Blog

Cena złota w 2020 – co przewidujemy?

Dane makroekonomiczne płynące z największych, światowych gospodarek sugerują, że mogą czekać nas spore spadki globalnego wzrostu gospodarczego. Spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz trwająca pomiędzy tymi krajami wojna celna, kładą się cieniem na prognozach gospodarczych wielu innych krajów. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak te i inne czynniki, mogą wpłynąć na ceny złota w 2020.

Jak kształtowały się ceny złota na świecie w 2019?

Kończący się właśnie 2019 rok, możemy uznać za bardzo udany dla złota. Jeśli spojrzymy na poniższy wykres ceny złota (w dolarach za uncję) w 2019 roku, widzimy, że metal ten zyskał na chwilę obecną ponad 15%. Do końca roku zostało jeszcze co prawda kilka dni, jednak mało kto spodziewa się w tym okresie drastycznych zmian kursu.

Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TVC-GOLD/

 

Cena złota zaliczyła więc największy wzrost od 9 lat. Ostatni tak duży roczny przyrost królewski metal zanotował w 2010 roku. Co kształtowało ceny złota na świecie w 2019? Przede wszystkim wojna handlowa pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata – USA i Chinami. Duży wpływ na wzrost notowań złota miało również luzowanie polityki monetarnej banków centralnych w wielu krajach. Niepokój związany z wojną celną oraz niskie oprocentowanie produktów bankowych sprawiły, że wielu dla wielu podmiotów złoto inwestycyjne stało się atrakcyjną opcją.

Cena złota prognozy na 2020

Jakie są prognozy dla złota na 2020 rok? Większość analityków rynku złota z największych instytucji finansowych zgadza się, że nadchodzący rok może być równie dobry lub nawet jeszcze lepszy dla złota. Wielu analityków zwraca jednak uwagę, że istotnym czynnikiem kształtującym cenę uncji złota będzie ewentualne zakończenie wojny celnej USA – Chiny. 

Jako czynniki, które mogą wpłynąć na dalsze umocnienie ceny złota w 2020, podaje się najczęściej:

• Wysoki popyt na złoto ze strony banków centralnych różnych państw.

• Przewidywania, że FED zdecyduje o dalszych obniżkach stóp procentowych. 

• Brak pozytywnego rozwiązania sporu celnego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. 

• Dolar wchodzący w ostatnią fazę umocnienia.

• Duży popyt na notowane na giełdzie, bazujące na złocie fundusze.

Na spadek ceny złota największy wpływ może mieć oczywiście, wspomniane już, zakończenie wojny celnej. W swoich analizach wspominają o tym między innymi analitycy banku Morgan Stanley. Spadek napięć na linii Waszyngton Pekin może spowodować spadek zainteresowania złotem, stanowiącym naturalną przystań w czasie niepokojów i zawirowań. Z drugiej jednak strony spadek ceny złota, może spowodować większe zainteresowanie tym metalem ze strony osób szukających długoterminowej inwestycji. Wśród ekspertów rynków finansowych coraz częściej pojawiają się również opinie o przewartościowaniu rynku akcji, szczególnie w USA. Korekta na giełdzie może wpłynąć pozytywnie na zainteresowanie inwestycjami w złoto i ceną tego kruszcu.

Cena złota w skupie – od czego zależy?

Rosnąca cena złota na światowych rynkach ma oczywiście wpływ na to, jaka jest cena złota za 1 gram w skupie. Pamiętajmy jednak, że notowania złota są tylko podstawą do wyliczenia ceny złota w skupie. Rzadko kiedy są sytuacje, w których w skupie złota będziemy w stanie otrzymać cenę równą aktualnemu kursowi na świecie. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim jest to próba złota, czyli mówiąc wprost to, ile złota jest w złocie. Jeśli na przykład chcemy sprzedać 5 gramowy złoty pierścionek próby 585, to tak naprawdę nie posiadamy 5 gramów złota, a jedynie około 3 gramów czystego kruszcu. Wpływ na cenę złota w skupie ma oczywiście również postać naszego złota. Lepszy kurs można zwykle otrzymać za złote monety i złote sztabki z certyfikatem. Niższy kurs za tak zwany złom złota, czyli na przykład biżuterię czy przedmioty użytkowe wykonane ze złota. Więcej informacji o tym, od czego zależy cena złota w skupie, napisaliśmy tutaj.

Jeśli interesuje Cię temat inwestowania w złoto, zapraszamy również do lektury naszych wpisów:

Oszczędzanie na emeryturę poprzez inwestowanie w złoto – na co możesz liczyć?

Twoja pierwsza moneta inwestycyjna – jak zacząć kupować złote i srebrne monety bulionowe?

Jak sprawdzić złoto? 8 sposobów

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe