Blog

Chcesz sprzedać złoto?

Nie daj się oszukać! [3 triki nieuczciwych skupów]

Sprzedaż złota to często sposób na szybką gotówkę i podratowanie domowego budżetu. Może to być jednak również przemyślany krok inwestora w złoto, który postanawia upłynnić część swojej inwestycji. Niezależnie od okoliczności warto skorzystać ze sprawdzonych punktów, które zaoferują za nasze złoto uczciwą cenę.

Inwestowanie w złoto – czy warto?

Zanim przejdziemy do tematu sprzedaży złota, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w złoto?  Złoto już od setek lat uważane jest za najlepszą inwestycję w czasach kryzysowych. Obecna sytuacja na rynku złota dobitnie potwierdza tę zasadę. Panująca praktycznie na całym świecie pandemia koronawirusa wywindowała notowania złota do poziomu niewidzianego od lat. Jeśli spojrzymy na archiwalne notowania cen złota, to praktycznie zawsze była to dobra inwestycja długoterminowa. W perspektywie kilku czy kilkunastu miesięcy na inwestowaniu w złoto można oczywiście stracić. Jednak w perspektywie lat złoto zawsze przynosiło zyski. Inną kwestią jest to, czy inwestycja w złoto jest opłacalna przy obecnych wysokich cenach. Z jednej strony cena złota bije obecnie rekordy, z drugiej strony wielu ekspertów rynku złota uważa, że ten wzrost może być w 2020 roku nadal kontynuowany.

Od czego zależy cena złota za gram w skupie?

Zanim podejmiemy decyzję o sprzedaży złota, powinniśmy wiedzieć, od czego zależy cena złota za gram. Na cenę złota, które posiadamy, poza światowymi notowaniami złota, wpływ ma również kilka innych czynników:

 • Postać złota – cena złota w skupie zależy w dużej mierze od tego, czy posiadamy złote monety, sztabki czy też używaną złotą biżuterię lub przedmioty użytkowe ze złota. Najwyższą cenę dostaniemy najczęściej za złote monety i sztabki mennicze. Tego rodzaju złoto inwestycyjne najłatwiej sprzedać. Najczęściej, w prosty sposób można również potwierdzić autentyczność takich przedmiotów. Jeśli posiadamy tak zwany złom złota, czyli złotą biżuterię lub inne przedmioty użytkowe, musimy liczyć się z tym, że wycena złota będzie znacznie niższa.

 • Próbę złota – czyli mówiąc najprościej zawartość złota w złocie. Większość przedmiotów ze złota nie jest wykonana z czystego kruszcu. Na przykład złota biżuteria jest najczęściej wykonana ze złota o próbie 585 lub 333. Oznacza to, że w danym przedmiocie znajduje się odpowiednio 58,5% i 33,3% złota. Nasz skup złota inwestycyjnego na bieżąco udostępnia tabele z aktualnymi cenami skupu złota w poszczególnych próbach.

 • Punkt, w którym dokonujemy sprzedaży złota. Nieco więcej napisaliśmy o tym poniżej. Przed sprzedażą złota warto sprawdzić ceny skupu oferowane przez różne firmy. Różnice kursu złota pomiędzy różnymi punktami mogą wynosić nawet kilkanaście procent.

Sprzedaż złota – gdzie najlepiej i jak nie dać się oszukać?

Sprzedaży złota możemy dokonać w różnych miejscach. Są to na przykład lombardy, niektóre kantory, wybrane placówki banków, sklepy jubilerskie czy wyspecjalizowane skupy złota. Dla wszystkich tych firm, poza ostatnim rodzajem, skup złota jest jedynie działalnością dodatkową. Wiąże się to najczęściej z wysokimi marżami, czyli niższą ceną złota, jaką oferują takie punkty. Z reguły najbardziej zbliżoną do aktualnych notowań cenę otrzymamy w skupach złota, dla których jest to podstawowa działalność. 

Niestety zdarza się również, że przy próbie sprzedaży złota natkniemy się na nieuczciwego kontrahenta, który będzie próbował wykorzystać nasz brak wiedzy. Do takich nieuczciwych trików możemy zaliczyć:

 • Zaniżanie ilości złota w danym przedmiocie. Przed sprzedażą złota warto więc sprawdzić jakiej próby jest wyrób i samemu obliczyć ile powinien zawierać w sobie złota.

 • Bagatelizowanie wartości artystycznej przedmiotu. Punkt ten dotyczy wyłącznie bardzo starych, zabytkowych przedmiotów lub niektórych złotych monet. Może okazać się, że wartość kolekcjonerska znacznie przekracza wartość samego złota. Z drugiej strony musimy pamiętać, że współczesna biżuteria praktycznie nie ma takiej wartości, mimo że w sklepie kosztuje dużo więcej niż sam materiał.

 • Podawanie nieprawdziwych informacji o próbie złota, z którego wykonany jest dany przedmiot. Pamiętajmy, że biżuteria powinna mieć wybitą próbę w postaci małych cyferek w nierzucającym się w oczy miejscu. Warto więc sprawdzić próbę samodzielnie przed sprzedażą złota.

Przed sprzedażą złota polecamy również lekturę artykułów:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe