Blog

Jak sprawdzić złoto? 8 sposobów

Zainteresowanie złotem inwestycyjnym nie słabnie. Szlachetny kruczec uważany jest przez wielu za najlepsze zabezpieczenie przyszłości i świetną inwestycję. Ale co, jeśli nie jesteśmy pewni złota albo chcemy je zwyczajnie sprawdzić? Jak rozpoznać złoto i nie dać się oszukać?

Jak rozpoznać złoto?

Na świecie nie brak takich, którzy chcą się łatwo i szybko wzbogacić, ani takich, którzy przez nieuwagę wpadają w ich pułapkę. Dlatego, jeśli planujesz zakup złota inwestycyjnego – sztabek złota czy złotych monet inwestycyjnych – warto upewnić się, co do jego prawdziwości. Oczywiście każdy, kto kupuje z pewnego, sprawdzonego miejsca – Mennicy Polskiej czy renomowanego dilera złota jak mennica Skarbowa – może spać spokojnie. Ale jeśli pochodzenie złota budzi Twoją wątpliwość i chcesz wiedzieć jak sprawdzić, czy to złoto jest prawdziwe, koniecznie czytaj dalej.

Jak sprawdzić złoto? Cóż, to zależy – czy chcesz wiedzieć, jak sprawdzić złoto bez próby, czy chcesz wiedzieć jak sprawdzić złoto domowym sposobem, a może masz większe możliwości. Oto kilka możliwych scenariuszy i nasze odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać złoto.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Jeśli złoto ma wybitą próbę, to masz dwie opcje – zawierzyć próbie albo ją sprawdzić. Próba złota informuje, kolokwialnie mówiąc, „ile jest złota w złocie”. Na naszym blogu przeczytasz o tym, jak sprawdzić próby złota i która najbardziej się opłaca oraz jak prawidłowo odczytać próbę złota. Ale co robić, jeśli posiadasz złoto bez wybitej próby? Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić złoto w domu, warto pamiętać, że najlepszym sposobem jest zawsze skontaktowanie się z ekspertem.

Profesjonalny jubiler, najlepiej taki, który został Ci polecony albo do którego masz zaufanie, nie tylko sprawdzi złoto, ale będzie też w stanie określić jego próbę. Będzie wiedział, jak sprawdzić złoto kwasem czy jak sprawdzić złoto cieczą probierczą. Ale jak sprawdzić czy to złoto jest autentyczne, jeśli nie mamy możliwości poproszenia kogoś o pomoc?

Na naszym blogu znajdziesz także inne teksty związane z tym tematem – dowiesz się jak nie dać się oszukać przy zakupie złota i jak rozpoznać fałszywą złotą monetę.

Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe – domowe sposoby

Jak sprawdzić złoto domowych sposobem, aby mieć pewność, że kupujemy złoto, a nie coś, co złoto jedynie imituje? Najlepiej nie ograniczać sprawdzenia złota w domu tylko do jednej metody, ale połączyć kilka z nich, aby dodatkowo się zabezpieczyć. Piszemy także o tym, jak lepiej nie sprawdzać złota bez wybitej próby.

 • Najprostszy sposób na to, jak sprawdzić złoto w domu, to dobrze mu się przyjrzeć. Ot tego powinieneś zacząć. Sprawdź, czy metal nie jest pokryty patyną. To podstawowa metoda dla tych, którzy chcą wiedzieć jak rozpoznać złoto od mosiądzu – złoto nie pokrywa się patyną, a mosiądz tak.
 • Jak sprawdzić złoto zębami? W końcu z pewnością widziałeś to na niejednym filmie. Złoto jest dość miękkim kruszcem, a więc ugryziona sztabka złota inwestycyjnego czy złota moneta inwestycyjna powinny zostać naznaczone śladem Twoich zębów. Ale po pierwsze, jest wiele innych miękkich metali (np. ołów), więc ślad o niczym nie świadczy. Po drugie, jest to po prostu niebezpieczne i może skończyć się wizytą u dentysty.
 • Jak sprawdzić autentyczność złota kierując się jego gęstością? Należy zastosować tak zwane prawo Archimedesa. Musisz jednak pamiętać, jeśli sprawdzasz złoto bez próby, że ta metoda pozwala na potwierdzenie autentyczności złota 24-karatowego. Potrzebować będziesz do tego naczynia z wodą i wagi. Zważ metal, który chcesz sprawdzić. Do naczynia wlej wodę i zapisz jej objętość. Po umieszczeniu przedmiotu w wodzie, zanotuj nowy poziom, po czym oblicz różnicę objętości i zapisz ją w ml. Teraz możesz obliczyć gęstość przedmiotu – wystarczy podzielić masę przez objętość. Jeżeli wynik jest zbliżony do 19,3 gram/ml, to prawdopodobieństwo, że masz do czynienia ze złotem, jest wysoka. Wysoka, ale nie 100-procentowa – jeśli fałszerz użył do podrobienia metalu wolframu o objętości 19,25 g/ml, to nie będziesz tego w stanie wykryć tą metodą.
 • Ze wspomnianym wolframem poradzi sobie jednakże magnez – jeśli go posiadasz, możesz z jego użyciem sprawdzić złoto domowym sposobem. O ile wolfram jest delikatnie przez magnez przyciągany, o tyle złoto magnez będzie delikatnie odpychał. Jeśli zależy Ci na dokładniejszym sprawdzeniu złota, wykorzystaj wagę magnetyczną.
 • Jak jeszcze sprawdzić czy to złoto? Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać fałszywą monetę, możesz wykorzystać próbę dźwięku. Skorzystaj z filmów instruktażowych na YouTubie, które prezentują „prawidłowy” dźwięk złota lub sięgnij po którąś z aplikacji na telefon.
 • Nie tylko dźwięk, ale i ultradźwięk – złoto bez wybitej próby możesz sprawdzić także za pomocą USG. Na ekranie urządzenia zobaczymy przekrój badanego metalu. Wprawne oko zauważy odstępstwa wynikające z wykorzystania do mieszanki innych metali. Minus – badanie ultrasonografem może uszkodzić niektóre monety.
 • Jak jeszcze sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Można sięgnąć po prąd. Ta metoda pozwala na odróżnienie złota od wolframu – to pierwsze jest o wiele lepszym przewodnikiem prądu.

Jeśli nie jesteś pewien, jak samodzielnie sprawdzić złoto albo nie jesteś pewien otrzymanych wyników, zasięgnij opinii specjalisty. Możesz też trzymać się po prostu sprawdzonych źródeł i pewnych dilerów złota inwestycyjnego. Jeśli jednak chcesz zaryzykować, postaraj się sprawdzić złoto domowym sposobem – a najlepiej kilkoma.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe