Blog

Jak zainwestować 1000 zł? 3 pomysły

Szukacie pomysłu na inwestycję? Nie wiecie, gdzie ulokować zarobione przez siebie pieniądze? Mamy dziś dla Was kilka propozycji na to, jak i gdzie można zainwestować 1000 zł. Zapraszamy do lektury.

W co można zainwestować 1000 zł?

Obecne, bardzo niskie stopy procentowe sprawiają, że inwestowanie pieniędzy w lokaty lub trzymanie ich na rachunku oszczędnościowym jest nieopłacalne. Jeśli dołożymy do tego jeszcze najwyższy od kilku lat wskaźnik inflacji, okaże się, że pieniądze trzymane w banku będą tracić na wartości. Co prawda mamy dziś stosunkowo łatwy dostęp do naprawdę wielu narzędzi finansowych. Globalizacja i internet sprawiły, że możemy dziś inwestować praktycznie na całym świecie. Niestety, wiele z tych instrumentów finansowych obarczonych jest bardzo wysokim ryzykiem lub też wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Przygotowaliśmy dziś dla Was jednak trzy propozycje inwestycji alternatywnych w stosunku do trzymania pieniędzy na nierentownej lokacie.

Inwestycje w złoto – czy warto?

Złoto inwestycyjne już od dawna uważane jest za bezpieczną przystań dla inwestorów. Czy jednak warto zainwestować 1000 zł w złoto? Czy inwestowanie takiej kwoty w ogóle ma sens? Wiele zależy od tego, jaki jest nasz horyzont inwestycyjny. Czyli na jak długo jesteśmy w stanie zamrozić swój kapitał w oczekiwaniu na zyski. Jeśli spojrzymy na historyczne notowania złota, widać, że tego rodzaju inwestycja praktycznie zawsze dawała zarobić w długiej perspektywie. Jeśli więc planujemy inwestycję na kilka lat lub dłużej, złoto będzie idealnym wyborem. A jak zainwestować 1000 zł w złoto? Jest to banalnie proste. Wystarczy, że kupimy złote monety inwestycyjne lub złote sztabki. Wielu ludzi uważa, że do zakupu złota inwestycyjnego potrzebny jest duży kapitał. Jednak w rzeczywistości bez problemu możemy kupić nawet 1-gramowe złote sztabki. Minimalny próg inwestycji w złoto wynosi więc już kilkaset złotych. Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii związanej z inwestowaniem w złoto. Taka forma lokaty kapitału chroni nasze oszczędności przed inflacją. Pieniądze zainwestowane w złoto nie będą więc tracić na wartości tak, jak na przykład środki na lokacie czy rachunku bankowym. Nie musimy się również martwić o trudności ze sprzedażą złota inwestycyjnego. O tym, jak przebiega ten proces, pisaliśmy już między innymi na tej stronie.

Inwestowanie w diamenty

Druga propozycja może wydać się nieco egzotyczna. Jest to inwestycja w diamenty, które wielu z nas kojarzą się przede wszystkim z pierścionkami zaręczynowymi. O tym, że inwestycja w biżuterię nie do końca jest dobrym pomysłem, pisaliśmy już w artykule Czy złota biżuteria to dobra inwestycja? Dziś chodzi nam o trochę o co innego, mianowicie o diamenty inwestycyjne. Są to kamienie szlachetne, które możemy kupić w ramach lokaty kapitału. Cena danego diamentu wynika z tak zwanej zasady 4C. Ocena każdego diamentu obejmuje jego: czystość (Clarity), barwę (Colour), szlif (Cut) oraz wagę (Carat). To właśnie od angielskich nazw tych czterech parametrów pochodzi nazwa „4C”. Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj. W diamenty możemy więc zainwestować zarówno 1000 zł, jak i o wiele więcej. Oczywiście bez specjalistycznej wiedzy zakup diamentów z niesprawdzonego źródła byłby bardzo ryzykowny. Odpowiedzią na to są jednak diamenty z certyfikatem. Są to dokumenty wystawiane przez międzynarodowe organizacje rzeczoznawców, które potwierdzają jakość i klasę danego kamienia. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w diamenty, kamienie z certyfikatem będą zdecydowanie najlepszą opcją.

Jak zainwestować 1000 zł – obligacje

Ostatnią propozycją na to, jak zainwestować 1000 zł, jest zakup obligacji Skarbu Państwa. Obligacje skarbowe kupujemy na dany okres czasu, od 3 miesięcy do aż 12 lat. Oczywiście oprocentowanie rośnie wraz z tym, na ile lat wykupimy obligacje skarbowe. Aktualnie tego rodzaju papiery wartościowe nie oferują dużego zysku. Postanowiliśmy jednak uwzględnić je w naszym zestawieniu, ponieważ podobnie jak inwestycja w złoto, chronią one nasze pieniądze przed inflacją. Jest to jeden z niewielu instrumentów finansowych, który posiada wbudowany mechanizm chroniący przed inflacją. Państwo zobowiązuje się bowiem do wykupu obligacji z uwzględnieniem inflacji.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe