Blog

Ceny złota w III kwartale 2019

i prognozy na IV kwartał 2019 roku

Ceny złota w roku 2019 zaskoczyły większość analityków. Przewidywania z początku roku okazały się mocno nietrafione, a wakacyjny rajd cen złota, na długo zapiszę się w historii notowań tego kruszcu. Sprawdźmy, jakie są prognozy dla złota na ostatni kwartał 2019 roku i co kształtowało cenę królewskiego metalu w ciągu ostatnich miesięcy.

Aktualne ceny złota w III kwartale 2019

Na początku roku większość analityków i instytucji finansowych prognozowała dalszą stagnację notowań złota w 2019.  Cena złota wracała dopiero do poziomu sprzed spadków w lecie 2018 i mało kto spodziewał się dużych wzrostów w kolejnym roku. Przełom II i III kwartału 2019 okazał się jednak bardzo łaskawy dla inwestorów w złoto. Cena tego kruszcu poszybowała szybko do góry, do poziomu niewidzianego od ponad 6 lat. Przed rokiem 2019 za uncję złota płaciliśmy ponad 1500 dolarów ostatni raz w I kwartale 2013 roku.

Ceny złota na świecie – co na nie wpływa?

Analitycy przygotowujący prognozy cen żółtego kruszcu, wskazują szereg czynników, które mogą mieć istotny wpływ na ceny złota na świecie. Rzućmy więc okiem na to, co kształtuje cenę złota w ujęciu długoterminowym oraz co może mieć szczególny wpływ na aktualne ceny złota w IV  kwartale 2019:

 
•Stopy procentowe – generalna zasada mówi o tym, że im niższe stopy procentowe, tym większy popyt na złoto. W praktyce niskie stopy procentowe powodują spadek zainteresowania ofertą banków. W tej sytuacji część inwestorów zwraca się w stronę złota, a większy popyt winduje ceny złota do góry.
 
• Napięcia międzynarodowe – niejednokrotnie mogliśmy już obserwować wyraźną korelację pomiędzy napięciami czy konfliktami międzynarodowymi a kursem ceny złota. W grę wchodzą tu nie tylko konflikty zbrojne, ale również wojny handlowe. W III i IV kwartale wpływ na kurs złota ma między innymi wojna handlowa między USA i Chinami.
 
• Popyt na złoto w Azji – ponad połowa sprzedawanego obecnie na świecie fizycznego złota, trafia do Indii i Chin. Nic więc dziwnego, że popyt na złoto w tych krajach ma duży wpływ na notowania złota.
 
• Inflacja – to kolejny czynnik, który ma znaczący wpływ na ceny metali szlachetnych. Złoto jest odporne na inflację i nie traci na wartości z czasem, w przeciwieństwie do pieniądza papierowego. Rosnąca inflacja i spadek wartości pieniądza wpływa zwykle na rosnące notowania złota. 
 
• Kurs dolara – w większości przypadków słaby dolar oznacza wzrost wartości złota. 
 
• Stabilność rynku akcji  – dla wielu giełdowych inwestorów złoto stanowi zabezpieczenie portfela inwestycyjnego przed załamaniem rynku akcji. Zwykle im mniej stabilna sytuacja na giełdzie, tym wyższa cena złota.

Prognoza cen złota na koniec 2019

Przy próbie prognozowania ceny złota w IV kwartale 2019 roku, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że w ostatnich miesiącach cena tego metalu wzrosła bardzo szybko i gwałtownie. Może być to znak, że czeka nas korekta i pewien spadek ceny złota. Mimo oczekiwanej przez rynek korekty, większość analityków wydaje się być zgodna co do tego, że złoto jest nadal w trendzie wzrostowym. Jeśli więc dopiero myślicie o lokacie kapitału w złoto inwestycyjne, rozsądnym krokiem może być wstrzymanie się z zakupem do najbliższej korekty. Na przejściowy spadek ceny złota wpływ może mieć również ewentualne rozwiązanie konfliktu celnego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.  Natomiast jeśli chcielibyście skorzystać z aktualnych wysokich cen i sprzedać złote monety czy sztabki, zapraszamy do skupu złota, którego właścicielem jest Mennica Skarbowa. Skup złota prowadzimy zarówno w punktach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem internetu. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a nasz pracownik skontaktuje się z Wami w celu ustalenia najbardziej dogodnej formy finalizacji transakcji.
 
Początkujących inwestorów w rynek złota mogą również zainteresować artykuły:
 
Ile kosztuje sztabka złota?
 
Inwestowanie w złoto – dlaczego jest lepsze niż wpłacanie na lokatę?
 
Jak zacząć inwestować? 6 porad dla laików
 
 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe