs złota wskazuje na powolny, ale stabilny wzrost. Notowania złota napawają więc optymizmem.

I na sam koniec, krótkie podsumowanie obecnych cen (stan na 15 marca 2019):
• cena złota za uncję w dolarach amerykańskich: 1305 dolarów;
• cena złota za uncję w złotówkach: 4949 zł;
• cena złota za gram w dolarach amerykańskich: 42 dolary;
• cena złota za gram w złotówkach: 159 zł.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe