Blog

Cena złota w 2020 – czy warto na nie stawiać?

Zastanawiacie się, czy złoto inwestycyjne będzie w tym roku dobrą lokatą kapitału? Sprawdźmy więc, jak cena złota kształtowała się na początku 2020 oraz jakie są prognozy notowań ceny złota na najbliższe miesiące.

Cena złota na przestrzeni lat

W ujęciu historycznym złoto jest inwestycją, która zawsze przynosiła zysk w dłuższej perspektywie czasu. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres ceny złota za 1 uncję na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Źródło: pl.tradingview.com/symbols/TVC-GOLD/

Widać wyraźnie, że okresowo cena złota podlegała pewnym korektom, jednak w ujęciu kilku 5 lat złoto inwestycyjne mogło przynieść ponad 31% zysku. Jeszcze bardziej imponujący jest wynik z ostatniego ćwierćwiecza. Cena złota wzrosła w tym czasie o ponad 380%. Złoto inwestycyjne warto więc wziąć pod uwagę jako inwestycję długoterminową. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykułach:

1 uncja złota – cena w 2020

Początek 2020 roku przebiegł pod znakiem dramatycznych wydarzeń. W krótkim czasie mieliśmy do czynienia z zaognieniem konfliktu zbrojnego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem, ogromnymi pożarami w Australii i wybuchem epidemii koronawirusa. Sprawdźmy, jaki wpływ na cenę złota w 2020 miały te wydarzenia. Rok zaczął się spokojnie, cena złota na giełdzie w Londynie, wynosiła w okolicach 1530$ za uncję. W ciągu następnych kilku dni następuje amerykański atak, w którym ginie irański generał wysokiego szczebla. Kilka dni później ma miejsce irański odwet w postaci ataku rakietowego na bazę wojskową w Iraku. Wydarzenia te spowodowały skok ceny złota o 50$. Po częściowym rozładowaniu sytuacji cena złota nieco spada – do poziomu mniej więcej 1545$ za uncję. Następny duży wzrost ceny złota rozpoczyna się w okolicach 20 stycznia. Dokładnie wtedy, kiedy w mediach zaczynają nasilać się doniesienia o nowych zarażeniach koronawirusem COVID-19. W szczytowym momencie cena królewskiego metalu przebija poziom 1590$. Oba te wzrosty ceny złota możemy prześledzić na poniższym wykresie. Pokazuje on cenę złota za uncję od początku 2020 do połowy lutego.

Źródło: pl.tradingview.com/symbols/TVC-GOLD/

Wykres ten świetnie obrazuje, w jaki sposób zachowuje się cena złota w obliczu międzynarodowych napięć, konfliktów czy sytuacji kryzysowych.

Prognoza ceny złota na 2020

Zastanówmy się teraz, jak może wyglądać cena złota w 2020. Jakie prognozy dla tego metalu przewidują analitycy i co może wpłynąć na jego cenę w nadchodzących miesiącach. Jeszcze kilka miesięcy temu, czynnikiem kształtującym ceny złota była w dużej mierze sytuacja pomiędzy USA i Chinami oraz prowadzona przez te kraje wojna celna. Aktualnie czynnik ten zszedł na drugi plan, a dużo ważniejsze dla prognoz dla złota stają się wspomniany już konflikt z Iranem oraz rozwijająca się w Chinach epidemia wirusa. W przypadku eskalacji konfliktu zbrojnego lub dalszego, dynamicznego wzrostu zachorowań na koronawirusa, cena złota może zachować silny trend wzrostowy. Inne czynniki, które mogą spowodować dalsze wzrosty ceny złota w 2020 to:

 • Kolejne duże zakupy złota dokonywane przez banki centralne różnych krajów.
 • Przewidywana obniżka stóp procentowych przez amerykański FED.
 • Coraz silniejsze głosy mówiące o przewartościowaniu amerykańskiego rynku akcji. Spodziewana duża korekta, może zwiększyć zainteresowanie takimi aktywami jak złoto inwestycyjne, inne metale szlachetne czy diamenty.

Inwestując w złoto dzisiaj, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma być to inwestycja długo, czy krótkoterminowa. W perspektywie kilku miesięcy możemy na złocie stracić. Jednak historycznie, w dłuższej perspektywie inwestowanie w złoto zawsze przynosiło zysk. Warto także wspomnieć, że lokata kapitału w złocie chroni nasze oszczędności przed inflacją. Jest to temat jak najbardziej na czasie w obliczu rosnącej w Polsce inflacji. A więcej na ten temat napisaliśmy tutaj.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe