Blog

Zasada 4C – od czego zależy cena diamentu?

Kilkaset milionów dolarów za jeden kamień szlachetny? Czy to możliwe? Wśród 10 najdroższych diamentów świata znajdziemy kamienie warte od kilkunastu do nawet 300 czy 400 milionów dolarów. Skąd jednak tak duże różnice i na jakiej podstawie ustalana jest cena diamentu? Fundamentem wyceny brylantów jest tak zwana zasada 4C. Powinien ją znać każdy, kto na poważnie myśli o inwestowaniu w diamenty.

Brylant, a diament – podstawowe różnice

Zanim omówimy dokładnie zasadę wyceny kamieni szlachetnych 4C, spójrzmy na to czym się różni diament od brylantu. Chodzi oczywiście o ten sam minerał, jednak podstawową różnicą będzie jego forma. Diament to surowy kamień wydobyty z ziemi. Ma on naturalne, nieregularne kształty, a jego powierzchnia może sprawiać wrażenie mętnej, wręcz mlecznej. Dopiero obróbka diamentu, nadanie mu odpowiedniego szlifu sprawi, że stanie się on brylantem. Mówiąc więc najprościej – brylant to po prostu diament oszlifowany. Zapraszamy też do zapoznania się z naszym wpisem o inwestowaniu w diamenty.

Zasada 4C – co to takiego?

Nazwa zasady 4C pochodzi od angielskich słów: clarity, color, carat oraz cut. Oznaczają one kolejno: czystość, barwa, wagę (wyrażoną w karatach) oraz szlif. To właśnie te cztery parametry decydują, ile kosztuje 1 karat diamentu. Zasadą 4C będzie się kierować zarówno lokalny skup diamentów, jak i największy domy aukcyjny. Fachowa ocena wg zasady 4C powinna być przeprowadzona przez eksperta z fachową wiedzą i doświadczeniem. Natomiast o kilku domowych sposobach na sprawdzenie autentyczności diamentu możecie przeczytać tutaj.

Czystość diamentu

Czystość diamentu określa unikalną, wewnętrzną strukturę kamienia. Badając czystość brylantu sprawdzamy, czy posiada on wewnętrzne i zewnętrzne niedoskonałości. Te znajdujące się na powierzchni kamienia nazywane są skazami. Natomiast niedoskonałości umiejscowione wewnątrz bryły to tak zwane wrostki. Liczba i wielkość skaz oraz wrostków ma bezpośrednie przełożenie na to, ile kosztuje diament czy brylant.

Barwa – czy ma wpływ na cennik w skupie diamentów?

Kolejnym elementem branym pod uwagę przez każdy skup kamieni szlachetnych będzie barwa brylantu. Podstawowa zasada mówi, że im bielszy (bardziej bezbarwny) jest diament, tym wyższa będzie jego cena. Jedynym odstępstwem od tej zasady, są bardzo rzadkie diamenty fantazyjne. Są to kamienie w odcieniach zieleni, różu, błękitu itd. Oczywiście za diamenty fantazyjne uważane są jedynie naturalne kamienie, a nie sztucznie barwione diamenty syntetyczne. Barwa diamentów określana jest w skali od D do Z. Kamienie o barwie D są praktycznie bezbarwne i osiągają najwyższe ceny. Natomiast do najtańszych kamieni należą te z przedziału od K do Z. W diamentach tych widoczne są często odcienie brązu, żółci czy szarości.

Waga diamentu – karat, ile to gramów?

Na cennik w skupie diamentów wpływ będzie miała oczywiście również waga kamienia. Wagę tych kamieni szlachetnych określa się w karatach (ct). 1 karat to 0,2 grama. Jako ciekawostkę możemy podać, że największy znaleziony diament ważył ponad 3100 karatów. Z diamentu tego powstało aż 105 brylantów, z czego największy ważył 530.4 karatów (106.08 gramów). Więcej o największych i najbardziej znanych diamentach świata pisaliśmy tutaj.

Szlif brylantu

Wspominaliśmy już wcześniej, że to właśnie odpowiedni szlif zmienia surowy diament w piękny brylant. Szlifierz potrafi nadać kamieniowi różne kształty. Odpowiednia obróbka może wydobyć z diamentu naturalny blask i zwiększyć jego wartość. Oczywiście również nieumiejętny szlif może sprawić, że cena diamentu będzie niższa. Jeden z popularniejszych kształtów, jaki nadaje się brylantom, to tak zwany szlif okrągły, nazywany również brylantowym. Kamień oszlifowany w ten sposób powinien mieć dokładnie 57, odpowiednio ułożonych, faset (ścianek). Zależnie od kształtu i struktury surowego diamentu, szlifierz może nadać diamentowi również kształt markizy, owalu czy serca.

Cena diamentu w skupie kamieni szlachetnych

Cena diamentu czy brylantu w skupie będzie zależała przede wszystkim od czterech, opisanych wyżej parametrów. Skup diamentów jest też najszybszą i najbezpieczniejszą formą sprzedaży tych kamieni szlachetnych. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą diamentów, zachęcamy do skorzystania ze skupu, który prowadzi Mennica Skarbowa. Wystarczy wypełnienie krótkiego formularza, a nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia dalszych kroków. Dokładamy wszelkich starań, aby każda transakcja była przeprowadzona w sposób najbardziej dogodny dla sprzedającego.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam podstawy wyceny diamentów i brylantów. Inwestowanie w diamenty wymaga może nieco więcej wiedzy niż lokowanie kapitału w złocie. Mimo tego jest to ciekawa, alternatywna inwestycja i szansa na dywersyfikację naszego portfela.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe