Blog

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?

Co to jest inflacja? Jakie są przyczyny jej wzrostu oraz co rosnąca inflacja oznacza dla przeciętnego konsumenta? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z inflacją.

Co to jest inflacja i jakie są jej przyczyny?

Termin ten słyszał chyba każdy. Czym jednak jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze codzienne życie? Upraszczając, jest to stały i rozciągnięty w czasie wzrost cen i towarów, któremu towarzyszy spadek wartości pieniądza. W praktyce oznacza to, że za tę samą kwotę pieniędzy możemy kupić coraz mniej. Istotne jest występowanie tego zjawiska w dłuższym okresie czasu. Skoki cen towarów i usług wywołane przez jednorazowe zdarzenia nie są inflacją.
 
 

Jakie są przyczyny inflacji?

Wiemy już, czym jest inflacja, a teraz sprawdźmy, jakie są jej przyczyny. Do najważniejszych elementów wpływających na ryzyko wzrostu inflacji należą zagregowany popyt konsumentów oraz podaż pieniądza w gospodarce. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy obywatele danego państwa zaczynają wydawać coraz więcej. Rosnący popyt powoduje wzrost cen. Z kolei podaż pieniądza jest w dużej mierze uzależniona od polityki monetarnej banku centralnego. Do wzrostu cen i inflacji może dojść w sytuacji, gdy wzrost podaży pieniądza przekracza możliwości gospodarki. Zwykle w takich sytuacjach bank centralny decyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Ma to na celu zwiększenie zainteresowania oszczędzaniem (wzrost oprocentowania rachunków i lokat) oraz ograniczenie dalszych inwestycji przedsiębiorstw (wzrost oprocentowania kredytów). Istnieje również szereg pomniejszych czynników wpływających na zwiększone ryzyko inflacji, należą do nich między innymi:

• Długofalowy wzrost cen ropy.
 
• Zbyt szybki wzrost płac w stosunku do wydajności pracy.
 
• Przyznawanie nadmiernej liczby kredytów przez banki.
 
• Monopolizacja gospodarki.
 
• Deficyt budżetowy. 
 

Jak uchronić oszczędności przed inflacją?

Inflacja uderza również w nasze oszczędności. Niskie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych sprawia, że ulokowane na nich pieniądze będą traciły na wartości. Jest to nieco paradoksalna sytuacja, w której oszczędzając, tak naprawdę tracimy. Sprawdźmy więc, jak ochronić oszczędności przed inflacją. Możemy w tym celu skorzystać z instrumentów finansowych, które w dużej mierze gwarantują ochronę przed inflacją. Należą do nich na przykład:

• Obligacje Skarbu Państwa to forma lokaty kapitału, która ma wbudowany mechanizm ochrony przed inflacją. Obligacje skarbowe są oprocentowane według wzoru inflacja + marża. Obligacje Skarbu Państwa są dostępne praktycznie dla każdego, włącznie z drobnymi inwestorami. Próg wejścia to zaledwie 100 zł. Instrument ten nie jest jednak pozbawiony wad. Należą do nich między innymi długi okres oszczędzania oraz to, że indeksowanie inflacją zaczyna się dopiero od drugiego roku oszczędzania.
 
• Historycznie najlepszą ochronę przed inflacją stanowiło złoto inwestycyjne. Cena złota rośnie w trudnych warunkach rynkowych i w okresach napięć gospodarczych. W dłuższej perspektywie czasu, poza ochroną przed inflacją, inwestycja w złoto praktycznie zawsze przynosiła też zyski. Jeśli próg wejścia w inwestycję w złoto jest zbyt wysoki, można rozważyć alternatywne inwestycje w srebro lub diamenty.
 
 
• Akcje spółek dywidendowych to kolejny instrument finansowy pozwalający na przynajmniej częściową ochronę naszych oszczędności przed inflacją. Spółki dywidendowe to takie, które regularnie dzielą się z akcjonariuszami swoimi dochodami. Wypłacane co roku dywidendy, możemy więc potraktować jako odsetki. Zwykle dużo wyższe niż te oferowane na lokatach bankowych. Minusem jest ryzyko związane z inwestowanie w rynek akcji. Jeśli akcje kupimy na przysłowiowej górce, możemy sporo stracić.
 
To oczywiście nie jedyne sposoby to jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją. Więcej informacji na temat inwestowania w metale szlachetne oraz inflacji można również znaleźć we wpisach:
 
Jak zabezpieczyć oszczędności w dobie inflacji?
 
Inwestowanie w złoto – czy zastanawiałeś się, dlaczego to robimy?
 
Złoto, srebro, platyna czy diamenty – w co inwestować?
 
 

 

 
 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe