Blog

Ile kosztuje sztabka złota?

W dobie plastikowych kart płatniczych i błyskawicznych przelewów mogłoby się zdawać, że złoto poszło już dawno w odstawkę. Nic bardziej mylnego! Choć wygodniejsze sposoby dokonywania płatności dawno wyparły złoto z codziennego obiegu, to kruszec ten nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów oszczędzania i inwestycji. Dlaczego tak się dzieje, czy rzeczywiście warto inwestować w złoto i ile właściwie kosztuje sztabka złota?

Dla kogo jest inwestycja w złoto?

Czy w złoto może inwestować każdy, czy może też niezbędna jest wysoce specjalistyczna wiedza? Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w złoto, warto zapoznać się z kilkoma tekstami i przygotować się merytorycznie, ale złoto, jako dość bezpieczny wybór inwestycji, sprawdzi się praktycznie u każdego. Oczywiście jeśli jesteśmy wystarczająco cierpliwi – złoto nie przyniesie nam natychmiastowego zysku. To wybór raczej dla tych, którzy myślą o inwestowaniu w kontekście lat, a nie tygodni.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji i lokowania kapitału, zwłaszcza w czasach kryzysu. Kiedy sytuacja na świecie staje się niepewna, nad naszymi głowami zaczyna krążyć widmo zapaści gospodarczej a waluty tracą na wartości każdego dnia, okazuje się, że to właśnie złoto potrafi zapewnić nam poczucie stabilności. Silna pozycja złota wynika z kilku czynników. Po pierwsze, jak wszystkie rzeczy, których nie można wyprodukować, jego ilość na świecie jest ograniczona. Mimo wszystko, choć wydobycie złota z roku na rok wzrasta (także w Polsce z 700 kg w 2011 roku do 2,7 ton w 2015 roku według danych USGS), a analitycy z banku Goldman Sachs szacują, że złóż starczy zaledwie na 20 lat (więcej o tym przeczytasz tutaj), to zdecydowana większość złota wciąż pozostaje w obiegu, a sam kruszec nie ulega zniszczeniu w trakcie obróbki, istnieje więc możliwość odzyskiwania i jego ponownego wykorzystywania.

Niemniej popyt na złoto jest tak wielki, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i całych państw, które gromadzą swoje rezerwy właśnie pod postacią złota, że możemy być pewni o jego niezachwianej pozycji lidera, jeśli chodzi o pewne i bezpieczne inwestycje.

Złoto zawsze było, jest i zapewne będzie najbardziej pożądanym kruszcem na świecie. Popularność złota można tłumaczyć, przynajmniej w Polsce, także tym, że nie musimy naszych zakupów rejestrować ani nie musimy płacić od złota podatku VAT oraz podatku od dochodów kapitałowych (więcej przeczytasz tutaj). Jest to uniwersalny środek płatniczy, uznany na całym świecie.

Ile kosztuje sztabka złota?

Ale złoto jest przecież bardzo drogie, prawda? Mało kogo będzie więc stać na taki sposób inwestowania. Tak właśnie myśli zdecydowana większość ludzi. To błąd. Aby zacząć inwestować w złoto i kupić swoją pierwszą sztabkę wystarczy nam już około.... 200 zł. Tyle właśnie może nas kosztować sztabka złota o wadze 1g (choć ceny codziennie się zmieniają i może ona wahać się o kilka/kilkanaście złotych). Ile kosztują sztabki złota o wadze 10g i sztabki o wadze 100g? Te pierwsze kupimy za ok. 1500-1600 złotych, te drugie za ok. 14,500 zł. Ale na rynku możemy kupić także sztabki o innych wartościach – w większości miejsc znajdziemy sztabki o wadze 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 1 uncjowe (31,1 g), 50g, 100g, 250g, 500g oraz 1 kg. Ceny sztabek złota ulegają zmianom i warto regularnie śledzić notowania giełd. Złoto sprzedawane w formie sztabek oraz tak zwanych monet bulionowych (które są droższe niż sztabki o tej samej wadze) nazywane jest złotem inwestycyjnym (przeczytaj więcej o tym, co wybrać: sztabki czy monety).

Ile jest złota w złocie, czyli jakie złoto jest najlepsze?

Oprócz samej wagi sztabki liczy się także jego jakość, czyli tak zwana próba. W Polsce mamy do czynienia z sześcioma różnymi próbami złota – 333, 375, 500, 585, 750, 960 i 999. Im wyższa próba, tym więcej “złota w złocie”. Możemy także spotkać się z opisywaniem jakości złota za pomocą karatów. Najczystsze złoto 999 to inaczej złoto 24-karatowe. Cena złota jest więc uzależniona nie tylko od wagi sztabki, ale także od próbki. Warto wziąć to pod uwagę myśląc o złocie w kontekście inwestycji.

Gdzie kupować złoto?

Tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Porównując ceny najpopularniejszych sprzedawców zauważymy, że utrzymują się one na podobnym poziomie. Jest to zazwyczaj cena nieco wyższa niż ta wynikająca z kursu złota, co jest wynikiem marży dilera. Jeśli wśród ofert znajdziemy jakąś niesamowicie atrakcyjną okazję, to pamiętajmy, że owszem, jest to okazja, ale na zostanie oszukanym. Nie ufajmy cudownym promocjom i wielkim wyprzedażom. Złoto im nie podlega.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe