Blog

Jak inflacja wpływa na Twoje oszczędności?

Szybki wzrost inflacji ma znaczący wpływ na nasze oszczędności, zarówno te ulokowane w banku, jak i w przysłowiowej skarpecie. Zobaczmy, jak zachowają się nasze oszczędności w przypadku gwałtownego wzrostu inflacji i co możemy z tym zrobić. Sprawdzimy również, w jaki sposób państwo może walczyć ze zjawiskiem inflacji.

Inflacja a oszczędności – czy inflacja zjada nasze oszczędności?

Aktualnie inflacja jest wyższa niż średnie oprocentowanie lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych. W minionym roku inflacja w Polsce wyniosła 2,3%, a średnie oprocentowanie lokat wynosi około 1,5%. Oczywiście niektóre banki kuszą nas lokatami oprocentowanymi na 3 czy nawet 4%. Zwykle jednak wysokie oprocentowanie dotyczy tylko krótkiego okresu promocyjnego i kwoty do pewnego limitu. W praktyce więc lokując w tej chwili pieniądze w banku, tak naprawdę je tracimy. Można więc powiedzieć, że realne oprocentowanie jest ujemne, a inflacja rzeczywiście zjada nasze oszczędności.

Metody walki z inflacją

Walka z inflacją stoi po stronie organów administracji rządowej. Monitorowaniem i ewentualnym przeciwdziałaniem inflacji zajmują się banki centralne poszczególnych krajów. Jakie stosują metody walki z inflacją? Najczęstszą odpowiedzią banku centralnego na rosnącą inflację jest wzrost stóp procentowych. Rosnące oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych ma skłonić konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności. Z kolei w przypadku firm wyższe stopy procentowe, czyli również wyżej oprocentowane kredyty, zniechęcają do kolejnych inwestycji. Efektem tego wszystkiego ma być spadek wydatków w gospodarce i co za tym idzie spadek samej inflacji.

Jak uchronić oszczędności przed inflacją?

Jako konsument nie mamy wielkiego wpływu na poziom inflacji ani na jego zmniejszenie. Możemy natomiast podjąć kroki mające na celu ochronę naszych oszczędności przed tym zjawiskiem. Więc jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją? Przede wszystkim musimy pamiętać, że gotówka czy oszczędności w banku będą tracić na wartości wraz z rosnącą inflacją. Nominalnie będziemy mieli taką samą kwotę, jednak będziemy mogli za nią kupić coraz mniej. W dobie wysokiej inflacji warto więc pomyśleć o dywersyfikacji naszego portfela i ulokowaniu przynajmniej części oszczędności w instrumentach chroniących je przed spadkiem wartości. Są to na przykład:

• Obligacje Skarb Państwa z wbudowanym mechanizmem ochrony przed inflacją. Polega on na oprocentowaniu Obligacji Skarbu Państwa według wzoru inflacja + marża. Mamy więc gwarancję, że ewentualna inflacja zostanie nam wyrównana przy wykupie obligacji. Podobny mechanizm oferują również niektóre obligacje korporacyjne. Choć afera z obligacjami firmy GetBack pokazała, że jest to dużo bardziej ryzykowna inwestycja.

• Jeśli spojrzymy na historyczne dane, to najlepszą ochronę przed inflacją dawało złoto inwestycyjne. Ucieczka od waluty na rzecz wartości rzeczowych, na przykład właśnie złota, jest jednym z charakterystycznych zjawisk, towarzyszących rosnącej inflacji. Lokując nasze oszczędności w złocie inwestycyjnym, nie tylko ochronimy je przed spadkiem wartości. Mamy również sporą szansę zarobić. W zeszłym roku kurs złota wzrósł o ponad 15%. Oczywiście nie mamy żadnej gwarancji, że w tym roku ceny złota nadal będą szły do góry, jednak wiele na to wskazuje. Jeśli zależy Wam na jeszcze szerszej dywersyfikacji, możecie pomyśleć również o inwestycji w diamenty czy inne metale szlachetne jak srebro, czy platyna. A cały wpis poświęcony tematowi dywersyfikacji znajdziecie tutaj.

• Jeśli nie boicie się odrobiny ryzyka, możecie również rozważyć zakup akcji spółek regularnie wypłacających dywidendy. Wybierając odpowiednie spółki, możemy liczyć na to, że ich kurs utrzyma się co najmniej na zbliżonym do ceny zakupu poziomie. Natomiast regularne dywidendy możemy potraktować jako dodatkowy zysk wyrównujący inflację. Musimy jednak pamiętać, że inwestowanie w akcje zawsze obarczone jest ryzykiem.

Dla zainteresowanych zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją przygotowaliśmy również artykuły:

Jak zabezpieczyć oszczędności w dobie inflacji?

Inwestowanie w złoto – dlaczego jest lepsze niż wpłacanie na lokatę?

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe