Blog

Skup metali szlachetnych – jak wybrać najlepszy?

Złoto, srebro i platyna to najpopularniejsze metale szlachetne, na których sprzedaży możemy sporo zarobić. Sprawdźmy dziś, na co zwrócić uwagę, wybierając skup metali szlachetnych i co wpływa na cenę sprzedawanego przez nas kruszcu.

Jak inwestować w metale szlachetne?

Zacznijmy może od tego, jak dziś wygląda inwestowanie w metale szlachetne. Głośna afera Amber Gold pokazała, że inwestowanie w różnego rodzaju wirtualne złoto, certyfikaty na złoto itd. niesie ze sobą spore zagrożenia. Aktualnie najpopularniejsza forma inwestowania w metale szlachetne to sztabki i monety, czyli tak zwane złoto lub srebro inwestycyjne. Jest to metal szlachetny w postaci monet i sztabek o przeróżnej wadze. Inwestując w kruszec w takiej postaci, płacimy praktycznie wyłącznie za sam materiał, z którego są wykonane. Tego rodzaju produkty mennicze nie mają wartości kolekcjonerskiej czy użytkowej. Monety i sztabki inwestycyjne mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Stosunkowo łatwo potwierdzić ich autentyczność, a dzięki temu łatwo je wycenić i sprzedać. Wycena złota w sztabkach czy monetach będzie również zwykle wyższe niż złota w postaci biżuterii, czy przedmiotów użytkowych. Inwestowanie w metale szlachetne ma w zasadzie tylko jedną wadę. Musimy przechowywać fizyczny metal, co niesie ze sobą ryzyko kradzieży. Przy większej inwestycji warto więc rozważyć skorzystanie ze skrytki depozytowej lub zakup profesjonalnego sejfu.

Cena metali szlachetnych – od czego zależy?

Wspomnieliśmy już, że cena złota w skupie jest częściowo zależna od tego, w jakiej postaci posiadamy ten metal. Na najwyższą cenę możemy liczyć w przypadku sztabek i monet inwestycyjnych o próbie 999. Jest to praktycznie czyste złoto, a dodatkowo nie posiada ono wartości kolekcjonerskiej, co mogłoby wpływać na jego wycenę. Dużo mniej  otrzymamy za tak zwany złom złota, czyli biżuterię lub przedmioty użytkowe. Są one najczęściej wykonane ze złota niższej próby. Mówiąc wprost, tylko część ich masy stanowi czyste złoto. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o próbach złota, zapraszamy do lektury wpisów Próby złota – jak je sprawdzić i która najbardziej się opłaca? i Jak prawidłowo odczytać próbę złota?

Skup metali szlachetnych – na co zwrócić uwagę?

Skupmy się teraz na tym, jak wybrać odpowiedni skup złota inwestycyjnego. Poniżej wypisaliśmy kilka istotnych kwestii, które należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na sprzedaż złota czy innego metalu szlachetnego.

 • W większości przypadków najważniejsza dla nas będzie cena złota. W pierwszej kolejności sprawdźmy więc, jaki kurs złota oferuje kilka różnych punktów. Czasem może okazać się, że rozbieżności w kursie złota w różnych punktach skupu mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Z reguły punkty w rodzaju kantorów czy lombardów oferują nieco niższe kursy niż specjalistyczne skupy złota.
 • Jeśli planujemy skorzystać z internetowego skupu złota, koniecznie sprawdźmy, od kiedy funkcjonuje dana firma i jakimi opiniami cieszy się wśród klientów. Warto także sprawdzić, czy firma, poza skupem złota online prowadzi także punkty stacjonarne. Dla przykładu nasza firma oferuje skup złota bez wychodzenia z domu, a dodatkowo posiadamy punkty stacjonarne w największych miastach Polski.

 • Przed wizytą w skupie złota warto również dowiedzieć się jak najwięcej o sprzedawanych przez nas przedmiotach. Warto zważyć je na własną rękę i jeśli to możliwe sprawdzić ich próbę. Pozwoli to na szybkie obliczenie tego, ile czystego złota posiadamy. Gdybyśmy trafili do nieuczciwego punktu, będziemy wiedzieli, czy właściciel nie próbuje zaniżyć wagi lub zawartości kruszcu w oferowanych przez nas przedmiotach.
 • Jeżeli decydujemy się na sprzedaż złota bez wychodzenia z domu i wysyłamy monety lub sztabki kurierem do skupu, należy upewnić się, że przesyłka jest ubezpieczona. Wartość ubezpieczenia powinna być zbliżona do wartości przesyłanego metalu. Dzięki temu nawet w przypadku zagubienia przesyłki będziemy mogli odzyskać nasze pieniądze.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe