Blog

Ile kosztuje sztabka złota? Prognozy ceny złota na 2019

 

W 2018 roku ceny złota nie do końca odzwierciedlały zawirowania na giełdzie i niepewną sytuację geopolityczną. Niemniej, już wyniki III. kwartału 2018 zapowiadają prognozowane przez inwestorów wzrosty cen złota w 2019 roku. Czy inwestować w złoto w 2019, czy cena złota wzrośnie, a jeśli tak, to czy sięgać do portfela jeszcze przed końcem tego roku?

 

Inwestycja w złoto – analiza 2018

Zanim przejdziemy do kwestii 2019 roku, zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy tym bieżącym. Zerknijmy, jak kształtowały się ceny złota i spróbujmy wywnioskować o czym mogą świadczyć. Najważniejszymi zdają się być dwa momenty – połowa roku oraz końcówka III kwartału. Przełom lipca i sierpnia przyniósł nam spore spadki cen złota, które zeszły poniżej pułapu 1200 dolarów z uncję. Załamanie dotyczyło większości rynków surowcowych. Ale już kilka miesięcy później było widać, że niska cena jedynie zachęciła inwestorów. Raport Światowej Rady Złota podkreśla wzrost popytu na złoto w III kwartale 2018 w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Zainteresowanie kruszcem pojawiło się zarówno wśród indywidualnych odbiorców, zwłaszcza z Azji, jak i banków centralnych, w tym polskiego. Prognozy wskazują, że tendencja ta ma się nie tylko utrzymać, ale i wzmocnić. Eksperci podkreślają, że rok 2019 będzie czasem bezpiecznych inwestycji. Składać ma się na to kilka czynników. Co wpływa na cenę złota?

Złoto inwestycyjne = Powrót do bezpiecznej przystani

Zakup złota inwestycyjnego może okazać się najmądrzejszym posunięciem w 2019 roku. O ile w 2018 rynki akcji zdawały się ignorować obraz rzeczywistości, o tyle inwestorzy powinni szykować się na zmiany. Narastające napięcia społeczne i wybuchające konflikty (jak we Francji oraz na Ukrainie), ale także wojny handlowe między gospodarczymi potęgami i widmo nadciągającego spowolnienia ekonomicznego – obecna sytuacja geopolityczna przekłada się na odpływ kapitału z ryzykownych inwestycji giełdowych. W poszukiwaniu bezpiecznej przystani oczy wszystkich kierują się w stronę rynków nieruchomości oraz złota. Najprawdopodobniej już niedługo to, ile jest warta sztabka złota, znacznie się zmieni. Nastrojów nie poprawia fakt, że w 2019 minie dziesięć lat od kryzysu ekonomicznego z 2009 roku. Czy czeka nas kolejna recesja? Wielu ma uzasadnione obawy.

Inwestycja w złoto w 2019? Analitycy są na tak!

Inwestycje długoterminowe w złoto mogą w końcu, po niezwykle zmiennym dla cen tego kruszcu 2018 roku, przynieść inwestorom wyczekiwane zyski. Coroczne badanie „Global Investment Survey” przeprowadzone przez firmę inwestycyjną Legg Mason, zwiastuje wzrost cen złota. 23 % z ponad 16. tys. inwestorów z całego świata wskazało na złoto jako na jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w 2019 roku. To właśnie w sztabki, monety i biżuterię lokować swój kapitał zamierza prawie ¼ respondentów.

Ale nie tylko Legg Mason wskazuje na duży udział złota w przyszłorocznych inwestycjach. Goldman Sachs nastawia swoich klientów defensywnie i wieszczy, że 2019 upłynie pod znakiem bezpiecznych wyborów – nawet jeśli teoretycznie oznaczają one mniejszy zysk niż to, czym kusić będą ryzykowne akcje. Analitycy ROBECO, międzynarodowego przedsiębiorstwa zarządzania aktywami, wieszczą turbulencje, a Kopernik Global Investors w swoim raporcie Iben podkreśla wartość niedoszacowanych sektorów. Jednym z nich są producenci złota.

Oczywiście nic nie jest pewne w stu procentach. Rynek złota jest zależny od wielu czynników. Ale coraz bardziej niepewna sytuacja na giełdzie, międzynarodowe konflikty czy wojny handlowe sprzyjają wzrostowi ceny złota inwestycyjnego oraz złota użytkowego. Uznawane za bezpieczną przystań dla inwestorów, złoto zawsze było planem B w sytuacjach, gdy inne opcje zdają się zbyt ryzykowne. Obecne zawirowania mogą więc przynieść nam zwiększony popyt na ten cenny kruszec, jak i ogólne poruszenie na rynku surowców. Jeśli więc zastanawiamy się nad inwestycją w złoto, to warto zdecydować się na to teraz, gdy jego cena jest wciąż relatywnie niska. Już niedługo gram złota może nas bowiem wynieść o wiele więcej.


Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe