Blog

Gdzie najlepiej sprzedać złoto?

Gdzie i jak sprzedać złoto? To pytanie zadawał sobie chyba każdy, kto na poważnie myślał o zainwestowaniu w ten metal szlachetny. Dziś postaramy się znaleźć odpowiedź na to i inne istotne pytania, związane ze złotem inwestycyjnym.

Inwestowanie w złoto – największe wady i zalety

Zanim przejdziemy do tematu sprzedaży złota, sprawdźmy, jakie są największe zalety i wady takiej lokaty kapitału. Co decyduje o tym, że złoto już od lat przyciąga nowych inwestorów, szczególnie w czasach kryzysu.

Jedną z największych zalet inwestycji w złoto jest ochrona naszych oszczędności przed inflacją. Aktualnie złoto jest jedną z niewielu form inwestowania, które oferują taką ochronę. O tym, jak inflacja wpływa na nasze oszczędności, możecie przeczytać tutaj. Innym instrumentem finansowym, zapewniającym ochronę przed inflacją, są obligacje skarbu państwa. Historycznie inwestycja w złoto zawsze przynosiła zysk w dłuższej perspektywie. Jest to więc idealna lokata kapitału, jeśli planujemy inwestycję na co najmniej kilka lat.

Pomniejsze zalety złota można wymieniać długo. Jest ono uznawane praktycznie na całym świecie. Ma niewielką objętość w stosunku do wartości. Dzięki temu łatwo zabrać je ze sobą w sytuacji awaryjnej. Dla przykładu ważąca 1 uncję złota moneta (nieco ponad 31 g) jest aktualnie warta niecałe 8000 zł. Mniej miejsca zajmują chyba tylko diamenty, jednak kamienie te trudniej sprzedać niż złote monety. Do zalet inwestowania w złoto należy również łatwość i dostępność. W złoto może zainwestować praktycznie każdy. Nie wymaga to żadnej fachowej wiedzy, a najmniejsze sztabki złota możemy kupić już za kilkaset złotych.

Podobnie jak każdy inny instrument finansowy, również złoto inwestycyjne obarczone jest jednak pewnymi wadami. Najczęściej wymienianym minusem takiej lokaty kapitału jest konieczność przechowywania fizycznego złota. Złoto przechowywane w domu narażone jest na kradzież. Natomiast usługi profesjonalnej firmy lub skrytka bankowa generują dodatkowe koszty.

Od czego zależy cena złota za gram?

Rzućmy teraz okiem na to, co kształtuje cenę złota. W czasach stabilnej gospodarki cena złota zależy od szeregu czynników. Są to między innymi:

 • kurs dolara amerykańskiego, 

 • wysokość stóp procentowych,

 • popyt na złoto ze strony banków centralnych,

 • sytuacja na rynku akcji.

Bardzo duży wpływ na notowania złota mają również różnego rodzaju kryzysowe wydarzenia jak konflikty zbrojne, klęski żywiołowe o szerokim zasięgu itp. Bardzo dobrym przykładem takiej kryzysowej sytuacji jest aktualna pandemia koronawirusa. Cena złota wzrosła w pierwszym kwartale 2020 roku już o ponad 10%.

Inwestycja w złoto – jak ją upłynnić?

Przejdźmy teraz do kwestii najistotniejsze. Mianowicie do tego, gdzie najlepiej sprzedać złoto. Możliwości mamy całkiem sporo, choć nie każda z nich zapewni nam zadowalającą cenę. Złoto możemy sprzedać w wielu kantorach czy lombardach. Jednak dla tych punktów, skup złota jest wyłącznie działalnością poboczną. W związku z tym zdarza się, że oferują one cenę o kilkanaście procent niższą niż aktualna cena złota. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sklepów i punktów jubilerskich. Ich właściciele często używają złota do produkcji na przykład biżuterii. Muszą więc wliczyć w oferowaną cenę koszty dalszej obróbki, przetopienia, rafinacji itd. skupionego złota. Złoto możemy też sprzedać w wybranych oddziałach banków. W tym przypadku będziemy musieli się jednak liczyć z koniecznością opłacenia prowizji.

Najlepszą cenę złota za gram uzyskamy zwykle w specjalistycznych skupach złota, jak chociażby ten prowadzony przez naszą firmę. Wynika to przede wszystkim z tego, że skup złota jest dla nas podstawową działalnością. Mamy w niej spore doświadczenie i kontakty wyrobione przez lata działalności. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować konkurencyjne w stosunku do innych punktów ceny złota. Skup prowadzimy nie tylko w punktach stacjonarnych w największych miastach Polski. Oferujemy również możliwość sprzedaży złota bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a nasz pracownik skontaktuje się z Wami, celem ustalenia najbardziej dogodnej formy finalizacji transakcji.

Jeśli interesuje Was tematyka inwestowania w złoto i obrotu tym metalem, zapraszamy też do lektury:

 

 

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe