Blog

Jak zacząć oszczędzać pieniądze,

kiedy nie ma się ich zbyt wiele?

Wielu młodych ludzi zaczynających karierę zawodową, zastawia się jak skutecznie oszczędzać pieniądze. Wysokie koszty życia i zarobki pracownika z niewielkim doświadczeniem sprawiają, że czasami ciężko przeżyć do przysłowiowego „pierwszego", a co dopiero jeszcze odłożyć sensowną kwotę. Sprawdźmy, jak oszczędzać skutecznie i gdzie ulokować nasze pieniądze, aby zapewnić sobie stabilną finansowo przyszłość.

Jak skutecznie oszczędzać?

Oszczędzanie jest bardzo proste w teorii, jednak statystyki i praktyka pokazują, że wielu Polaków ma z tym problem. Spójrzmy na to, jakie są podstawowe, żelazne zasady oszczędzania. Być może wydadzą się one banalne, jednak przestrzeganie ich może bardzo pomóc w zarządzaniu domowym budżetem i regularnym oszczędzaniu.

 
• Wydatki mniejsze od przychodów to podstawowa zasada regularnego oszczędzania. W końcu, aby móc cokolwiek odłożyć musimy zarabiać więcej, niż wydajemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie systematycznie odłożyć nawet niewielkiej kwoty, możemy albo zwiększyć nasze dochody (nadgodziny, dodatkowa praca, podwyżka, własna działalność) lub zmniejszyć wydatki (więcej o tym niżej). 
 
• Systematyczność to również fundament oszczędzania. Powiedzmy, że zaczynamy pracę w wieku 25 lat. Mamy więc przed sobą 35 do 40 lat pracy, czyli 420 do 480 miesięcy. Jeśli pomnożymy ilość miesięcy przez nawet drobną kwotę, okazuje się, że na emeryturę możemy odłożyć całkiem sporo. Na końcu naszego krótkiego poradnika pokażemy też kilka sposobów na zainwestowanie naszych oszczędności, w celu ich pomnożenia. Dodatkowym bodźcem do rozpoczęcia regularnego oszczędzania na emeryturę powinno być to, że tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądał polski system emerytalny za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Na chwilę obecną prognozy ekspertów nie są zbyt optymistyczne.
 
• Regularne oszczędzanie warto zacząć od stworzenia swojego rodzaju poduszki finansowej czy też oszczędności na czarną godzinę. W życiu zdarzają się różne sytuacje wymagające dodatkowych środków. Awaria samochodu, choroba, utrata pracy to tylko kilka przykładów. W pierwszej kolejności warto więc odłożyć kwotę, która w razie sytuacji kryzysowej pozwoli nam na spokojną egzystencję przez kilka miesięcy. 
 
• W przypadku każdego większego zakupu warto zastosować zasadę 24 godzin. Polega ona na odłożeniu decyzji o zakupie o jeden dzień. Brzmi banalnie, ale często pozwala to uniknąć impulsywnych zakupów, których tak naprawdę nie potrzebujemy.
 
• Jeśli inwestujemy swoje oszczędności, należy pamiętać o dywersyfikacji naszego portfela. Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj. Każdy początkujący inwestor powinien się również zapoznać z wpisem o najczęstszych błędach w inwestowaniu.
 
 

Jak oszczędzać pieniądze z budżetu domowego?

Jeśli nie jesteśmy w stanie skutecznie oszczędzać, a zwiększenie dochodów nie wchodzi w grę, powinniśmy przyjrzeć się naszemu budżetowi domowemu. Zmniejszenie wydatków jest jedną z odpowiedzi na pytanie, jak zacząć oszczędzać pieniądze. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie domowego budżetu. Przez kilka miesięcy warto rejestrować wszystkie nasze wydatki i zapisywać je odpowiednich kategoriach, np. jedzenie, rozrywka, media itd. Stworzenie takiego budżetu, pozwoli nam sprawdzić, na co wydajemy najwięcej i które wydatki możemy zmniejszyć. To jak oszczędzać pieniądze z budżetu domowego to oczywiście kwestia indywidualna, ale kilka uniwersalnych porad to:
 
• Optymalizacja rachunków za media, telefon, internet. Możemy poszukać tańszych ofert lub zmniejszyć zużycie wody czy energii elektrycznej. Pamiętajmy jednak, żeby nie popadać w skrajności w takim oszczędzaniu.
 
• Unikanie impulsywnych zakupów. Kłania się tutaj, wspomniana wyżej, zasada 24 godzin.
 
• Kupowanie tylko tego, co jest nam naprawdę potrzebne. Jeśli drugie śniadanie w pracy kupujemy w kawiarni czy firmowej kafeterii, możemy, zamiast tego zabrać przygotowany w domu posiłek. Wyeliminowanie nawet niewielkiego, regularnego wydatku, może przynieść znaczące oszczędności w dłuższej perspektywie.
 
• Unikanie kupowania na kredyt. Każda pożyczka czy kredyt generuje dodatkowe koszty.
 
 

Gdzie odkładać pieniądze?

Wiemy już jak oszczędzać pieniądze, sprawdźmy jeszcze, gdzie ulokować nasze oszczędności. Regularne oszczędzanie na zwykłym rachunku bankowym, prawdopodobnie nie ochroni naszych pieniędzy przed inflacją. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku kont oszczędnościowych. Jednak aktualnie oprocentowanie również tego rodzaju kont jest bardzo niskie. Jeśli odkładamy na emeryturę, to nie warto inwestować w instrumenty obarczone wysokim ryzykiem. Spoglądając na historyczne statystyki, złoto inwestycyjne było jednym ze sposobów na skuteczne oszczędzanie. Wykres ceny złota z ostatnich 20 lat pokazuje, że nie tylko chroniło ono nasze oszczędności w przeszłości, ale pozwalało również sporo zarobić. Osoby, które ulokowały 20 lat temu swój kapitał w złocie, osiągnęły ponad 350% zysku. Więcej o inwestowaniu w złoto napisaliśmy w tym wpisie. Oczywiście musimy pamiętać, o wspomnianej już wcześniej dywersyfikacji. Mówiąc w dużym skrócie, jest to lokowanie naszych oszczędności w różnych instrumentach finansowych, o różnym stopniu ryzyka. Poza złotem inwestycyjnych możemy wziąć pod uwagę np. obligacje skarbowe, diamenty czy akcje.

Systematyczne oszczędzanie jest prostsze, niż się wydaje. Wymaga jednak spore determinacji i samozaparcia. Pamiętajmy jednak, że celem jest bezpieczna i dostatnia przyszłość, która zdecydowanie warta jest kilku wyrzeczeń.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe